U svetu raste potražnja za ruskim borbenim avionima
Pozicija Rusije na svetskom tržištu naoružanja je posebno jaka u segmentu borbenih aviona. Avioni, kao što su Su-30 i MiG-29, su dobro poznati u mnogim krajevima sveta, u prvom redu, u zemljama jugoistočne Azije. Potražnja za ruskim borbenim avionima raste zahvaljujući novim naručiocima, kao što su Alžir, Venecuela, Malezija, Vijetnam, Uganda, Indonezija. Na ovom spisku će se uskoro, najverovatnije, pojaviti i Bangladeš. Isporuka aviona JAK-130 Bangladešu mogla bi da počne 2015. godine.
Za kompanije ruske vojne industrije je prioritetna vojno-tehnička saradnja sa azijskim zemljama. Države južne i jugoistočne Azije se brzo razvijaju i izdvajaju značajna sredstva za opremanje svojih oružanih snaga, kaže direktor Centra strateške konjunkture Ivan Konovalov:
- Ovim zemljama je potrebna ovakva avijacija. Ruski borbeni avioni su najpovoljniji naručiocima po kriterijumu cena-kvalitet. Mada oni ne koštaju malo, ipak, u odnosu na američke i francuske avione su jeftiniji. A, kvalitet je jako dobar. Zato zemlje jugoistočne Azije, gde ima mnogo neregulisanih, među njima i pograničnih, problema udeljuju mnogo pažnje ruskoj avijaciji. S druge strane, ruske kompanije tamo rade pametno. Mislim na reklamu Miga i Suhoja na tom tržištu.
Najnoviji ruski borbeni avion za obuku JAK-130 još uvek nije tako poznat u svetu, kao što su SU-30 ili MIG-29. Ali, avion ima velike šanse za dobar izvoz, jer ima odlične karakteristike. JAK-130 je jedinstven avion, jer ima dve funkcije: igra ulogu aviona za obuku pilota ratne avijacije i ulogu jurišnog aviona. O tome govori i član Društvenog saveta predsednika Vojno-industrijske komisije vlade RF Viktor Murahovski:
- Zahvaljujući radio-elektronskoj opremi on ima sposobnost da u širokom dijapazonu imitira razne modele borbenih aviona, t.j. njihovu aerodinamiku, načine korišćenja naoružanja. Kao laki jurišni avion može da radi u prostim meteorološkim uslovima i koristi razne vrste naoružanja: slobodno padajuće bombe, nedirigovane reaktivne projektile. Naravno, JAK-130 nema tako moćnu radio-elektronsku opremu kao lovci 4. ili 5. generacije. Ali, u mnogim konfliktima, posebno u lokalnim ili u toku antiterorističke operacije to nije ni potrebno.
JAK-130 je skoro dva puta jeftiniji od savremenih lovaca, istakao je stručnjak. I to čini ovaj avion jedinstvenim. Ugovor sa Bangladešom, koji se planira, je samo prvi korak JAK-130 u osvajanju stranog tržišta. Proizvođač aviona, korporacija „Irkut“, zajedno sa kompanijom „Rosoboroneksport“ namerava da plasira JAK-130 i na tržište Latinske Amerike. U slučaju da se potpiše sporazum o isporuci aviona u jednu od zemalja regiona, licencirana proizvodnja JAK-130 može početi u Brazilu.
Prema podacima iz sredine 2012. godine, „Rosoboroneksport“ je za poslednjih sedam godina isporučio u inostranstvo 290 borbenih aviona n sumu više od 20 milijardi dolara. Veći deo eksporta se odnosi na marke „SU“ i „MIG“.
Oleg Nehaj,
- Izvor
- Glas Rusije, foto: RIA Novosti/ vostok.rs
- Povezane teme
- Rusija
- avion
- proizvodnja
- oružje
Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost
Stotine Rusa svakodnevno potpisuju vojne ugovore, čime je novi poziv za mobilizaciju nepotreban, izjavio je portparol Dmitrij Peskov.
U srbskom Drvengradu – “selu Emira Kusturice” – otvoren je 22. novembra uveče međunarodni festival dokumentarnog filma “RT.Dok: Vreme naših heroja”.
Ruski vojnici izveli su udar na parking za avione na aerodromu u rejonu Aviatorskog, uništivši jedan od stacioniranih letelica. Na Kupjansko-Svatovskom pravcu ruske snage su podigle za
Ostale novosti iz rubrike »
- Prodacu stan kad odem u penziju i preko Solis-a potraziti plac na Fruskoj Gori da napravim sebi nest
- Ako je auto previše star popravke će koštati puno. Bolje ga je prodati i uzeti novi polovni. Loše je
- Gdje idemo sada? Biblija kaže: "U propisano vrijeme [kralj sjevera = Rusija] će se vratiti" (Danij
- Bravo! Vranje je divan grad, Vranje ima dusu... Bravo, Sladjo!
- Pozdrav za umetnicu. Slike su divne i krase moj dom u Beogradu.