BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

U 2012. učestali napadi na novinare

U 2012. učestali napadi na novinare
08.01.2013. god.

Rat u Siriji, haos u Somaliji, nasilje talibana u Pakistanu, porast kriminala u Meksiku i Brazilu – sve je to uticalo da 2012. godina postane rekordna po broju poginulih novinara u svetu. Međunarodna organizacija „Reporteri bez granica“ je saopštila da je u 2012. godini poginulo najviše novinara u celom svetu. Broj poginulih je za trećinu premašio ionako visoki nivo iz 2011. godine.

2012. godine je ubijeno 88 saradnika medija, 38 su kidnapovani, 879 uhapšeni. Većina zbog svog profesionalnog rada. Oko dve hiljade novinara je dobilo pretnje ili bilo fizički napadnuto, kaže se u izveštaju organizacije „Reporteri bez granica“.

Najgori uslovi za rad novinara su bili u Turskoj. „Reporteri bez granica“ su je nazvali najvećim zatvorom za novinare. To je paradoks za zemlju koja sebe pozicionira kao obrazac demokratije u regionu, smatraju zaštitnici ljudskih prava. To je odraz zaoštravanja političke borbe, ubeđen je politikolog Stanislav Tarasov:

- Parlamentski izbori u junu su pokazali malu razliku između partije na vlasti i opozicije. Politička borba se preliva u medije. Vlast se pod izgovorima bori s neugodnim novinarima, hapsi ih i zatvara. Drugi faktor – otkrivena zavera oficira, Utvrđeno je da se na strani navodnih zaverenika našlo jako mnogo predstavnika inteligencije. To su pisci, umetnici, profesori i novinari, naravno. Naravno, da su se svi našli iza rešetke. Tako je Turska izbila na prvo mesto po broju uhapšenih novinara.

Odmah posle Turske, po broju uhapšenih novinara, prema podacima organizacije „Reporteri bez granica“, se nalaze Kina, Eritreja, Iran i Sirija. Jedan od poslednjih incidenata sa novinarima u Siriji: pobunjenici opozicione Slobodne sirijske armije su kidnapovali Anhar Kočnevuju. Ona ima ukrajinski pasoš, poslednjih 10 godina je živela u Rusiji i Siriji, radila za ruske medije, između ostalog, prenosila informacije i za „Glas Rusije“. Nju su zarobili u oktobru, 13. decembra su pretili da će je ubiti, ako ne dobiju otkup od 50 miliona dolara. Jedan od rukovodilaca regionalne organizacije „Veće“ Vladimir Orlov je saopštio „Glasu Rusije“ da je novinarka živa.

- Postoji mišljenje da ubistvo Anhar nije cilj pobunjenika. Njih u prvom redu interesuje novac, a ne PR na krvi. Pobunjenici nisu postavljali nove uslove. Oni su na internet postavili saopštenje da razmatraju svoje pretnje u vezi sa kaznom za Ahnar. Takođe, su izrazili nedoumicu zašto se ambasada Ukrajine ne povezuje sa njima. Obaveštajne službe Sirije znaju gde se nalazi novinarka. Ali, taj rejon se nalazi pod kontrolom pobunjenika i oni tamo ne mogu da uđu.

Prema podacima „Reportera bez granica“, u Ukrajini su učestali slučaji fizičkog nasilja nad novinarima. Takođe, se vidi mali napredak u oblasti bezbednosti novinara u Libiji i Egiptu. U Belorusiji se u 2012. godini broj uhapšenih novinara spustio do 31. To je uobičajeni, mada uznemirujući nivo, posle neviđenog pritiska na novinare 2011. godine, podvlače autori izveštaja. Situacija u Rusiji u izveštaju „Reportera bez granica“ je zaobiđena.



  • Izvor
  • Glas Rusije, foto: «Vesti.Ru» / vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Patrijarh moskovski i cele Rusije Kiril čestitao je 70. rođendan čuvenom srbskom reditelju Emiru Kusturici i odlikovao ga Ordenom Svetog Serafima Sarovskog 1. stepena.


Stanje do 20:00, 24.11.2024.

Stotine Rusa svakodnevno potpisuju vojne ugovore, čime je novi poziv za mobilizaciju nepotreban, izjavio je portparol Dmitrij Peskov.


U srbskom Drvengradu – “selu Emira Kusturice” – otvoren je 22. novembra uveče međunarodni festival dokumentarnog filma “RT.Dok: Vreme naših heroja”.

Ruski vojnici izveli su udar na parking za avione na aerodromu u rejonu Aviatorskog, uništivši jedan od stacioniranih letelica. Na Kupjansko-Svatovskom pravcu ruske snage su podigle za


Nova raketa je uspešno testirana, rekao je ruski predsednik na sastanku u Kremlju.


Ostale novosti iz rubrike »