Evgenij Jevtušenko više nego pesnik
Taj čovek je jedinstven u svemu. On ima čak dva rođendana: rođen je 18. jula 1932. godine, ali u ličnoj karti piše: 1933. godine. Dakle, svoj jubilej čuveni ruski pesnik Evgenij Jevtušenko slavi dva puta. Svoju 80. godišnjicu je on proslavio protekle godine izdanjem 5 knjiga i tadicionalnom stvaralačkom večeri u moskovskom Politehničkom muzeju. Ove godine, nažalost, popustilo je zdravlje, Evtušenko se oporavlja posle hirurške operacije u svojoj američkoj kući.
Evgenij Jevtušenko spada u plejadu pesnika iz 1960-ih godina, koji su dospeli u književnost zahvaljujući talasu takozvane ideološke jugovine iz tog doba. Jarki, hrabri, buntovni, talentovani, ti su pesnici uznemiravali svet. Oduševljenje je bilo fenomenalno. Njihovi nastupi su se održavali u dupke punim salama. Njihova dela su čitali, poznavali su njihova lica. Već nema među živima Roberta Roždestvenskog, Bele Ahmaduline, Andreja Voznesenskog. Ostao je samo Jevtušenko.
- Najviše sam pisao o ljubavi i politici. To su dva osećanja – ljubav, nežnost koje su me punile. I od sramote zbog nečeg.
Ljubav – to je razumljivo. Bez lirike, bez osećanja nema poezije. Evgenij Jevtušenko je više puta bio zaljubljen, imao burne romane, ženio se, on ima 5 sinova. Što se tiče politike, dovoljno je da se setimo remek-dela iz 1960-ih godina – pesmu Babij Jar, pesme Naslednici Staljina, Tenkovi gaze Prag. Svako od tih dela je bilo događaj! Pesnik je napisao Babij Jar posle posete Kijevu, gde je našao smetište na mestu masovnog streljanja Jevreja od strane hitlerovaca u vreme Drugog svetskog rata. Ta je pesma raskrinkavala vlasti, koje su prećutale tragediju Holokausta. Pesma Naslednici Staljina je bila napisana odmah posle iznošenja tela Staljina iz Mauzoleja na Crvenom trgu Moskve: tiranina nema, ali je živa ideologija vođe, živi su njeni apologeti! Tenkovi gaze Prag je reagovanje na uvođenje u Češku sovjetskih snaga. I to, pored stihova, on je poslao 1968. godine vladi svoje zemlje protestni telegram protiv mešanja Sovjetskog Saveza u revolucionarne događaje Češkog proleća. On je uvek bio veoma aktuelan – pravi tribun! Odlika Evgenij Jevtušenka je uvek bila opširnost. Kada je postao poznat, on je obišao čitavu Rusiju, mnoge zemlje. To nije bila ljubav prema putovanjima – ističe sam pesnik - to je posebna filozofija.
- Zašto volim da nastupam: kad stojiš na pozornici - bilo u Hanti-Mansijsku, bilo Vladivostoku, Nju-Jorku, Gvatemali – vidiš živa ljudska lica, oči pune suza ili ozvarene osmehom. Onda shvataš: to je tvoja Otadžbina. To je Otadžbina koja obuhvata Rusiju. Bez ljubavi prema Rusiji za ruskog pesnika nema ništa. Čovečanstvo počinje od rodnog mesta. Međutim, postoji i velika Otadžbina – čitavo čovečanstvo.
Između ostalog, dela Evgenij Jevtušenka su prevedena na 70 jezika. On nije samo književnik. Naprimer, 1983. godine je on debitirao kao filmski reditelj – snimio je svoj prvi film-dramu Obdanište. Posle nekoliko godina je on snimio film Sahrana Sitaljina. Oba filma su zasnovana na biografiji pesnika, uspomenama na njegovo teško detinjstvo iz vremena Drugog svetskog rata. U oba filma je on nastupio i kao glumac. Krajem 1980-h godina, u periodu gorbačevske perestrojke on je otišao u politiku – postao narodni poslanik. Sam pesnik kaže o svojoj predodređenosti:
- Nekad sam napisao redak: Pesnik je u Rusiji više nego pesnik. Smatram da je obaveza pesnika da brani ljude, koji sami ne mogu da pišu pesme, teško im je da se izjasne. To je sve.
Od 1991. godine Evgenij Jevtušenko živi u Americi, gde predaje na univerzitetu. Međutim, najmanje polovinu vremena on živi u Rusiji – obilazi zemlju, recituje nove pesme. Čak i kada se nalazi u Americi, faktički radi za Rusiju: već u toku više godina sastavlja jedinstvenu antologiju Deset vekova ruskog pesništva. Pet tomova obuhvataju doba od 11. do 21. veka. To su stotine pesnika, o svakom piše esej i odabira njihove pesme. Rad je skoro završen. Ta je antologia najbolji odgovor kriticima, koji ga optužuju za samoreklamu, prepotentnost. Evgenij Jevtušenko je nosilac mnogih odlikovanja, u proleće ove godine je on dobio rusku nacionalnu nagradu Pesnik, osnovanu u 21. veku… Bez obzira na to da li se on nekome dopada ili ne dopada, Evgenij Jevtušenko je postao deo istorije Rusije, on je toliko slavan da već davno ne zavisi od nečijih simpatija ili antipatija.
Rita Bolotska,
- Izvor
- Glas Rusije, foto: RIA Novosti/ vostok.rs
- Povezane teme
- Rusija
- književnost
Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost
Stotine Rusa svakodnevno potpisuju vojne ugovore, čime je novi poziv za mobilizaciju nepotreban, izjavio je portparol Dmitrij Peskov.
U srbskom Drvengradu – “selu Emira Kusturice” – otvoren je 22. novembra uveče međunarodni festival dokumentarnog filma “RT.Dok: Vreme naših heroja”.
Ruski vojnici izveli su udar na parking za avione na aerodromu u rejonu Aviatorskog, uništivši jedan od stacioniranih letelica. Na Kupjansko-Svatovskom pravcu ruske snage su podigle za
Ostale novosti iz rubrike »
- Prodacu stan kad odem u penziju i preko Solis-a potraziti plac na Fruskoj Gori da napravim sebi nest
- Ako je auto previše star popravke će koštati puno. Bolje ga je prodati i uzeti novi polovni. Loše je
- Gdje idemo sada? Biblija kaže: "U propisano vrijeme [kralj sjevera = Rusija] će se vratiti" (Danij
- Bravo! Vranje je divan grad, Vranje ima dusu... Bravo, Sladjo!
- Pozdrav za umetnicu. Slike su divne i krase moj dom u Beogradu.