BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Evropa i Rusija: postoji li među njima granica?

Evropa i Rusija: postoji li među njima granica?
21.05.2013. god.


Na svečanom zasedanju povodom 20-godišnjice Nemačko-Ruskog foruma u Berlinu, ministar inostranih poslova Rusije Sergej Lavrov je ponovo skrenuo pažnju međunarodne javnosti za problem postojanja linija podele na kontinentu.

Sporovi o istočnim granicama Evrope nisu novi. Drevnogrčki mislioci bi voleli da ih provedu po istočnim granicama svoje države. U 20. veku, posebno posle Drugog svetskog rata, Evropa je neočekivano počela da se sužava. To je postalo direktna posledica hladnog rata koji se vodio na njenom prostoru – kada je Zapad identifikovao Evropu samo sa svojim vojno-političkim strukturama na čelu sa NATO-om. Na kraju, kako primećuje poznati britanski publicista i pisac Frenk Džejkobs, čitav Sovjetski Savez, između ostalog Viljnus, Riga i ostali gradovi koji danas ulaze u sastav EU, bili su potpuno isključeni iz Evrope.

Jasno je da danas za slične sheme ne treba više da bude mesta. Tim pre što sa ekonomske tačke gledišta EU i Rusija su postali važni trgovinsko-ekonomski parnteri. Ipak granica Evrope i dalje se često određuje ne geografski, već geopolitički, sa dvostrukim standardima.

Rusija je još pre nekoliko godina istakla ideju da se sklopi novi sporazum o evropskoj bezbednosti, po kojem bi mogle da se pridruže na ravnopravnoj osnovi zemlje koje nisu članice EU i NATO-a. Ipak naši partneri za sada ne žure da se realno kreću u tom pravcu – istakao je u razgovoru za Glas Rusije šef odeljenja za evropsku bezbednost Evropskog instituta RAN Dmitrij Danilov:

- Prošlo je već dosta vremena od kada je bila pokrenuta ideja Sporazuma o evropskoj bezbednsoti. Posle toga projekat sporazuma je bio objavljen i sada bi trebalo prevesti razmatranje ovog sporazuma u oblast političkih konsultacija. U toj situaciji vrlo teško bi bilo očekivati od onih zemalja koje ipak u svesnoj perspektivi žele da budu članice NATO-a i EU previše aktivnu podršku ruskih ideja dok same zemlje članice EU i NATO-a ne budu podržavale ruske predloge.

Odgovor na pitanje o uzrocima novih „geografskih otkrića“ Zapada daje sledeća formula koju je izneo analitičar hongkonškog lista Azija Tajms Pepe Eskobar. Po njegovim rečima, skoro svi savremeni geopolitički događaji vezani su za energetiku. U praksi za Brisel to znači sledeće: Evropa su potrošači ruskih energenata. A Rusija je nešto poput kolonijalnih nalazišta koja leže van granica evropskog civilizacionog prostora.

Treba reći da SAD, za razuliku od EU, u geografskim pitanjima postupaju mnogo jednostavnije. Po priznanju jednog od arhitekata savremene geopolitike Zbignjeva Bžezinskog, američki vojni legioni sigurno su se utvrdili na zapadnim i istočnim granicama Evroazije. Šta više, američki vazali i zavine države, od kojih pojedine teže uspostavljanju još stabilnijih zvaničnih veza sa Vašingtonom, rasprostiru se po čitavom Evroazijskom kontinentu. Evropljanima je pokazano njihovo mesto jasno i otvoreno. A EU se i dalje zabavlja istiskivanjem Rusije iz Evrope.

Petar Iskenderov,

 



  • Izvor
  • Glas Rusije, foto: RIA Novosti/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Ideja o direktnom učešću Zapada u sukobu navodno je ponovo na razmatranju, prema pisanju francuskog lista.


„Sve što je moguće“ mora se učiniti kako bi se sprečila upotreba nuklearnog oružja, izjavila je bivša nemačka kancelarka.

RT prikazuje drugu stranu SAD, skrivenu od strane Vašingtona i Holivuda, izjavio je poznati reditelj


Patrijarh moskovski i cele Rusije Kiril čestitao je 70. rođendan čuvenom srbskom reditelju Emiru Kusturici i odlikovao ga Ordenom Svetog Serafima Sarovskog 1. stepena.

Stanje do 20:00, 24.11.2024.


Stotine Rusa svakodnevno potpisuju vojne ugovore, čime je novi poziv za mobilizaciju nepotreban, izjavio je portparol Dmitrij Peskov.


Ostale novosti iz rubrike »