BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Ganić prizivao tragediju

Ganić prizivao tragediju
16.08.2008. god.
BANJALUKA, 16. AVGUSTA  - Još sredinom februara 1994. godine NATO je donio odluku o bombardovanju srpskih položaja u BiH, ali Butros Gali, ipak, na taj akt nije stavio svoj potpis - podsjeća Biljana Plavšić u svojoj knjizi.

Ejup Ganić, potpredsjednik ratnog Predsjedništva BiH, odmah nakon eksplozije na Markalama, telefonira Jasušiju Akašiju, koji je bio izaslanik generalnog sekretara UN, i traži hitno bombardovanje srpskih položaja.

"Čitala sam stenogram i sa ove sednice Predsedništva BiH, iz koje je jasno ko je prizivao tragediju" - navodi Plavšićeva i dodaje:

"Imala sam, tj. došla sam do više stenograma predsedničkih sednica i čitala sam u Ševeningenu, čekajući moj transport za Švedsku. To je za mene bila `biser` literatura, jer su mi svi učesnici sednica poznati i to u takvoj meri da znam kada neko nešto kaže - šta to ima da znači".

On piše da je taj "orijentalni marifetluk" proučavala u vremenu kada je bila član predratnog Predsjedništva BiH.

"Šta mogu da znaju Rouz, Akaši, Oven i cela međunarodna? Jer, ono što se govori ne nosi predočeno značenje već ono što se podrazumeva" - napominje bivša predsjednica RS.

"Pamtim jedan događaj koji mi je ostao u lepom sećanju i za mene je značajan. Mislim da je to bilo sredinom maja, kada je došao ruski patrijarh Aleksij u Beograd i zajedno sa našim patrijarhom Pavlom posetio RS. Za njihov doček bila sam ja zadužena i sačekala sam ih na prelazu Karakaj kod Zvornika.

Duga kolona vozila išla je prema Palama gde su se sreli sa predsednikom Karadžićem a onda smo krenuli prema Sarajevu, u komandu Ruskog bataljona koji je bio smešten na Grbavici, delu Sarajeva koji je bio pod našom kontrolom" - navodi Plavšićeva.

Dan je bio divan a svi Srbi sa Grbavice došli su da pozdrave dva draga gosta. Spontana radost i srdačnost bila je prisutna je na svim licima, ali i sreća što će preživjeti jedan dan bez granata (takva je bila naredba - op. autora).

"A tu, na Grbavici, nekoliko metara od mog stana iz kojeg sam pobegla 22. maja 1002. i koji je kasnije granatiran, Ruska pravoslavna crkva o svom trošku će graditi pravoslavnu crkvu.

Dva patrijarha su došla da osveštaju zemljište na kojem je postavljen drveni krst visine tri metra. Ljudi su u redu disciplinovano prilazili da ih patrijarsi blagosiljaju.

A ja sam zamišljala kako ću se posle rata vratiti u Sarajevo. Čuvala sam dugo, dugo, ključeve i prisećala se negde pročitane priče o proterivanju Sefarda iz Španije. Mislim da je to bilo u 15. veku. Rasuli su se po svetu ali su čuvali ključeve svojih kuća u Španiji i predavali ih novim generacijama u nadi da će se jednom neko vratiti" - piše Plavšićeva i dodaje:

"Od svega toga ne bi ništa. Ključeve sam bacila. Nema povratka u Sarajevo. Ni crkva se nije izgradila jer je celo Sarajevo Dejtonskim sporazumom pripalo Federaciji. Samo se džamije grade".

Od svega, navodi ona, "tu su samo staračke godine koje provodi u zatvoru Hinseberg, sećajući se minulih događaja".


  • Izvor
  • SRNA
  • Povezane teme


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Stotine Rusa svakodnevno potpisuju vojne ugovore, čime je novi poziv za mobilizaciju nepotreban, izjavio je portparol Dmitrij Peskov.


U srbskom Drvengradu – “selu Emira Kusturice” – otvoren je 22. novembra uveče međunarodni festival dokumentarnog filma “RT.Dok: Vreme naših heroja”.

Ruski vojnici izveli su udar na parking za avione na aerodromu u rejonu Aviatorskog, uništivši jedan od stacioniranih letelica. Na Kupjansko-Svatovskom pravcu ruske snage su podigle za


Nova raketa je uspešno testirana, rekao je ruski predsednik na sastanku u Kremlju.


Izjave ruskog predsednika nisu prazne priče kao one evropskih političara, rekao je mađarski lider.


Ostale novosti iz rubrike »