Pravoslavni Peking pozdravlja patrijarha Kirila
Poglavar Ruske crkve, nalazeći se u šestodnevnoj poseti Kini, sastao se sa sunarodnicima i predstavnicima kineskog pravoslavlja, koji žive u Pekingu. Razgovor patrijarha Kirila sa vernicima protekao je na teritoriji ruske ambasade, pored nedavno obnovljene crkve Uspenja Presvete Bogorodice.
Zvonjava zvona, tadicionalni za Rusiju hleb i so, nekoliko stotina vernika, dečiji pozdravi Hristos Voskrese, Vaša Svetosti! Ovu posetu poglavara Ruske crkve pravoslavni Pekinga će zapamtiti zadugo. Poglavara Moskovske patrijaršije čekali su sa nestrpljenjem, zato prva u istoriji Kine patrijaršijska liturgija je bila neobična, topla i prijatna. To je poseban dan, iznela je svoje utiske Ruskinja Julja, koja živi u Kini više od pet godina.
- To je veliki događaj ne samo za istoriju odnosa Kine i Rusije. Čitava naša ruska dijaspora u Pekingu je došla na ovaj sastanak sa patrijarhom. To je oko hiljadu Rusa, koji stalno žive u Pekingu. Mi se često okupljamo vikendom i za praznike, nedavno smo zajedno obeležili Uskrs. Sa drugaricama smo otišle u kineski restoran, ponele tamo kolače i farbana jaja. Na stolu su bila i kineska i evropska jela, a u sredini ruski kolač i uskršnja jaja.
Dolazak patrijarha u Kini su čekali ne samo odrasli, već i deca. Hačenkova Ogla ima svega 10 godina. Poslednje četiri godine živi u Kini. Devojčica ide u nedeljnu školu u okviru crkve pri ambasadi i sa zadovoljstvom peva u dečijem crkvenom horu.
- U crkvu roditelji su počeli da me vode sa 6 godina. Ovde sa zadovoljstvom idem u nedeljnu školu, pošto nas spaja sve nas koji ovde živimo. Veoma se radujem što je doputovao patrijarh Kiril. On će ispovedati se nas i oprostiti nam grehe. Za sve nas to je velika radost.
Ambasada Rusije u Pekingu ima neobičnu istoriju. najvećna u svetu po teritoriji, ona se nalazi tamo gde se početkom 18. veka nalazila Ruska duhovna misija. Do sredine 20. veka tamo su uvek bile pravoslavne crkve. Ipak u vreme kulturne revolucije crkvena bogosluženja su bila zabranjena, a kultni objekti pretvoreni u privredne objekte. 1996. godine naporima pravoslavnog sveštenstva i tadašnjeg ruskog ambasadora u Kini, praksa redovnog bogosluženja bila je obnovljena. Liturgije su počele da se održavaju u čevenoj Krasnoj Fanzi. Tek 2009. godine na terotiroji se pojavila prava crkva sa krstom i zvonima – hram Uspenja Presvete Bogorodice. Ovaj mali sabor danas ima ogroman značaj ne samo za ruske građane, već i za albazince – kineske potomke ruskih kozaka koje su doveli u Kinu i zahvaljujuži kojima su tamo saznali šta je to pravoslavlje, podvukao je patrijarh Kiril.
- Tada niko nije smetao našim precima da se mole i ispovedaju našeg Gospoda i Spasitelja. Vrlo brzo albazinski kozaci su se poženili Kineskinjama i zatim je svaka nova generacija stupala u brak sa Kinezima i Kineskinjama. Danas su albazinci deca kineskog naroda, ali u svom srcu oni čuvaju pravoslavnu veru. I ja sa posebnim osećanjem pozdravljam i zahvaljujem potomcima albazinskih kozaka na tome što se danas oni mole zajedno sa nama i što su uspeli da očuvaju pravoslavnu veru.
U savremenom Pekingu albazinaca je ostalo svega nekoliko desetina. Ambasada Rusije jedino je mesto u gradu gde oni mogu da posećuju pravoslavnu crkvu. Kineske pravoslavce ovde poznaju i vole. Na sastanku sa patrijarhom Kirilom albazinci su emocionalno delili svoje brige povodom budućnosti kineskog pravoslavlja. Vi ste naša poslednja nada, Vaša Svetosti, uzviknula je Kineskinja sa pravoslavnim imenom Matrona.
- To što se danas nalazimo ovde, daje nam velike nade u preporod vere naših otaca u Kini. Znam koliko vi lično činite u tom pravcu i mi, potomci albazinaca, iskreno smo vam na tome zahvalni. Moj najveći san za koji se molim svakog dana je da u mojoj zemlji, u Kini, konačno budu otvorene pravoslavne crkve i da slobodno možemo u njima da se molimo, da dobijemo kineske sveštenike, svog poglavara Crkve i da živimo normalnim religioznim životom.
Sastanak sa pravoslavnim vernicima Pekinga završio je posetu poglavara RPC kineskoj prestonici. Dalje na programu moskovskog pastrija stoji poseta Harbinu i Šangaju.
Milena Faustova,
- Izvor
- Glas Rusije, foto: Milena Faustova / «Golos Rossii»/ vostok.rs
Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost
U Galeriji Narodnog univerziteta u Vranju otvorena je izložba slika jednog od najpoznatijih vranjskih slikara Zorana Petrušijevića Zopa. Postavka pod nazivom 'Retrospektiva' obuhvata veliki broj Petrušijevićevi
Nemojte od Vučića praviti entitet koji personifikuje Srbiju, niti izjednačavati srbski narod sa onim što Vučić radi, koga su Zapad i NATO postavili da nama vlada, poručio Gajić u...
Iako naš zakon jasno definiše da je dovoljan samo jedan akt nasilja kako bi se pokrenula procedura za zaštitu žrtve, žrtve u Srbiji u velikom broju slućajeva ne prijavljuju...
Ostale novosti iz rubrike »
- Prodacu stan kad odem u penziju i preko Solis-a potraziti plac na Fruskoj Gori da napravim sebi nest
- Ako je auto previše star popravke će koštati puno. Bolje ga je prodati i uzeti novi polovni. Loše je
- Gdje idemo sada? Biblija kaže: "U propisano vrijeme [kralj sjevera = Rusija] će se vratiti" (Danij
- Bravo! Vranje je divan grad, Vranje ima dusu... Bravo, Sladjo!
- Pozdrav za umetnicu. Slike su divne i krase moj dom u Beogradu.