BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Kulturno nasleđe Rusije i preporuke UNESKO-a

20.07.2013. god.


Rusiji nije pošlo za rukom da dopuni Spisak svetske kulturne baštine UNESKO još jednim objektom- Bolgrarskim istorijsko arhitektonskim spomenikom. Prvi pokušaj bio je učinjen na 37.sednici Komiteta Svetskog kulturnog nasleđa koja se održala krajem juna u Kambodži. Ipak, ruski eksperti smatraju da je čitava sesija koja je bila u vezi sa ruskim objektima kulturnog i prirodnog nasleđa uspešno prošla.

Naći se na ovom čuvenom Spisku nije samo prestiž, već i velika odgovornost. Rusija ima 25 objekata na ovom spisku: 15 od njih su uključeni po kulturnim kriterijumima, a 10 po prirodnim. Još 26 objekata se nalazi na „listi čekanja“. Procedura nije jednostavna. Konvencija na primer traži da se uz dokumentaciju o objektu predaju i detaljne granice objekta, kao i „tampon“ zone, kako bi spomenik bio poptuno zaštićen. U ruskom zakonodavstvu ne postoji pojam „tampon“ zona. Zato je i ovaj zahtev da se na Spisak unese Bolgarski istorijsko arhitektonski spomenik, koji se nalazi u dolini reke Volge (Povolžje) bio odbijen. Ipak, međunarodni eksperti priznaju da je, prestonica Volžske Bulgarije, koja je bila utvrđena u 10.veku, na ovom lokalitetu - centar jedne od najranijih država Istočne Evrope- veoma važan spomenik kulturnog nasleđa.

Na sednici u Kambodži Rusija je predstavila svoje izveštaje o devet objekata koji su uključeni u Spisak Svetske baštine. Stručnjaci UNESKO-a su, nakon što su se upoznali sa detaljima izveštaja, dali svoje preporuke. Oštre su bile i diskusije koje su se ticale očuvanja ruskih prirodnih objekata. Eksperti UNESKO-a, na primer, boje se za „Netaknute šume oblasti Komi“ koje se nalaze na severu evropskog dela Rusije. Oni su protestvovali protiv iskopavanja zlata i kvarca na teritoriji jednog od parkova ovog kompleksa. Predsednik ruskog fonda „Očuvanje prirodnog nasleđa“ Aleksej Butorin, ipak, govori da se ova kopanja ne vrše tek par godina. Iskopavanja su počela još početkom 90-tih godina, kada je objekat tek bio uključen u Spisak. Ali, međunarodni stručnjaci tada ova istraživanja „ slučajno“ nisu primetili, govori Butorin:

- Stalno slušamo da Rusija narušava pravila, da će Rusija biti isključena sa spiska. Sa moje tačke gledišta, to nije baš pravilan pristup. Rusija je za poslednjih 15 godina uključila u Spisak 10 objekata prirodnog nasleđa ukupne površine gotovo 24 miliona hektara, kolika je teritorija Velike Britanije. Rusija se dobrovoljno odrekla eksploatacije tog zemljišta.

Tokom zasedanja komiteta Svetske baštine UNESKO, pojavila se i ideja formiranja transgraničnog objekta- koji bi imao status i prirodnog i kulturnog nasleđa. To bi bila teritorija nekoliko nacionalnih parkova Rusije „Zlatne planine Altaja“. Države koje se graniče sa ovim ruskim regionom, Kina, Kazahstan i Mongolija- predložili su da u ovaj projekat uključe i svoje spomenike.

Tatjana Zavjalova,



  • Izvor
  • Glas Rusije, © Kollaž: «Golos Rossii»/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Ideja o direktnom učešću Zapada u sukobu navodno je ponovo na razmatranju, prema pisanju francuskog lista.


„Sve što je moguće“ mora se učiniti kako bi se sprečila upotreba nuklearnog oružja, izjavila je bivša nemačka kancelarka.

RT prikazuje drugu stranu SAD, skrivenu od strane Vašingtona i Holivuda, izjavio je poznati reditelj


Patrijarh moskovski i cele Rusije Kiril čestitao je 70. rođendan čuvenom srbskom reditelju Emiru Kusturici i odlikovao ga Ordenom Svetog Serafima Sarovskog 1. stepena.

Stanje do 20:00, 24.11.2024.


Stotine Rusa svakodnevno potpisuju vojne ugovore, čime je novi poziv za mobilizaciju nepotreban, izjavio je portparol Dmitrij Peskov.


Ostale novosti iz rubrike »