U Nemačkoj se nastavlja suđenje nacistima
U Nemačkoj je započela preliminarna istraga protiv 49 stražara bivšeg koncentracioog logora Aušvic. Čuvari kojima je danas oko 90 godina smatraju se umešanim u ubistva.
Informacija o tome da čuvari koncentracionih logora i dalje mirno žive u Nemačkoj, pojavila se u nemačkom medijima još početkom aprila. Istragu vodi Centar za razotkrivanje zločina nacional-socijalizma. U narednih nedelju dana slučajevi 49 osoba mogu biti predati tužilaštvu. Osimnjičenima preti optužba za saučesništvo u ubistvu. Poznata su njihova imena, adrese u raznim krajevima Nemačke i uzrast – svi imaju oko 90 godina. Istraga utvrđuje koje su upravo dužnosti imali u logoru smrti. Danas to može da se dokaže, govori kopredsednik centra Holokaust Iljja Altman.
- Čuvare nisu slali prosto tako. Oni su prolazili specijalnu obuku. U poljskom gradu Travniku je bio specijalni centar gde su se pripremali čuvari nacističkih koncentracionih logora. Selekcija u SS je bila vrlo brižljiva, bilo je kurseva za pripremu oficira SS. Podaci o tim ljudima su dostupni. Mada je veći deo dokumentacije bio uništen, ipak dokumenti su ostali, uz to uhapšene su isleđivali. I ova dokumenta su se sačuvala u raznim zemljama.
Jedan od figuranata slučaja, 93-godišnji Hans Lipšis je već uhapšen. Ranije je Centar Simona Vizentala koji se bavi traganjem za nacističkim ratnim zločincima i borbom protiv nacizma, uneo njegovo ime na spisak najtraženijih kriminalaca. Svoje veze sa SS Lipšis ne krije. Ali kaže da je radio u logoru kao kuvar. Tužilaštvo tvrdi da postoje neoborivi dokazi njegove umešanosti u ubistva zatvorenika. Optužbe su primenjive praktično na sve koji su radili u koncentracionim logorima, ističe istoričar Trećeg rajha, pisac Konstantin Zaleski.
- U principu obaveze čuvara i personala koncentracionog logora davale su mogućnost svakom da izvrši beskrajnu količinu zločina. Na primer, kuvar ili šef skladišta je mogao da potkrada zatvorenike, koristeći namirnice da ojača ishranu čuvara ili jednostavno da ih proda. Svaki saradnik logorskog obezbeđenja imao je kontakt sa zatvorenicima. Čak kuvar je imao pomoćnike iz redova zatvorenika i mogao je da se ophodi sa njima žestoko, da ih maltretira ili ubije.
U resoru za istragu nacional-socijalističkih zločina priznaju da zbog nedostatka svedoka neće biti lako dokazati krivicu osumnjičenih. Ipak presedan je već postaojao. U amju 2011. godine viši zemaljski sud Minzena je osudio deprotovanog iz SAD Ivana Demjanjuka na 5 godina zatvora. Bivšeg čuvara nekoliko koncentracionih logora teretili su za pogibiju skoro 30 hiljada ljudi.
Imena većine čuvara saznala su se posle završetka rata. Neki su bili osuđeni na kraću kaznu zatvora 50-ih i 60-ih, deo je oslobođen amnestijom. Poslednja presuda, pri tome oslobađajuća, bila je izrečena pre 37 godina.
Koncentracioni logor Aušvic se nalazio na teritoriji Poljske koju je okupirala fašističak Nemačka. U vreme od 1941. do 1945. godine u logoru je bilo ubijeno milion i 300 hiljada ljudi.
Olga Denisova,
- Izvor
- Glas Rusije, foto: EPA/ vostok.rs
Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost
Vašington je svoju valutu pretvorio u oružje za potčinjavanje i kažnjavanje, izjavio je ruski ministar spoljnih poslova
U Galeriji Narodnog univerziteta u Vranju otvorena je izložba slika jednog od najpoznatijih vranjskih slikara Zorana Petrušijevića Zopa. Postavka pod nazivom 'Retrospektiva' obuhvata veliki broj Petrušijevićevi
Nemojte od Vučića praviti entitet koji personifikuje Srbiju, niti izjednačavati srbski narod sa onim što Vučić radi, koga su Zapad i NATO postavili da nama vlada, poručio Gajić u...
Ostale novosti iz rubrike »
- Prodacu stan kad odem u penziju i preko Solis-a potraziti plac na Fruskoj Gori da napravim sebi nest
- Ako je auto previše star popravke će koštati puno. Bolje ga je prodati i uzeti novi polovni. Loše je
- Gdje idemo sada? Biblija kaže: "U propisano vrijeme [kralj sjevera = Rusija] će se vratiti" (Danij
- Bravo! Vranje je divan grad, Vranje ima dusu... Bravo, Sladjo!
- Pozdrav za umetnicu. Slike su divne i krase moj dom u Beogradu.