Zločinci zatrli cijelo selo
U selu Bradina, kod Konjica, u Federaciji BiH, u subotu je otkrivena i osveštana spomen-ploča s uklesanim imenima 88 srpskih žrtava
koje su ubijene u ovom mjestu od 1992. do 1995. godine. Spomen-ploču, postavljenu u porti djelomično obnovljene crkve Svetog vaznesenja Hristovog u Bradini, osveštali su izaslanik vladike zahumsko-hercegovačkog i primorskog Grigorija, paroh mostarski protojerej stavrofor Radivoje Krulj i sveštenik srpske pravoslavne crkve iz Konjica Milan Bužanin. Vijence na spomen-obilježje stradalim Srbima Bradine, osim preživjelih Bradinjana, položili su i predsjednik Saveza logoraša RS, Branislav Dukić, predsjedik Udruženja srpskih logoraša koji trenutno žive u SAD i Kanadi, Zoran Đorđić, i predsjednik Kluba delegata Srba u Vijeću naroda RS, Staša Košarac.
Branislav Dukić, predsjednik Saveza logoraša RS, kaže da je u Bradini izvršen strašan zločin i genocid, jer od sela nije ostalo ništa, a čak ni hram nije obnovljen poslije rušenja.
- Pored ovog hrama donesene su kosti umorenih civila. Izvršioci zločina nisu razmišljali nijednog trenutka da li je riječ o starcima, djeci, trudnicma već im je bio cilj da unište sve što je pravoslavno i srpsko. Nije Bradina jedino takvo mjesto, jer je njih puno po Federaciji BiH. Bradina je samo još jedan dokaz da suživota nema u BiH, sve dok bosanska strana ne pokaže dobru volju i ne kaže da su i oni počinili zločine nad Srbima - poručio je Dukić
On naglašava da je bio jedan od logoraša koji je prošao kroz Tarčin, Hrasnicu, "Viktor Bubanj" i Ventralni zatvor u Sarajevu i tvrdi da se dobro sjeća kada su braću Kuljanine iz Bradine doveli slomljenih ruku i nogu. Zoran Đorđić, predsjednik Udruženja srpskih logoraša koji trenutno žive u SAD i Kanadi, tvrdi da je na području opštine Konjic u nekoliko logora tokom rata bilo zatvoreno oko 360 Srba. Prema njegovim riječima ti ljudi su bili zatvoreni u logoru Čelebići, prostorijama bivše JNA i Sportskom centru u Konjicu, te u prostorijama Osnovne škole "Zvonimir Boriša Nono" u Bradini.
Simo Tuševljak koordinator Tima MUP-a RS za istraživanje i dokumentovanje krivičnih djela ratnog zločina, kaže da se zločini u Bradini ne mogu odvojeno posmatrati od zločina u Konjicu.
- Srbi iz Bradine koji su preživjeli logore i stradanja nezadovoljni su što domaće i međunarodno pravosuđe nije učinilo više na procesuiranju odgovornih za zločine nad stanovnicima ovog sela - istakao je Tuševljak.
Selo Bradina do rata je imalo 175 domaćinstava, da bi tokom rata svaka kuća, šupa i štala bile spaljene, česme uništene, a vodovodi presječeni. Stradanje Srba u Bradini započelo je 25. maja 1992. godine kada su pripadnici tadašnje Teritorijalne odbrane iz Konjica, "zelenih beretki", te Hrvatskog vijeća obrane napali selo i ubili 45 stanovnika, a nastavljeno je tokom rata.
- Izvor
- Fokus
Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost
Stotine Rusa svakodnevno potpisuju vojne ugovore, čime je novi poziv za mobilizaciju nepotreban, izjavio je portparol Dmitrij Peskov.
U srbskom Drvengradu – “selu Emira Kusturice” – otvoren je 22. novembra uveče međunarodni festival dokumentarnog filma “RT.Dok: Vreme naših heroja”.
Ruski vojnici izveli su udar na parking za avione na aerodromu u rejonu Aviatorskog, uništivši jedan od stacioniranih letelica. Na Kupjansko-Svatovskom pravcu ruske snage su podigle za
Ostale novosti iz rubrike »
- Prodacu stan kad odem u penziju i preko Solis-a potraziti plac na Fruskoj Gori da napravim sebi nest
- Ako je auto previše star popravke će koštati puno. Bolje ga je prodati i uzeti novi polovni. Loše je
- Gdje idemo sada? Biblija kaže: "U propisano vrijeme [kralj sjevera = Rusija] će se vratiti" (Danij
- Bravo! Vranje je divan grad, Vranje ima dusu... Bravo, Sladjo!
- Pozdrav za umetnicu. Slike su divne i krase moj dom u Beogradu.