BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Britanski naučnici: Diklofenak treba zabraniti

Britanski naučnici: Diklofenak treba zabraniti
15.02.2013. god.

 U Agenciji za lijekove i medicinska sredstva za Blic kažu da je tokom posljednje tri godine zabilježno 37 slučajeva neželjenih reakcija na diklofenak.

 
Najveći broj neželjenih reakcija u prijavljenim slučajevima bio je očekivanog karaktera (navodi se u sažetku karakteristika lijeka) i najvećim dijelom se odnose na poremećaje kože i potkožnog tkiva (osip, crvenilo, svrab, urtikarija...), blagog do umjerenog karaktera. Prijavljeni slučajevi nisu doveli do izmjene u povoljnom odnosu koristi i rizika za lijekove sa aktivnom supstancom diklofenak.
 
U saopštenju ALIMS-a stoji i da nema informacije da su sprovođene ikakve bezbjednosne regulatorne mjere za ove lijekove širom svijeta u posljednjem periodu.
Lijekovi koji sadrže aktivnu supstancu diklofenak spadaju u grupu nesteroidnih protivupalnih lijekova (NSAR) koji su važni u liječenju artritisa i drugih bolnih stanja i dostupni su na tržištu već dugi niz godina.
 
Svi lijekovi koji sadrže tu aktivnu supstancu, a primjenjuju se oralno (kroz usta), rektalno ili su u obliku injekcija, izdaju se isključivo na ljekarski recept i mogu se koristiti samo na preporuku ljekara.
 
Postoje i bezbjednije alternative ovom lijeku, kažu istraživači trusta zdravstvenog osiguranja Barts i sa Londonskog medicinskog i stomatološkog fakulteta, koji žele da se diklofenak zabrani u svijetu.
 
Diklofenak se, prema pisanju D' Telegraf-a, koristi kad ibuprofen nije dovoljno jak.
Prije dvije godine su britanski naučnici otkrili da je bio povezan s 40 odsto većim rizikom od srčanog i moždanog udara. Ta analiza iskristalisala je strahove mnogih ljekara, koje ovaj lijek zabrinjava već godinama. Druga studija, takođe objavljena 2011, istakla je da diklofenak podiže rizik od smrti od srčanog ili moždanog udara četiri puta.
 
Diklofenak se još uvijek pojavljuje na listi “esencijalnih lijekova” Svjetske zdravstvene organizacije u 74 zemlje, kaže Dejvid Henri, izvršni direktor Instituta za kliničku evaluaciju nauke na Univerzitetu u Torontu, koji je učestvovao u istraživanju. On je rekao da “diklofenak, s obzirom na dostupnost sigurnijih alternativa, ne bi trebalo da bude na popisu nacionalnih esencijalnih lijekova”, piše list.
 
Ipak, predstavnik Britanske regulatorne agencije za lijekove i zdravstvene proizvode za odnose s javnošću rekao je: “Naš savjet ostaje isti; ovi lijekovi treba da se koriste kratko i trebalo bi s najnižom mogućom dozom kontrolisati simptome”.




Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Ruske trupe su izvele nekoliko ciljanih udara na ciljeve na teritoriji pod kontrolom OSU, između ostalih, ponovo pogodivši aerodrom Mirgorod u Poltavskoj oblasti.


Ukrajinski lider je odbacio uslove Rusije za okončanje sukoba

Njujork tajms je objavio, kako tvrdi, uslove o kojima su Moskva i Kijev razgovarali 2022. godine


Ruski predsednik je izjavio da će Moskva započeti pregovore čim Kijev povuče svoje trupe iz Donbasa i još dva regiona

Noću su ruske trupe izvele još jedan napad na infrastrukturne objekte na teritoriji pod kontrolom OSU. Prema preliminarnim podacima, među pogođenim ciljevima su vojni aerodrom St


Ruske snage su se približile glavnom gradu Ukrajine samo da bi ubedile vladu Vladimira Zelenskog da se uključi u pregovore, izjavio je predsednik


Ostale novosti iz rubrike »