Dobavljači gasa protiv diktata potrošača
Proizvođači i potrošači energenata moraju da odustanu od konfrontacije i grade partnerske odnose, - izjavio je predsednik Vladimir Putin prilikom održanog u Moskvi drugog samita Foruma zemalja-izvoznika gasa.
Ključni zadatak tog foruma - o tome je takođe govorio šef ruske države – bila je razrada solidarnog stava po pitanju formiranja cena gasa.
Na samit u Rusiju su došli predstavnici 12 zemalja, koje sačinjavaju tu organizaciju. Među visokim gostima su bili lideri Venesuele, Bolivije, Irana, Libije i Iraka. S njima je ruski predsednik Vladimir Putin imao bilateralne susrete. Sam forum često nazivaju Gasni OPEK: on ujedinjuje lidere vađenja i izvoza prirodnog gasa, pod čijom kontrolom se nalazi više od 70 svetskih zaliha gasa. FZIG je osnovan 2001. godine, te pravno utvrđen u decembru 2008. godine u Moskvi, gde su ministri energetike zemalja-učesnica usvojili statut organizacije i potpisali međuvladin sporazum.
Jedan od ciljeva te organizacije je stvaranje stabilnog tržišta i razvoj gasne grane. Međutim, upravo je stabilna budućnost gasnog tržišta danas pod znakom pitanja. Jedan od uzroka je pritisak od strane potrošača, o tome je govorio na samitu Vladimir Putin.
- Raste pritisak na zemlje-izvoznike. To je ozbiljan izazov za sve nas. Pre svega je reč o pokušajima da diktiraju svoje uslove isporuka gasa, koji se transportuje preko gasovoda, o želji da promene principe isporuka gasa na osnovi dugoročnih ugovora, odvajanju ugovorenih cena od vrednosti nafte i naftnih derivata kao tržišnog indikatora cena.
Za gasnu granu, koja traži velika ulaganja u vezi sa dugačkim investicionim ciklusima, povezivanje sa cenama nafte i dugoročni ugovori nisu hir, već neophodnost.
Mnogi potrošači gasa žele da promene formiranje cena u korist takozvanih spotovskih cena, koje mogu da se bitno menjaju. Osim toga, neki pokušavaju da revidiraju već postojeće ugovore, od čijeg ispunjavanja zavise, s jedne strane, stabilnost isporuka, s druge investicioni planovi dobavljača. Potrošače je moguće shvatiti: danas je nafta skupa, zato se povezivanje s njom gasnih cena čini neunosnim. Doduše, ističu eksperti, kada je nafta posle krize znatno pojeftinila, protiv takvog modela formiranja cena niko nije bio protiv. Šef odelenja analitičkih istraždivanja kompanije UNIVER Kapital Dmitrij Aleksandrov smatra da je uporstvo EU povezano s kratkovidošću i željom da dobije skoru vajdu.
- To je čisto konjunkturno rešenje, jer oni vide određene perspektive povećanja predloga prirodnog gasa, te žele da dobiju resurs po nižoj ceni. To je tržišna i apsolutno komercijalna ideologija.
Cene nisu jedini problem. Zvanični predstavnik Gasproma Sergej Kuprijanov je saopštio uoči samita da će njegova glavna tema biti regulisanje pristupa tržištu. U poslednje vreme je toj kompaniji sve teže da radi u Evropi, gde se dosledno uvode pravila igre, koja krše interese dobavljača. Naprimer, zahtev da se obezbedi pristup u svoje gasovode trećih lica. To je rezultat usvojenog 2009. godine Trećeg energetskog paketa. Taj dokument zabranjuje dobavljačima da istovremeno poseduju i transportne mreže, i distribuciju. O problemima, povezanim s tim dokumentom, govori predsednik Vladimir Putin.
- Za nas je glavno da se ne bi usvajale odluke, koje imaju povratnu snagu. Mi smo investirali u infrastrukturu, razvijali gasovodni transport, ulagali milijarde dolara u te projekte, i to na osnovi ondašnjih pravila. Zatim se usvaja Treći energetski paket, koji se širi na sve, što je bilo učinjeno ranije.
Taj uslov je više puta bio prepreka za ruski Gasprom i njegove strane partnere. Komentar direktora Instituta nacionalne energetike Sergeja Pravosudova.
- Čuvena priča s gasovodom OPAL. Prema normama Trećeg paketa, on može da bude pun samo do pola, ali nema nikog, ko bi ga napunio. To zabrinjava ne samo Gasprom, već i evropske kompanije, koje su takđe vlasnici tog gasovoda, te uložili u njega novac. To je očito neko ludilo, s kojim pokušavaju da se bore.
Vladimir Putin je izrazio nadu da će uspeti da se razrade jedinstveni prilazi takvim sferama regulisanja. Praviti ozbiljne ustupke, još i u uslovima rasta potražnje za gasom, dvostruko je nerentabilno za sve izvoznike. Analitičari ističu: gas je veoma perspektivno gorivo u odnosu na naftu. Zato eksperti ne isključuju da će se posle nekoliko godina stavovi gasnih kompanija, među njima i Gsproma, na njihovim osnovnim tržištima poboljšati.
- Izvor
- Glas Rusije, foto: RIA Novosti/ vostok.rs
Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost
RT prikazuje drugu stranu SAD, skrivenu od strane Vašingtona i Holivuda, izjavio je poznati reditelj
Patrijarh moskovski i cele Rusije Kiril čestitao je 70. rođendan čuvenom srbskom reditelju Emiru Kusturici i odlikovao ga Ordenom Svetog Serafima Sarovskog 1. stepena.
Stotine Rusa svakodnevno potpisuju vojne ugovore, čime je novi poziv za mobilizaciju nepotreban, izjavio je portparol Dmitrij Peskov.
U srbskom Drvengradu – “selu Emira Kusturice” – otvoren je 22. novembra uveče međunarodni festival dokumentarnog filma “RT.Dok: Vreme naših heroja”.
Ruski vojnici izveli su udar na parking za avione na aerodromu u rejonu Aviatorskog, uništivši jedan od stacioniranih letelica. Na Kupjansko-Svatovskom pravcu ruske snage su podigle za
Ostale novosti iz rubrike »
- Prodacu stan kad odem u penziju i preko Solis-a potraziti plac na Fruskoj Gori da napravim sebi nest
- Ako je auto previše star popravke će koštati puno. Bolje ga je prodati i uzeti novi polovni. Loše je
- Gdje idemo sada? Biblija kaže: "U propisano vrijeme [kralj sjevera = Rusija] će se vratiti" (Danij
- Bravo! Vranje je divan grad, Vranje ima dusu... Bravo, Sladjo!
- Pozdrav za umetnicu. Slike su divne i krase moj dom u Beogradu.