BitLab hosting
Početna stranica > Novosti
Branko Rakočević
Novo scensko delo Jožefa Nađ na Čehovfestu u Moskvi

KAD SE FRESKA PRELIJE U IGRU

KAD SE FRESKA PRELIJE U IGRU
25.06.2013. god.

U okviru  11. Festivala Čehova ( Čehovfesta ) koji se  je počeo 19. maja i traje do 14. jula, a održava se pored   Moskve  i u regionima Rusije i Latvonije, Jožef Nađ je prikazo svoje novo scensko delo pod nazivom Sho-bo-gen-zo.  


U svojim prvim  osvrtima  na premijeru ove Nađove koreo drame, ruski mediji i portali  su  podsetili svoje čitaoce da je“ Jožef Nađ rođen u bivšoj Jugoslaviji, školovao se u Bidimpešti da  bi se zatim  domogao Pariza u kojemu je  učio umetnost  pokreta. “

Njegov izraziti talenat   izvire sa  raskršća raznih kulturnih tradicija  i dramatičnih  napetosti  snažnih linija i civilizacijskih   vremenskih promena.
Melnaholični, uvek mistici sklon frncuski koreograf mađarskog porekla 
 Rat, raspad, otuđenje, usamljenost, iščeznuće, brisanje, pogibije i spasenje kroz Reč, stvaralaštvo-to bi bile teme melnholičnog, uvek mistici  sklonog   francuskog koreografa  mađarskog porekla.

Ovako  glase osnovne karakeristoke  Jožefa Nađa, scenskog, stvaraoca svetskog ranaga, kako su ih videli ruski mediji i predstavili  ih svojim čitaocima neposredno nakon njegove   scenske igre    Sho-bo-gen-zo  premijerno izvdene na 11. Čehovfestu u pozorištu „ A. S Puškin „  festu u Moskvi.

Učitelj Dogen, utmeljivač japanskog zen –budizma kao inspiracija 

U svojoj   novoj  plesnoj igri Nađ je izmislio plastiku i zvuk  za jedan od najzagonetnijih i najprivlačnijih tekstova  svetske duhovne kulture –„Tajanstveni pogled“ Učitelja  Dogena, utemeljivača japanskog zen-budizma.  

Za nađa je uvek predstavljao kreativni i duhovni izazov da  osmišljava prevode   na izražajni jezik tela čovekovog vrhunskih  književnih i filosfskih svetova. Idealno je izmislio plastiku tela   za takva   književna dela kao što su Kafkin „Proces“, zatim za Bihnerovog „Vojceka „,  za prozu  Varlama Šalamova ili pak za Mandeljštamovu poeziju.

Izbeglički kamp ljudskih duša na strogo namenskoj plesnoj lokaciji

U tim scenskim naseobinama   nastanjenim pokretima ljudskog  tela, Nađ  otkriva mračno očajanje  i beznadežnost tekstova na osnovu kojih  je  otvorio i naselio „izbeglički kamp ljudskih duša na svojoj  , strogo namenskoj „ plesnoj lokaciji“.
Sada je, pak, na plesnoj lokaciji podigao   mirnu luku „Tajanstveni pogled „  Učitelja Dogena, preteče japanskog zen-budizma i nastanio  u „plesnoj novogradljnji“ dva muzičara ( kontrabasistu i saksofonistu ), i naravno, dva plesača.

Na granici uništenja  zvuokva i smisla, svet se ponovo stvara, jer život i nije ništa druga nego stvaralaštvo.

Jožef Nađ i Sesil Luaje  svakim svojim pokretom  stvarju rafinirani, a istovremeno i pun strasti plastični svet. Njegov muzičko-koreografski performans ne uspostavlja nikakav odnos prema reči, nego se  pretvara u emoconalni analog  filosofskih meditacija zen-budizma.

Izlazeći iz jednog rama i praveći drugi, nešto manji, Nađ i njegova strasno- poslušna partnerka, skrivaju  se, čas  oboje  iščezavaju slivajući se sa crnom prazninom, oslobađajući tako prostor i ostavljajući ga za dijalog  dva muzičara.

