BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Uznemireni snovi samuraja

Uznemireni snovi samuraja
09.04.2013. god.


Na razgovorima u Moskvi, premijer Japana više neće predstavljati državu, kakvu je svet navikao da doživljava - kao mlađeg partnera SAD. Čvrsto, ali polako, Tokio probija sopstveni put u svetskoj politici.

Šef japanske vlade će doći u zvaničnu posetu Rusiji 28. aprila i pokušati, prema njegovim rečima, dati novi podsticaj bilateralnim odnosima. Oko Japana je stvorena vrlo interesantna spoljno-politička situacija. S jedne strane, zemlja ima treću po snazi privredu i jedna je od nespornih lidera u oblasti tehnologije u svetu. U isto vreme, sve veći uticaj Kine i pogoršanje krize na Korejskom poluostrvu, primoravaju Japan da se osloni na vojnu i političku podršku Sjedinjenih Država. Ali, da li još uvek u Tokiju žele očuvanje statusa-kvo?

U Sjedinjenim Američkim Državama sve češće postavljaju ovo pitanje. I dolaze do umirujućeg zaključka: Japan će pratiti isti kurs - dok ne oslabi moć SAD da obuzdavaju rast spoljnih pretnji Japanu, objavio je uticajni američki časopis Foreign Affairs.

U međuvremenu, postaje sve očiglednije da Japan već dugo sumnja u Ameriku, smatra član Stručnog saveta komiteta Državne dume zaduženom za bezbednost, profesor Aleksej Plotnikov. Tokio je svestan da Vašington za račun Japana neće aktivno uzeti učešća u, na primer, njegovom teritorijalnom sporu sa Kinom oko ostrva Đaoju / Senkaku. Pored toga, skoro svaki Japanac zna da je njegova zemlja nekada bila carstvo. Sećanje na poraz u Drugom svetskom ratu je u poslednjih pola veka otišao duboko u svest Japanaca, ali ga oni još uvek pamte. I danas Japan preduzima aktivne korake u pravcu tome da barem prividno bude suverena država, izjavio je Aleksej Plotnikov "Glasu Rusije":

- Mislim, pre svega, na američke vojne baze, koje se nalaze u Japanu. Japan preduzima korake, pažljive, mirne i spore, u pravcu eliminacije te zavisnosti. Između ostalog, radi se na transformaciji snaga samoodbrane u regularnu vojsku. Nije tako davno bilo osnovano Ministarstvo odbrane i nisu tako davno vraćeni istorijski vojni činovi, koji su u Japanu posle Drugog svetskog rata zamenjeni nekim kitnjastim nazivima oficirskih činova, kao što su "visoki oficir Vojske prve klase", koja je jednaka pukovniku, i drugi.

U 2007, kada je lider japanskih liberalno-demokrata Abe po prvi put stao na čelu japanske vlade, Kancelarija za nacionalnu odbranu je dobila status ministarstva. U govorima predsednika su se čule reči o oživljavanju vojnoh duha nacije. Došlo je vreme izvesti vojne snage iz "sna" posleratnog režima, rekao je Abe. Važno je napomenuti da su se japanske snage samoodbrane probudile još ranije: 1991, one su učestvovale u operaciji "Pustinjska Oluja".

Razmišljanja o samostalnom putu Japana i njegovom mestu u svetu, nisu počela danas, dolaskom na čelo novog kabineta, Šinzoa Abe, smatra vodeći istraživač Instituta za Daleko-istočne studije Viktor Pavljatenko. Ideja o povratku nezavisnoj politici pojavila se u stručnoj javnosti u drugoj polovini 20. veka. Danas, ove ideje su ojačane sumnjama političkog establišmenta u čvrstinu američkih namera da brani Japan u slučaju opasnosti:

- Nije slučajno da je 2010, prethodna vlada demokrata, odredila nove puteve razvoja u oblasti odbrane. Tu se radi o dinamičnoj odbrani. Dinamična odbrana - to je takva odbrana, koja bi odvratila potencijalne neprijatelje od brzopletih koraka u pravcu Japana. Ova aktivna odbrana zahteva, naravno, i modernizaciju, novo naoružanje, dodatne troškove i tako dalje.

Trenutni ustav, usvojen posle Drugog svetskog rata pod uticajem SAD, Japan snažno ograničava u oblasti vojne industrije. U stvari, Japanci ne mogu imati oružane snage sposobne za obavljanje bilo kakvih ofanzivnih operacija. Prema američko-japanskom Ugovoru o bezbednosti iz 1951, glavnu brigu za zaštitu Japana su preuzele SAD. Ali, imajući u vidu gore navedene razloge, status-kvo Japance više ne zadovoljava. Mada oni ne oglašavaju modernizaciju svojih odbrambenih snaga, oni je naročito i ne pokušavaju sakriti. A ako, po mišljenju stručnjaka, vlada Abe ostane na vlasti duže od prethodnih, upravo će ovaj kabinet razmotriti ustav. Prvo će oružane snage dobiti ime oružane snage, a onda će zemlja ovladati izvozom oružja i samostalno graditi svoj odbrani potencijal.

Nikita Sorokin,



  • Izvor
  • Glas Rusije, foto: EPA/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Ideja o direktnom učešću Zapada u sukobu navodno je ponovo na razmatranju, prema pisanju francuskog lista.


„Sve što je moguće“ mora se učiniti kako bi se sprečila upotreba nuklearnog oružja, izjavila je bivša nemačka kancelarka.

RT prikazuje drugu stranu SAD, skrivenu od strane Vašingtona i Holivuda, izjavio je poznati reditelj


Patrijarh moskovski i cele Rusije Kiril čestitao je 70. rođendan čuvenom srbskom reditelju Emiru Kusturici i odlikovao ga Ordenom Svetog Serafima Sarovskog 1. stepena.

Stanje do 20:00, 24.11.2024.


Stotine Rusa svakodnevno potpisuju vojne ugovore, čime je novi poziv za mobilizaciju nepotreban, izjavio je portparol Dmitrij Peskov.


Ostale novosti iz rubrike »