BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Srbija poražena od Francuske

11.09.2008. god.

Reprezentacija Francuske pobedila je Srbiju sa 2:1 u drugom kolu grupe sedam kvalifikacija za SP 2010. u Južnoj Africi.

Meč je odigran  u predgrađu Pariza na stadionu ,,Francuska" u Sen Deniju.

Pre samog početka utakmice na centru stadiona Francuska pojavio se Nikola Karabatić u pratnji sina. Rođeni nišlija koji nastupa za rukometnu reprezentaciju Francuske sa kojom je osvojio zlato na OI u Pekingu, izveo je počasni početni udarac sa centra na ovom meču.

Utakmicu su za Francusku počeli : Mandanda, Sanja, Abidal, Galas, Gurkuf, Gomu, Benzema, Dijara, Anri, Gliši, Tulalam.

Za Srbiju su od početka igrali: Stojković, Ivanović, Vidić, Krstajić, Duško Tošić, Ergić, Stanković, Kuzmanović, Janković, Sulejmani, Pantelić.

Francuski reprezentativci ušli su u utakmicu izuzetno požrtvovano i oštro. Već u prvom minutu, Dejan Stanković i Tjeri Anri sudarili su se kolenima. Stanković je zadobio ozbiljniju povredu, te je Radomir Antić već u četvrtom minutu bio prinuđen da uizvrši prvu izmenu. Gojko Kačar ušao je u igru umesto našeg kapitena i odmah uneo nemir u odbranu Francuza.

Najpre je odličnom akcijom i fantastičnim prodorom po desnoj strani terena Boško Janković stvorio priliku za Pantelića, do kojeg ipak ne dolazi lopta. Potom sjajni Gojko Kačar prodire u šesnaesterac Francuza i pada posle starta Abidala. Sudija samo odmahuje rukom i pokazuje da se igra nastavi, iako je Kačar bio povučen u tom napadu. Kačar je bio izuzetno raspoložen u prvom delu utakmice. Dobrim prodorom u 16. minutu susreta, Kačar povratnom loptom stvara najpovoljniju priliku na meču za Pantelića. Odbrana Francuske M bila je brža od našeg napadača i propala je izuzetna prilika za gol.

Uzvratio je Anri, koji posle centaršuta odlično skače, zahvata loptu glavom, ali je Stojković bio siguran.

Tempo igre je splasnuo u nastavku meča, ali su se Francuzi probudili u 30. minutu. Dobar prodor Gurkufa po levoj strani i centaršut ka Anriju i Govuu, Sidni Govu se ne snalazi najbolje, promašuje loptu i propušta najbolju priliku za svoj tim.

Zatim je u narednom napadu usledio pritisk Srbije. Najpre izuzetno raspoloženi Janković ponovo prolazi maestralno po desnom boku. Upućuje povratnu loptu ka Panteliću, a golman Francuza Mandanda u poslednjem trenutku reaguje ispred našeg najistureniojeg fudbalera i sprečava siguran pogodak.

Francuzi su preuzeli inicijativu do kraja poluvremena, međutim nisu nikako dolazili do ozbiljnije prilike za gol. Gurkuf je pokušao sa distance na samom kraju poluvremena, ali je Stojković bio izuzetno siguran.

Poluvreme je završeno bez pogodaka, uz konstataciju da je naš tim imao igru i stvorio veći broj prilika.

U drugih 45. minuta Francuzi ulaze mnogo ofanzivnije, sa velikom željom, da što pre postignnu pogodak. Ređeli su se napadi ,,trikolora", koji su gradili igru i pripremali napad za pogodak.

Već u 54. minutu odlličan napad Francuske. Govu je odvukao Tošića daleko u naš šesnaesterac, Ergić nije uspeo da stigne taj napad i zatvori Anrija, pokušao je Nemanja Vidić da spreči Anrija uklizavanjem ali iskusni Tjeri Anri maesrtalno, vrhom kopačke, vara Stojkoviće i dovodi svoj tim u vođstvo od 1:0.

Preuzeli su Francuzi totalnu inicijativu na susretu. Nastavili su sa napadima, dok je igra našeg tima, pogotovo na sredini terena, znatno opala u tempu.

Nikolas Anjelka, koji je ušao u igru na samom početku drugog poluvremena, izveo je pravu bravuru u 63. minutu. Sjajan prodor iskusnog Anjelke nisu uspeli da zaustave ni Krstajić ni Vidić. Prošao je nekako Anjelka pored oba štopera Srbije, šutirao izuzetno precizno u donji desni ugao Stojkiovićevog gola i povećao prednost ,,trikolora" na 2:0.

Nisu se zaustavljali Francuzi. Stvarali su prilike od kojih je najpovoljnija bila u 71. minutu, kada Tulalan pogeđa prečku.

U 77. minutu, posle odlično izvedenog kornera Jankovića, Branislav Ivanović maestralno skače u kaznenom porostoru Francuske i glavom pogađa mrežu golmana Mandande. Ivanović je tako smanjio rezuiltat na 2:1 i dao nadu našem timu da u završnici možemo stići do boda.

Ipak, do kraja meča naši rivali zatvorili su se i sigurnom igrom na sredini sprečavali napade naših igrača koji nisu uspevali da ozbiljnije ugroze gol Francuza.

Ostalo je Francuska 2 - Srbija 1.

Tabela sedme grupe

Tabela sedme grupe evropske zone kvalifikacija za prvenstvo sveta 2010. posle utakmica drugog kola Farska O. - Rumunija (0:1), Litvanija - Austrija (2:0) i Francuska - Srbija (2:1)

1. Litanija      2 2 0 0 5:0 6

2. Srbija         2 1 0 1 3:2 3

3. Austrija      2 1 0 1 3:3 3

4. Francuska   2 1 0 1 3:4 3

5. Rumunija      2 1 0 1 1:3 3

6. Farska 0.     2 0 0 2 0:3 0