Miuzička zbrka se smenjuje sa igračkim numerama, pa tako kontrabas Žoela Lendra  odgovara na plač saksofona Akoša Selevenia, Luaje  sledi  Nađa.
Rastvaranje u tami prostora, u beskonačnosti rađanja i smrti

Žensko postaje  surovo, muško –nežno;mekano postaje tvrdo, kako bi se rastvorilo u tami prostora, u beskonačnosti rađanja i smrti.  

Nađ vojuje sa svojom  koreografskom i teatarskom vezijom  idealnog prevoda meditativnog sadržaja  zen-budističkog  teksta  Učitelja Dogena, japanskog mislioca  iz XIII veka.

Predstava počinje pojavom samuraja u viteškoj opremi, a tek posle izvesnog vreman gledoaci vide da je to žena. Zatim se uloge menjaju, pa se pojavljuje  muškarac samuraj koji sa sobom vodi vitku  Japanku, i onda  šest puta dolazi do promene scene koja se ispunjava najrazličitijim sadržajima. Smenjuju se pokornost i nasilje, vlast i smirena poslušnost, i na kraju-sinergija-zajednički pokreti.

Možda  je ta  freska odveć meditativna  da bi bila ples 

Možda je, primećuju neki ruski kritičari u prvim osvrtima nakon premijere, ta freska odveć meditativna  da bi se mogla nazvati plesom.

Prvi put se  u Nađovom scenskom stvaralaštvu   sretamo sa temom ljubavi, tom čudovišnom energijom  koja pokušava da u praznini  stvori punoću, počinjući od nasilja  završava se smirenjem i trpeljivošću, agresivnost prerasta u nežnost.

Iz tih paradoksalnih suprotnosti, plastičnih i muzičkih formi, rađa se predstava  koja traje tačno 50 minuta, taman onoliko koliko je bnlo neohodno Nađu  da pevede   zen-budostičke tekstove  na jezik pokreta čovekovih  i upodibi ih za izvođenje u svom plesnom teatru, zajključuju ruski mediji u svojim prvim osvrtima na predstavu Jožefa Nađa    Sho –bo-gen-zo izvdenu na 11. Čehovfestu u Moskvi 20. juna.
 
Veza Nađ-Čehov nije  suviše proizvoljna, kako bi se u prvi mah moglo učiniti

Podsećamo da je proslavljeni koreograf mađarskog porekla, Jožef Nađ, rođen u Kanjiži,  živi i radi u Francuskoj, dobro poznat i izuzetno uvažavan u Moksvi, budući da su dva njegova scenska ostvrenja   dosad udostojena  nagradama „Zlatna maska“ za najbolju stranu predstavu odigranu u Rusiji-„Ponoćnici „ 2001. i „“Vojcek „  dve godine  kasnije.

Nađova premijera „Stvaranje „ na  9. Čehovfestu 

Među premiejrama izvedenim na 9. Čehovfestu ( 2010. ) u Moskvi  bila je Nađova predstava „Stvaranje“ kojoj je po mnogo čemu dato posebno mesto na tom forumu.

Nađ obično u daljini  „otpleše“veze sa izvornim tekstovima 

Veza Nađ-Čehov bi se s jedne strane mogla učiniti  suviše proizvoljnom, imajući u vidu da ovaj franuski koreohgraf mađarskog porekla  ne crpi  tako često   nadahnuće  iz dramske literature. Ukoliko se, pak, ponekad i posluži dramskim tekstovima, on se od njih udaljaava i potpuno ih napušta čak i pre nego je i počeo da  ih koristi, „otpleše „ ih u takvoj daljini, tako da se izvori mašte i ne naziru, pa su otuda neizbežna naknadna objašnjenja reditelja.

S druge, pak, strane, u scenskom stvralaštvu Jožefa Nađa prepoznatljiva je  neka vrsta duboke melanholije, nekog neiskazanog skepticizma, i to ga čini srdnim sa klasikom ruske i svetske drame, Antonom Pavlovičem Čehovom.
Uostalom, Nađov rad na primarnim književnim izvorima nikad se ne svodi na prosto plesno prepričavanje  događaja.

