Trojni sastanak u Briselu - razgovor gluvih
Predsednik Srbije, Tomislav Nikolić i predsednica samoproglašene republike Kosovo, Atifete Jahjaga, susreli su se juće, 6.februara u Briselu, . Trojnom sastanku na najvišem nivou je prisustvovala i visoka predstavnica EU za spoljnu politiku i bezbednost, Ketrin Ešton. Sastanak je trajao nešto manje od sata, a vodio se u prostorijama zgrade Evropske spoljno- političke službe. Ovom susretu iza zatvorenih vrata prisustvovali su i savetnik predsednika Srbije za spoljnu politiku Marko Đurić i savetnik Jahjage, Ramuš Tahiri.
Nakon razgovora visoka predstavnica Ketrin Ešton se javnosti obratila pismenim putem i naglasila da su je tokom razgovora Nikolić i Jahjaga uverili u privrženost dijalogu. Atifete Jahjaga je sa svoje strane sastanak ocenila kao konstruktivan susret „predsednika dve suverene i nezavisne zemlje“. Predsednik Srbije je nakon sastanka, izjavio da je poslednja stvar koju bi u životu uradio je da pristane na prihvatanje Kosova kao nezavisne države.
Interesantno je da je sastanak održan na isti dana kada su u francuskom Rambujeu, 1999.godine započeli pregovori u okviru mirovne konferencije o Kosovu. Budući da su pregovori propali i da je usledilo bombardovanje i kasnije ulazak NATO trupa na teritoriju južne srpske pokrajine, lako se može uočiti i određena paralela. Profesora Univerziteta u Beogradu i bivšeg ambasadora Srbije u Francuskoj, Predraga Simića, zamolili smo da za komentar ovim povodom:
- Svakako da ima simbolike, jer pregovori u Rambujeu su bili poslednji pokušaj Francuske i Rusije, odnosno tadašnjih ministara Ibera Vedrina i Igora Ivanova da spreče najavljenu intervenciju NATO-a protiv tadašnje Savezne republike Jugoslavije. Ti pregovori su mogli imati uspeha da je postojala volja evropljana, ali i da je tadašnja vlast u Beogradu reagovala na adekvatan način. To se nije dogodilo i to je bio uvod u vojnu intervenciju, kojom je praktično teritorija Kosova stavljena pod međunarodnu kontrolu UN i de fakto misije NATO-a, KFOR-a. Verovatno su jučerašnji razgovori simbolično pokazali i posledicu upravo svega toga što se događalo.
Kako komentarišete to što je nakon sastanka, Atifeta Jahjaga rekla da je predsednik Nikolić „opet koristio nacionalističku retoriku“.
- U vreme posle pada Berlinskog zida, raspada za sve 3 istočno evropske federacije, SSSR, Čehoslovačke i SFRJ, važe nekakva nova pravila, barem na Zapadu. A to je da su zahtevi svih etničkih grupa za samoopredeljenje i otcepljenje nešto zbog čega je dozvoljena i vojna intervencija iako to nije zapisano u Povelji UN. Upravo sa tih pozicija je i nastupala Jahjaga. Međutim, čini mi se da je jučerašnji sastanak prošao u razgovoru „gluvih“. Za "predsednicu" Kosova to je bila prilika da manifestuje njihovu samoproglašenu nezavisnost i da sastanak protumači kao bilateralni susret dve susedne države. Za predsednika Nikolića je ovaj susret bio prilika da se pokaže nespremnost da se ode dalje od okvira Rezolucije. A Ketrin Ešton je, čini mi se, upravo ovim pokušala da pokaže da, uprkos krizi koja potresa EU, evropska diplomatija može da dovede do ovakvih susreta i da demonstrira svoje postojanje.
Kako ocenjujete zadovoljstvo ishodom susreta koje je izrazila nemačka kancelarka Angela Merkel, ali i reči predsednika Nikolića da Srbija „osluškuje poruke iz Nemačke, ali da se ne rukovodi njenim željama“?
- Merkel je svakako bila zadovoljna, jer je Nemačka jedna od članica EU koje su priznale Kosovo i ona je ovaj susret interpretirala na način kao i Atifete Jahjaga. Međutim, mislim da ni interpretacija predsednika Nikolića, ni onih zemalja koje Kosovo nisu priznale, jer u njemu vide presedan koji može ozbiljno da ugrozi i njihov integritet, nije tako entuzijastična. Takvih zemalja koje nisu priznale Kosova ima dosta i širom sveta, ali i u okviru EU- jer Kosovo praktično može postati ozbiljan presedan i podstrek za druge separatističke pokrete.
Kako Vi vidite i ocenjujete ukupno ovaj susret? Da li je ovo nekakav korak napred?
- Za Atifete Jahjagu je svakako korak napred. Za Srbiju, koja se odlučila na ovaj korak u želji da dobije očekivani datum za početak pristupnih pregovora sa EU, odgovor na pitanje da li je ovo bio korak napred, daće tek predstojeći izveštaj komisije EU o napretku Srbije i eventualna odluka o davanju datuma. Međutim, u samoj Srbiji ima dosta glasova nezadovoljstva. Takve su se reči mogle čuti i od bivšeg predsednika SR Jugoslavije Vojislava Koštunice i mnogih drugih. Tako da je Srbija veoma podeljena u pogledu ocene jučerašnjeg sastanka u Briselu.
Valja pomenuti za kraj i da mediji ovaj sastanak održan na najvišem nivou „u sklopu normalizacije odnosa Beograda i Prištine“ ocenjuju kao simboličan.
Jovana Vukotić,
- Izvor
- Glas Rusije, foto: EPA/ vostok.rs
Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost
U Galeriji Narodnog univerziteta u Vranju otvorena je izložba slika jednog od najpoznatijih vranjskih slikara Zorana Petrušijevića Zopa. Postavka pod nazivom 'Retrospektiva' obuhvata veliki broj Petrušijevićevi
Nemojte od Vučića praviti entitet koji personifikuje Srbiju, niti izjednačavati srbski narod sa onim što Vučić radi, koga su Zapad i NATO postavili da nama vlada, poručio Gajić u...
Iako naš zakon jasno definiše da je dovoljan samo jedan akt nasilja kako bi se pokrenula procedura za zaštitu žrtve, žrtve u Srbiji u velikom broju slućajeva ne prijavljuju...
Ostale novosti iz rubrike »
- Prodacu stan kad odem u penziju i preko Solis-a potraziti plac na Fruskoj Gori da napravim sebi nest
- Ako je auto previše star popravke će koštati puno. Bolje ga je prodati i uzeti novi polovni. Loše je
- Gdje idemo sada? Biblija kaže: "U propisano vrijeme [kralj sjevera = Rusija] će se vratiti" (Danij
- Bravo! Vranje je divan grad, Vranje ima dusu... Bravo, Sladjo!
- Pozdrav za umetnicu. Slike su divne i krase moj dom u Beogradu.