U Berlinu će nastati pravoslavni centar
Duhovno-prosvetni centar sa hramom, nedeljnom školom, pravoslavnim obdaništem i konakom za hodočasnike biće sagrađen u rejonu Marcan u Istočnom Berlinu. Upravo tamo živi najveći broj pravoslavaca poreklom iz Rusije i drugih zemalja – otprilike 40 hiljada ljudi.
Pripremni radovi za izgradnju za sada privremenog hrama od drveta već se odvijaju punom parom. Verovatno će krajem avgusta brojna pravoslavna zajednica Istočnog Berlina najzad dobiti svoj centar. Za sada radi bogosluženja ili se arenduju neke prostorije, ili se ide u manju crkvu u Karlshorstu, - ispričao je sekretar arhiepiskopa Berlinskog i Nemačkog iguman Danilo Irbits.
- Ideja izgradnje crkve je nastala iz brojnih pisama parohijana iz različitih rejona Istočnog Berlina. Tako se desilo da se većina doseljenika iz zemalja bivšeg Sovjetskog Saveza nastanila u istočnim delovima grada. Bez obzira na to ovde sve do sada nema nijedan pravoslavni hram. Drveni hram planiramo da završimo krajem avgusta. Kasnije, ako Bog da, nastaće pravi pravoslavni centar, i to on će biti ne samo za Istočni, već i za čitav Berlin.
Danas u čitavoj Nemačkoj ima 80 aktivnih pravoslavnih parohija i zajednica. Samo u Berlinu ih ima 6. Ukupan broj parohijana u zemlji iznosi 800 hiljada. To nisu samo doseljenici iz bivših republika Sovjetskog Saveza, već i etnički Nemci. Specijalno za njih je bila otvorena nemačkojezična parohija. Odnos prema religijama, između ostalih ruskom pravoslavlju je ovde pozitivan, - nastavlja otac Danilo.
- Ni ranije nismo imali, ni danas nemamo nikakvih problema sa vlastima. One nam izlaze ususret. Brzo se rešavau sva pitanja koja nastaju, recimo, u vezi sa izgradnjom hrama. Pravoslavlje se ovde poslednjih godina razvija. 1992. godine, kada je arhiepiskop Teofan tek dobio na upravljanje Berlinsku eparhiju, tu je bilo samo 12 pravoslavnih parohija. Danas je tendencija takva da je moguće otvarati i nove parohije, i zajednice. Problem je u tome što nemamo dovoljno sveštenika.
Pravoslavne vernike zemlje čeka još jedan poklon – u pravoslavnom Sveto-Đorđevskom muškom manastiru u Getšendorfu završavaju se restauracioni radovi glavnog hrama manastira, - nastavlja njegov nastojatelj otac Danilo.
- Za vernike je manastir stalno otvoren. Tu se održavaju bogosluženja, stalno dolaze parohijani. Pretprošle godine udaren je temelj hrama, danas već planiramo da ćemo u maju-junu staviti kupolu sa krstom. Posle toga će početi radovi unutar hrama. Planiramo da ćemo ujesen završiti sve radove.
Zanimljiv je istorijat ovog manastira. 2005. godine vlasti Brandenburga su prodale RPS za simboličan novac od 1 evra zemljište i posed 80 kilometara udaljen od Berlina. Sve građevine – dvospratna zgrada, manje stambene zgrade i nekoliko sporednih zgrada bile su ruinirane. 2006. godine odlukom Svetog Sinoda RPC ovde je osnovan muški manastir. Doduše, punovredan monaški život je ovde počeo tek 2011. godine. Danas tu živi 5 monaha. Umnogome zahvaljujući njihovim naporima je uspelo restaurirati veći deo građevina istorijskog poseda.
- Izvor
- Glas Rusije/ vostok.rs
- Povezane teme
- Rusija
- Nemačka
- pravoslavlje
- religija
Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost
Ruski vojnici izveli su udar na parking za avione na aerodromu u rejonu Aviatorskog, uništivši jedan od stacioniranih letelica. Na Kupjansko-Svatovskom pravcu ruske snage su podigle za
Ostale novosti iz rubrike »
- Prodacu stan kad odem u penziju i preko Solis-a potraziti plac na Fruskoj Gori da napravim sebi nest
- Ako je auto previše star popravke će koštati puno. Bolje ga je prodati i uzeti novi polovni. Loše je
- Gdje idemo sada? Biblija kaže: "U propisano vrijeme [kralj sjevera = Rusija] će se vratiti" (Danij
- Bravo! Vranje je divan grad, Vranje ima dusu... Bravo, Sladjo!
- Pozdrav za umetnicu. Slike su divne i krase moj dom u Beogradu.