Nađ-tipični marginalac u književnom smislu

U knjeiževnom smislu Nađ je tipični marginalac. On sam o tome kaže sledeće:
“ Ja čitam praktično sve što   je napisao  autor koji me interesuje, a ništa ne propuštam da pročitam  ni od onog što su drugi napisali o tom autoru. Volim da lutam po lavirintu snova i komentara i nikad ne pravim scensku adaptaciju konkretnog dela. “

Ali, upravo baš takav prilaz pomaže koreografu da  na sceni „odigra „ i najtananije nijanse književnog dela, kao izvornika.

Ona osećanja koja kod Čehova ostaju najčešće između redova, koja su skrivena u muzici jezika, kao što se pokazalo, najvernije se prenose na scenu pomoću igre plesčeve.
 Jer plesač ovde može  da izrazi više i dublje nego glumac, a posebno, što je kod Čehova  čest slučaj, o situacijama u koje je, da se tako izrazimo, ubrizgan dopunski teatralni  smisao, kao što je, na primer, pozorište u pozorištu.

Za svoju plesnu igru  „Stvaranje „ premijerno odigranu na 9. Čehovfestu 2010. u Moskvi, Nađ je koristio Čehovljevu jednočinku  „Labudova pesma  o „ostarelom glumcu  Svetlovodovu koji ostaje  noću posle predstave u praznom pozorištu, opraštajući se u suštini ne samo sa scenom, nego i  sa životom.

On prvi put vidi pozorište bez ljudi, bez replika, koje su gledaoci u dvorani uvek željno iščekivali i bez drugih drugova po zanatu na sceni.

I odjednom, pred ostarelim glumcem iz Čehovljeve  „Labudove pesme „ se otvara crna jama bezdnanica, poput groba u kojemu boravi sama smrt.

Glumčeva borba protiv smrtne pustoši je glavni smisao Nađove predstave „Stvaranje „
I upravo glumčeva borba protiv te smrtne pustoši  je osnovni smisao Nađove predstave „Stvaranje „.

U pozorištu pritisnutom tamom, scena predstavlja prostor koji s jedne starne nije ničim popunjen, dok se s druge strane po njoj vrzmaju i prodiru u gledalište uspomene, senke, poluzaboravljene stare uloge.

Glumac može doživeti da se u život vrati prohujala epoha, da pabirči snoviđenja minulog doba, da ih materijalizuje, da ih ponovo ovaploti.

U predstavi „Stvaranje „ koja je nastala u saradnji  Čehov festa, Thetre de la Ville  de Paris  i Nacionalnog  koreografskog centra iz Orleana, čiji je Nađ osnivač, učestvuje 12 plesača i jedan glumac.

Nije teško pogoditi da su upravo Nađevi plesači ti  koji svojom igrom prenose i emituju  i osećanja prestarleog sluge scene, Čehovljevog Svetlovidova, iz jednočinke „Labudova pesma“.
 
Peredstava  Jožefa Nađa „Srvaranje „ inače,  premijerno je izvdena početkom jula 2010.  na 9. Čehov festu  u moskovkom pozorištu „Majstorska  radionica  Petra Fomenka„
 
 
 
 
 
 
 




Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Stotine Rusa svakodnevno potpisuju vojne ugovore, čime je novi poziv za mobilizaciju nepotreban, izjavio je portparol Dmitrij Peskov.


U srbskom Drvengradu – “selu Emira Kusturice” – otvoren je 22. novembra uveče međunarodni festival dokumentarnog filma “RT.Dok: Vreme naših heroja”.

Ruski vojnici izveli su udar na parking za avione na aerodromu u rejonu Aviatorskog, uništivši jedan od stacioniranih letelica. Na Kupjansko-Svatovskom pravcu ruske snage su podigle za


Nova raketa je uspešno testirana, rekao je ruski predsednik na sastanku u Kremlju.


Izjave ruskog predsednika nisu prazne priče kao one evropskih političara, rekao je mađarski lider.


Ostale novosti iz rubrike »