Protektorati
Piše: Gostimir T. Popović vojno politički analitičar
PROTEKTORATI NA J/I EVROPE
Umesto nalaženja rešenja za međunacionalne probleme, koje bi odgovaralo svim narodima, vojna komponenta mirotvoraca, u kojoj glavnu ulogu igra NATO, je odabrala varijantu prisilne prinude na mir.
Neefikasnost ove varijante potvrđuje činjenica, da je NATO prinuđen, da stabilnost u regionu čuva pomoću sistema protektorata na većini teritorija bivše Jugoslavije.
Osnovna karakteristika svih vidova protektorata je „ograničenje teritorijalnog, političkog ali moralno psihološkog suvereniteta”, mada postoje i razlike u obliku i sadržaju protektorata. Danas možemo da govorimo o četiri vrste protektorata na Balkanu. Prvi je na prostoru BiH (Republika Srspka i Federacija BiH), drugi je u Makedoniji, treći na Kosovu a u toku je stalna aktivnost da se Srbija „baci na kolena“ te da i u njoj vrše svoje nezdrave eksperimente.
Prvo je stvoren protektorat u Bosni i Hercegovini — kao protektorat sa neograničenim ovlašćenjima, koja koriste razni vrlo visoki (i oni oko visokog) predstavnici, i mnogi drugi, iz beskonačne bulumente takozvanih medjunarodnih predstavnika koji čvrstom strukturom za održavanje mira oličenom u isto tako ničim kontrolisanim snagama pod kontrolom NATO saveza (čitaj SAD).
Visoki predstavnici smenjuju na izborima legalno izabrane parlamantarce, čak i predsednika, nameću politička rešenja, u potpunosti kontrolišu medije, sistem obrazovanja, armiju, aktivno se mešaju u izbore, kontrolišu izborne zakone, a posebna specijalnost su im razne reforme i principi.
Zajednički rezultat aktivnosti međunarodnih organizacija i snaga, naročito NATO, na post-kriznim teritorijama, je nemogućnost rešavanja glavnih pitanja — poštovanje političke volje, regulisanje demokratskih procesa, poboljšanje privrednog života, pomirenje strana koje su bile u sukobu, samostalni izbor puta. Ovo poslednje se na Balkanu skoro u potpunosti izuzima. Aktivnost NATO u BiH i na Kosovu nas uverava u to, da inostrano prisutstvo ne može da reši problem međunacionalne razdvojenosti, ne može da dovede do političkog i ekonomskog poboljšanja u zemlji, niti može da postane snaga napretka, jednostavno, nije u stanju zbog svojih zadataka i ciljeva..
Ali, ostaje pitanje, postoji li plan povlačenja međunarodnih snaga iz ovog regiona? Ili će narodi da tonu što dublje u živo blato koje im mese predstavnici raznih međunarodnih organizacija i snaga.
Kriza na Balkanu nije završena.
Sada se ona koncentriše na tzv. „albanskom pitanju” na teritoriji bivše Jugoslavije. Secesionistički albanski pokret, koji se nastavlja vodi u dalje usitnjavanje Balkana na mini monoetničke države, što ne samo da koči, već zaustavlja proces integracije, nastavlja proces revizije granica, koji su započeli separatisti, uprkos Helsinškoj Povelji.
U svakom slučaju, u regionu je do kraja omalovažen i pojam i sadržaj protektorata te smo došli do situacije nekontrolisanog i neodgovornog upravljanja što može da bude vrlo negativan primer ne samo na regionalnom, već i na globalnom nivou.
prota49@yahoo.com
www.gtp.ovde.com
Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost
Stotine Rusa svakodnevno potpisuju vojne ugovore, čime je novi poziv za mobilizaciju nepotreban, izjavio je portparol Dmitrij Peskov.
U srbskom Drvengradu – “selu Emira Kusturice” – otvoren je 22. novembra uveče međunarodni festival dokumentarnog filma “RT.Dok: Vreme naših heroja”.
Ruski vojnici izveli su udar na parking za avione na aerodromu u rejonu Aviatorskog, uništivši jedan od stacioniranih letelica. Na Kupjansko-Svatovskom pravcu ruske snage su podigle za
Ostale novosti iz rubrike »
- Prodacu stan kad odem u penziju i preko Solis-a potraziti plac na Fruskoj Gori da napravim sebi nest
- Ako je auto previše star popravke će koštati puno. Bolje ga je prodati i uzeti novi polovni. Loše je
- Gdje idemo sada? Biblija kaže: "U propisano vrijeme [kralj sjevera = Rusija] će se vratiti" (Danij
- Bravo! Vranje je divan grad, Vranje ima dusu... Bravo, Sladjo!
- Pozdrav za umetnicu. Slike su divne i krase moj dom u Beogradu.