Svjetska banka: "Finansiranje globalnog razvoja 2007"
Svjetska banka je objavila izvještaj "Finansiranje globalnog razvoja 2007". U njemu se tvrdi da je prošle godine tempo razvoja svetske privrede dostigao svoj plafon i da počinje da opada sa današnja 4 na 3,5 odsto 2009.
Pogoršavanje globalnih pokazatelja vezano je, po miš-ljenju eksperata Svetske banke, za prevelike dispro-porcije u svetskoj privredi. Jedna od najvažnijih medju njima je pregrejanost kineske privrede. Za godinu dana kotacije na unutrašnjoj berzi efektiva su se udvo-stručile. Pošto Kina sa 27 odsto učestvuje u svetskoj potrošnji čelika, sa 30 odsto uglja, sa 40 odsto ce-menta i sa oko 9 odsto nafte, kriza u njenoj privredi može da negativno utiče na sve svetske liferante si-rovina. Osim toga,Svetska bankaq je zabrinuta zbog težnje banaka mnogih zemalja da profitiraju od opadanja kursa dolara: pozajmljuju od SAD sredstva u dolarima kako bi zatim davale kredite kod sebe u nacionalnoj valuti. Istočnoevropske privrede umnogome računaju na priliv stranog kapitala pokrivajući ovim sredstvima sve negativne platne bilanse.
Sve to vodi pojavi sistemskih rizika i čini neminovnom prognozu barem usporavanja razvojnog tempa. A u slučaju neočekivanog poklapanja nekoliko negativnih faktora tempo razvoja svetske privrede može da padne 2009. godine i na 2,5 odsto – stoji u izveštaju Svetske banke. Ali u svakom slučaju stagnacije neće biti – na-glašava vodeći ekspert centra “Razvoj” Valerij Mironov.
«Situacija se u znatnoj meri razlikuje od situacije izmedju 1997. i 2001. godine kada je beleženo ozbiljno usporavanje tempa, a 97. čak je bila kriza na tržištima u razvoju. Šta sada, u celinji, imamo? Pooštravanje monetarne politike od strane razvijenih zemalja do-stiglo je vrhunac, pa se beleži odliv kapitala sa tr-žišta rizičnih aktiva. Ali pri tome, nema panike, niti očekivanja devalvacije. Stabilizacija cena nafte pogo-dovaće održavanju dosta povoljne situacije u privredama potrošača tečnog zlata».
Što se tiče novih trendova u svetskoj privredi, u izveštaju se navodi rast obima investicija u zemlje u razvoju koji je dostigao rekordni nivo od 647 muili-jardi dolara. Pri tome, strani kapital u zemljama u razvoju najviše se ulaže ne u društvena, već u privatna preduzeća. A to znači da mnogi zemlje u razvoju postaju ekonomski privlačni objekti.
Za poslednje 3 godine zlatne i devizne reserve u svetu povećale su se za preko 200 milijardi dolara. Pri tome, 2 trećine4 ovog iznosa dolazi na Brazil, Rusiju, Indiju i Kinu. Rast zlatnih i deviznih rezervi takodje svedoči da svetska privreda čvrsto stoji na nogama, što joj omogućuje da izbegava krize i da bez težih posledica prebrodi stadijum izvesnog usporavanja razvojnog tempa.
Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost
Stotine Rusa svakodnevno potpisuju vojne ugovore, čime je novi poziv za mobilizaciju nepotreban, izjavio je portparol Dmitrij Peskov.
U srbskom Drvengradu – “selu Emira Kusturice” – otvoren je 22. novembra uveče međunarodni festival dokumentarnog filma “RT.Dok: Vreme naših heroja”.
Ruski vojnici izveli su udar na parking za avione na aerodromu u rejonu Aviatorskog, uništivši jedan od stacioniranih letelica. Na Kupjansko-Svatovskom pravcu ruske snage su podigle za
Ostale novosti iz rubrike »
- Prodacu stan kad odem u penziju i preko Solis-a potraziti plac na Fruskoj Gori da napravim sebi nest
- Ako je auto previše star popravke će koštati puno. Bolje ga je prodati i uzeti novi polovni. Loše je
- Gdje idemo sada? Biblija kaže: "U propisano vrijeme [kralj sjevera = Rusija] će se vratiti" (Danij
- Bravo! Vranje je divan grad, Vranje ima dusu... Bravo, Sladjo!
- Pozdrav za umetnicu. Slike su divne i krase moj dom u Beogradu.