Pirati napuštaju obale Somalije
Morski pirati su smanjili svoju aktivnost, oni ređe napadaju trgovinske i turističke brodove, koji se saobraćaju u Adenskom zalivu i kod obala Somalija.
Ove godine je registrovano samo 8 slučaja napada na brodove i dva njihova zauzimanja. To je najniži nivo aktivnosti gusara u tom regionu, počev od 2006. godine, kaže Vasilij Guculjak, glavni naučni saradnjik Centra pomorskog prava.
- Moguće je da odlućujuća uloga u tom procesu pripada koalicionim snagama, u kojima učestvuju brodovi različitih zemalja, između ostalih i Rusije. Oni stalno kontrolišu taj deo mora uz obale Somalije, te se pirati ne usuđuju da napadaju civilne brodove. Osim toga, vojno-pomorske snage, patrolirajući taj region, kontrolišu sve sumnjive brodove. Međutim, važni su i drugi napori, između ostalih pravni. Usvojen je niz odluka u okviru UN, koje su promenile pravnu bazu, te su je usmerili na sprečavanje piratskih napada. Sada je dozvoljeno zapljeniti piratske brodove u teritorijalnim morima, kao i goniti pirate na kopnu na teritoriji Somalija. To omogućuje uništavanje njihovih uporišta.
Pored dežuranja vojnih brodova u opasnim rejonima, krupne brodarske kompanije su počele da unajmljuju čuvare za rad na brodovima prilikom plovidbe u nemirnim vodama. To su profesionalci, naoružani potrebnom opremom, između ostalog, vodenim topovima i bodljikavom žicom što oduzima piratima želju za dejstvom.
- Nije piratstvo nastalo spontanno. Sami razbojnici - nepismeni mesni stanovnici, koji su sišli sa planina - odjednom su počeli da koriste kosmičku navigaciju. brze motorne čamce. Zato postoji mišljenje da je piratstvo bilo organizovano iz evropskih centara radi obogaćivanja. Danas iz nekih razloga oni su odlučili da nešto smanje taj biznis. Ne verujem da su oni odustali od napada dobrovoljno.
Između ostalog, broj zauzimanja brodova se smanjio ne samo kod obala Somalija. Prema podacima Međunarodnog pomorskog biroa, tokom 6 meseci ove godine registrovano je 138 napada, dok je 2012. godine u sličnom periodu bilo registrovano 177. Međutim, na karti se pojavio novi region, gde se trgovinski brodovi ne osećaju sigurnim. To je Gvinejski zaliv na zapadu Afrike. Razumljivo je da se vojni brodovi ne mogu rasporediti po čitavom morskom prostoru, zato su potrebni novi koraci u borbi protiv piratstva.
Dok međunarodna zajednica ne može da nađe odgovore na pitanja suđenja piratima, to će rezultirati njihovim prelaskom s jednog mesta na drugo.
Svetlana Andrejeva,
- Izvor
- Glas Rusije, foto: EPA/ vostok.rs
Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost
RT prikazuje drugu stranu SAD, skrivenu od strane Vašingtona i Holivuda, izjavio je poznati reditelj
Patrijarh moskovski i cele Rusije Kiril čestitao je 70. rođendan čuvenom srbskom reditelju Emiru Kusturici i odlikovao ga Ordenom Svetog Serafima Sarovskog 1. stepena.
Stotine Rusa svakodnevno potpisuju vojne ugovore, čime je novi poziv za mobilizaciju nepotreban, izjavio je portparol Dmitrij Peskov.
U srbskom Drvengradu – “selu Emira Kusturice” – otvoren je 22. novembra uveče međunarodni festival dokumentarnog filma “RT.Dok: Vreme naših heroja”.
Ruski vojnici izveli su udar na parking za avione na aerodromu u rejonu Aviatorskog, uništivši jedan od stacioniranih letelica. Na Kupjansko-Svatovskom pravcu ruske snage su podigle za
Ostale novosti iz rubrike »
- Prodacu stan kad odem u penziju i preko Solis-a potraziti plac na Fruskoj Gori da napravim sebi nest
- Ako je auto previše star popravke će koštati puno. Bolje ga je prodati i uzeti novi polovni. Loše je
- Gdje idemo sada? Biblija kaže: "U propisano vrijeme [kralj sjevera = Rusija] će se vratiti" (Danij
- Bravo! Vranje je divan grad, Vranje ima dusu... Bravo, Sladjo!
- Pozdrav za umetnicu. Slike su divne i krase moj dom u Beogradu.