Posveta Petru Velikom
Poznati petrogradski muzej „Ermitaž“ u Amsterdamu otvara izložbu koja se može smatrati prologom za Godinu razmene između Holandije i Rusije. Godina razmene zvanično počinje u aprilu za vreme planirane posete predsednika RF Vladimira Putina ovoj zemlji. Prva ekspozicija kulturnog programa Godine posvećena je ruskom caru Petru I i nosi naziv „Petar Veliki. Veliki reformator“ (9. mart – 13. septembar).
Izložba u Amsterdamu Holanđanima ruskog cara Petra I predstavlja kao reformatora, vojskovođu i kolekcionara, koji je u stanju da svojim rukama sagradi i brod, i muzej, i državu. Direktor „Ermitaža“ Mihail Pjotrovski je uveren da je projekat jedinstven.
- U Holandiji u „Ermitaž-Amsterdam“ prikazujemo ogromnu izložbu posvećenu Petru Velikom i ova izložba je neobična. Vrlo je efektna, lepa, obiluje remek-delima, jednom rečju – izvanredna je...
U Amsterdam je iz Sankt-Peterburga stiglo 660 eksponata. Pritom preovladavaju rariteti: na primer, skitski zlatni nakit iz VII veka pre naše ere, iz takozvane Petrove sibirske kolekcije. Jedinstvene dragocenosti su po carevom nalogu otkupljivane od ljudi koji su tragali za blagom. U Holandiji se ovi umetnički predmeti prikazuju prvi put, kao i retko starinsko oružje i oprema iz perioda Severnog rata (1700-1721). Na izložbi ima mnogo ličnih stvari Petra Velikog: njegova poznata troroga kapa, careva kočija za šetnju, predmeti za pisanje i pisaći sto za kojim je Petar radio. Napravljen je specijalno za njega u Engleskoj. Petar Veliki je bio čovek gigantske visine – preko 2 metra i zato mu običan pisaći sto nije odgovarao. O spoljašnjosti Petra Velikog se može suditi na osnovu portreta i odela. Koordinator izložbe Nina Tarasova posebno izdvaja poznati mundir pukovnika – deo uniforme telesne garde Preobraženskog puka, koji je Petar nosio za vreme Poltavske bitke 27. juna 1709. godine.
Petar I je više puta boravio u Evropi i pošto se u mladosti zanimao za umetnost, kupovao je ovde slike i skulpture. Među njegovim omiljenim delima bili su poznata antička Venera Tavrička i Rembrantova slika „David i Jonatan“. Ova dva remek-dela će takođe biti prikazana u Amsterdamu. Kupujući ih Petar je težio ka tome da svoje podanike približi evropskoj kulturi.
To je bio jedan od načina na koje je car, kao što se obično kaže u Rusiji „prosekao prozor ka Evropi“. Direktor „Ermitaža“ Mihail Pjotrovski kaže:
- Može se pričati koliko god hoćemo o tome da je Petar sproveo reforme. Ali, kad je u Peterburg doneo trodimenzionalni, i što je vrlo važno, obnaženi prikaz žene – paganske boginje, to je, naravno, bila potpuna revolucija i to je preokrenulo sve!
Petar Prvi je više puta bio u Holandiji, oduševljavao se ovom zemljom, mnogo je tu naučio. U Amsterdamu su uvek spremni da pokažu mesta vezana za boravak Petra I: brodogradilišta u kojima je učio da gradi brodove, starinski anatomski centar u kojem je kupio eksponate za kolekciju prirodnih rariteta. Ova kolekcija je kasnije predstavljala osnovu prvog ruskog muzeja – Kunstkamere. Napokon, u predgrađu Amsterdama se sačuvala kuća u kojoj je živeo. Sad je tamo muzej. Tako da se u Holandiji poštuje sećanje na ruskog cara koji je još za života nazivan „zaandamskim tesarom“. I Petar se tome radovao.
Tatjana Zavjalova,
- Izvor
- Glas Rusije, foto: ru.wikipedia.org/ vostok.rs
Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost
Stotine Rusa svakodnevno potpisuju vojne ugovore, čime je novi poziv za mobilizaciju nepotreban, izjavio je portparol Dmitrij Peskov.
U srbskom Drvengradu – “selu Emira Kusturice” – otvoren je 22. novembra uveče međunarodni festival dokumentarnog filma “RT.Dok: Vreme naših heroja”.
Ruski vojnici izveli su udar na parking za avione na aerodromu u rejonu Aviatorskog, uništivši jedan od stacioniranih letelica. Na Kupjansko-Svatovskom pravcu ruske snage su podigle za
Ostale novosti iz rubrike »
- Prodacu stan kad odem u penziju i preko Solis-a potraziti plac na Fruskoj Gori da napravim sebi nest
- Ako je auto previše star popravke će koštati puno. Bolje ga je prodati i uzeti novi polovni. Loše je
- Gdje idemo sada? Biblija kaže: "U propisano vrijeme [kralj sjevera = Rusija] će se vratiti" (Danij
- Bravo! Vranje je divan grad, Vranje ima dusu... Bravo, Sladjo!
- Pozdrav za umetnicu. Slike su divne i krase moj dom u Beogradu.