BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Severna Koreja napustila Sporazum o primirju sa Južnom Korejom

Severna Koreja napustila Sporazum o primirju sa Južnom Korejom
14.03.2013. god.

Sporazum o nenapadanju između Severne i Južne Koreje, koji je trajao 60 godina, više ne postoji. Severna Koreja smatra da je Sporazum o primirju, koji je potpisan na kraju korejskog rata 1950-1953. godine, „izgubio“ snagu. To je 13. marta izjavio predstavnik ministarstva narodnih oružanih snaga. Prva reakcija na jugu Korejskog poluostrva – nagla potražnja za konzervama i testeninom za brzu pripremu u prehrambenim prodavnicama.

Severna Koreja je napustila Sporazum o primirju zbog jačanja sankcija SB UN, a koje su usledile posle treće nuklearne eksplozije sa strane Pjongjanga 12. februara. Sporazum o nenapadanju je bio pravna osnova za održavanje mira na Korejskom poluostrvu, rekao je u intervjuu za „Glas Rusije“ direktor korejskog programa Instituta ekonomije RAN, Georgij Toloraja. Ali, mir se održavao ne zahvaljujući ovom dokumentu, nego zbog realne situacije na terenu. Osim toga, kako smatraju pravnici, nemoguće je jednostrano napustiti Sporazum. Znači, da ovaj korak ne bi trebao da ima značajnije pravne i političke posledice, smatra stručnjak:

- Mada Pjongjang ima pravo da smatra da je u ratu i da počne sa vojnim akcijama, sumnjam da će on početi sa tim. Naravno, da se situacija zaoštrila zbog ovog koraka. Ali, ja mislim, da je to deo političke igre Severne Koreje. Ona je usmerena na to da se dobiju ustupci od SAD, i da se Vašington natera na direktni dijalog.

Napuštanje Sporazuma o primirju sa strane Severne Koreje nije spontani korak, nije ni neočekivan, izjavio je za „Glas Rusije“ rukovodilac Centa korejskih istraživanja Instituta za orijentalistiku RAN Aleksandar Voroncov:

- Naravno, da ova odluka ne učvršćuje bezbednost, poverenje. Realno, ono utiče na neodređenost, napregnutost na Korejskom poluostrvu. Treba imati u vidu i to da se težnja Severne Koreje, da zameni privremeni sporazum na ozbiljniji, pre svega sa SAD kao glavnom državom protiv koje ratuje, odavno demonstrira. Pjongjang je više puta pozivao na to i pravio diplomatske korake u ovom pravcu. Ovo nije ništa novo za Pjongjang.

Bilo kako bilo, posle svega ovoga u prehrambenim prodavnicama Južne Koreje je počela ludnica. Narod kupuje konzerve i testeninu za brzu pripremu. Istina, panike nema, mada, prema sociološkim anketama, do 59 stanovnika Južne Koreje smatra da je moguć rat sa Severnom Korejom.

Južnokorejska armija, sa svoje strane, poslednjih dana beleži povećanu vojnu aktivnost Severne Koreje na kopnu, u vazduhu i na moru. Samo u prošli ponedeljak severnokorejski lovci i helikopteri su obavili oko 700 letova. Ovo je neviđeni pokazatelj.

Istina, da je to uglavnom mogla biti prva reakcija Pjongjanga na početak tog dana američko-južnokorejske vojne vežbe Key Resolve (Ključna odlučnost). Nešto ranije, 1. marta, armija Južne Koreje i SAD su počele vojne vežbu Foal Eagle (Mladi orao), u kojoj učestvuje 300.000 vojnika, „nevidljivi“ bombarderi, lovci. Na teren, kako se očekuje, treba da izađe i američki nosač aviona. Vojna vežba će trajati do 30. aprila. Ona je postala još jedan detonator eskalacije napregnutosti na Korejskom poluostrvu.

Konstantin Garibov,



  • Izvor
  • Glas Rusije, foto: EPA/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Budući predsednik SAD ranije je bio optužen za subverziju izbora 2020. godine i nepravilno rukovanje poverljivim dokumentima.


Ideja o direktnom učešću Zapada u sukobu navodno je ponovo na razmatranju, prema pisanju francuskog lista.

„Sve što je moguće“ mora se učiniti kako bi se sprečila upotreba nuklearnog oružja, izjavila je bivša nemačka kancelarka.


RT prikazuje drugu stranu SAD, skrivenu od strane Vašingtona i Holivuda, izjavio je poznati reditelj

Patrijarh moskovski i cele Rusije Kiril čestitao je 70. rođendan čuvenom srbskom reditelju Emiru Kusturici i odlikovao ga Ordenom Svetog Serafima Sarovskog 1. stepena.


Stanje do 20:00, 24.11.2024.


Ostale novosti iz rubrike »