BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Evropu će spasiti revolucija nezaposlenih?

Evropu će spasiti revolucija nezaposlenih?
07.07.2013. god.


Milionski mitinzi i protestni marševi koji potresaju Tursku, Egipat, Brazil i druge velike zemlje u razvoju garancija su njihove svetle ekonomske budućnosti – smatra bivši šef analitičkog odeljenja Centra za razvoj Organizacije ekonomske saradnje i razvoja (OESR), a sada ekspert belinske konsalting firme Shifting Wealth Consulting i istovremeno profesor ekonomije Bazelskog univerziteta Helmut Rajzen.

Po njegovom mišljenju, uz pomoć revolucije i mitinga demonstranti će naterati svoje vlade da modernizuju ekonomiju i da ojačaju demokratska načela i samim tim da doprinesu vrtoglavom ekonomskom napretku.

Po ocenama OESR, veliki procenat starijih osoba i visoki nivo državnog duga vuku Evropu i SAD nadole. A protestna generacija zemalja u razvoju naprotiv doprinosi sprovođenju reformi koje će dovesti do ubrzanja ekonomskog napretka odgovarajućih država. Tako aktivnost omladine i čak njen prost brojni priraštaj služe kao važan faktor prevladavanja krize. Ua izvodima eksperata OESR u pogledu ekonomskih perspektiva zemalja BRIKS u razgovoru za Glas Rusije složio se načelnik odeljenja aktivnih operacija ruske banke Finansijski standard Roman Andrejev.

- Mislim da i u Rusiji i u Indiji postoji vrlo dobar potencijal, vrlo dobre startne pozicije, nizak nivo duga, nikakvih mehurova. Industrijski priraštaj će se najverovatnije samnjivati. To je uslovljeno stagnacijom u čitavom svetu. Ali ne vidim adekvatne konkurente, koji bi mogli da se takmiče sa zemljama BRIKS po tempu rasta.

Razume se, ukazane metode eksperata OESR nisu lišene određenih slabih mesta. Između ostalog, preterani revolucionarni potresi mogu ne sao da stvaraju nove političke i socijlano-ekonomske modele napretka, već i da uvuku pojedinu zemlju u haos, anarhiju i razaranje.

Ne treba daleko tražiti primere. Prema podacima MMF takozvano arapsko proleće je koštalo državama Severne Afrike i Bliskog Istoka koje su bile u nju uvučene 55 milijardi dilara finansijsko-ekonomskih gubitaka.

Tako da je situacija oko ekonomija u razvoju u celini razumljiva. A šta je sa Evropom? Federalni kancelar Nemačke Angela Merkel ovih dana u intervjuu britanskom izdanju Gardijan takođe je poklonila posebnu pažnju omladini. Po njenim rečima, aktualni visoki nivo omladinske nezaposlenosti u Evropi predstavlja glavni aspekt finansijsko-ekonomske krize na kontinentu koji preti pojavom izgubljene generacije. Ipak, koliko je pravedno optuživati za to institucije EU. Šef kateder za evropske integracije MGIMO MIP Rusije Nikolaj Kavešnjikov kategorički odbacuje tezu o tome da evropski činovnici ne pomažu državama članicama EU u borbi protiv omladinske nezaposlenosti, zamenjujući realnu pomoć razmišljanjima na „antirkizne“ teme:

- Od ovakvih izjava bih se ogradio. Oni mnogo čine u okviru onih ovlašćenja koja su im predale same države članice EU. Čim počnu da čine nešto više, odmah će ih na političkom i pravnom nivou optužiti za premašivanje svojih ovlašćenja.

Ko je onda savremena evropska omladina – pretnja za političku stabilnost u EU, glavobolja Brisela i Berlina ili garancija predstojećeg prevladavanja krize?

Petar Iskenderov,



  • Izvor
  • Glas Rusije, foto: EPA/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Stotine Rusa svakodnevno potpisuju vojne ugovore, čime je novi poziv za mobilizaciju nepotreban, izjavio je portparol Dmitrij Peskov.


U srbskom Drvengradu – “selu Emira Kusturice” – otvoren je 22. novembra uveče međunarodni festival dokumentarnog filma “RT.Dok: Vreme naših heroja”.

Ruski vojnici izveli su udar na parking za avione na aerodromu u rejonu Aviatorskog, uništivši jedan od stacioniranih letelica. Na Kupjansko-Svatovskom pravcu ruske snage su podigle za


Nova raketa je uspešno testirana, rekao je ruski predsednik na sastanku u Kremlju.


Izjave ruskog predsednika nisu prazne priče kao one evropskih političara, rekao je mađarski lider.


Ostale novosti iz rubrike »