Srbi već osećaju posledice ustava Kosova
Pripadnici KPS-a juče oduzimali srpske registarske tablice, vozila sa srpskim oznakama tretirali kao inostrana, meštani enklava imaće problema sa sudom i policijom ako ne poštuju kosovske zakone.
Iako proglašenje novog kosovskog ustava za Beograd nema nikakvu pravnu važnost, ono ipak može imati dvostruke implikacije. Na međunarodnom planu može uslediti novi talas priznanja jednostrano proglašene nezavisnosti Kosova, a, prema rečima ministra spoljnih poslova Vuka Jeremića, već je u toku pojačan pritisak na države u svetu da to učine posle proglašenja ustava.
S druge strane, dan posle proglašenja ustava, sa problemima su se već suočili građani pokrajine koji ne priznaju nezavisnost, niti novi ustav. Iako ministri Jeremić i Slobodan Samardžić tvrde da taj ustav za „građane Srbije, gde god živeli, nema nikakav značaj” i da se po njemu neće upravljati Srbi i drugi nealbanci”, realnost u delovima pokrajine izgleda drugačije.
Pripadnici Kosovske policijske službe zaustavili su juče ujutru u južnom delu Kosovske Mitrovice automobil sa prištinskim registarskim oznakama koje izdaje Republika Srbija. Vlasnik Jordan Veselinović iz Plemetine, koji je sa suprugom i detetom krenuo u bolnicu u severnoj Mitrovici, morao je da skine tablice koje su pripadnici KPS polomili, uz objašnjenje da je u nedelju stupio na snagu ustav Kosova i da prištinske registarske oznake ne važe više.
„Tek nakon insistiranja i intervencije policajca iz druge patrole, koja je u međuvremenu stigla na lice mesta, pripadnik KPS-a napisao mi je samo na albanskom jeziku potvrdu o ’neispravnosti dokumenata’ iako su mi i vozačka i saobraćajna regularne i vraćene nakon kontrole”, rekao je Veselinović Tanjugu.
Posle ovog incidenta predstavnik KPS-a je izjavio da se vozila sa registarskim oznakama gradova Srbije tretiraju na Kosovu kao inostrana i da su njihovi vlasnici obavezni da imaju „zeleni karton”. Oni koji imaju vozila sa registracijom kosovskih mesta dovoljno je da imaju polisu osiguranja.
„Oni koji ne poseduju tu vrstu osiguranja, moraće pri izlasku ili ulasku u pokrajinu da plate osiguranje kod granične policije u iznosu od 50 evra koje važi 15 dana”, objasnio je portparol KPS Veton Eljšani. On je podsetio da ova obaveza proističe iz regulative Unmika iz 2005. godine, ali je ona počela da se primenjuje tek od ponedeljka.
Tanjug prenosi reči Dalibora Trajkovića, službenika jedne osiguravajuće kuće u Lapljem Selu, da je poslednjih dana povećano izdavanje zelenih kartona u srpskim osiguravajućim društvima na Kosovu. „Srbi su revoltirani iznenadnom primenom ove uredbe i ističu da je poražavajuće što se od njih traži da u svojoj zemlji plaćaju osiguranje kao da su u inostranstvu. Oni takođe navode da je za sprovođenje ovakvih pravila bilo potrebno blagovremeno obaveštenje, a nikako kažnjavanje po kratkom postupku”, rekao je ovaj službenik.
U Ministarstvu za Kosovo i Metohiju juče nismo dobili odgovor na pitanje kako Srbi na Kosovu, pre svega u enklavama, treba da se odnose prema kosovskim institucijama, niti kako da prevaziđu probleme sa kojima se suočavaju posle proglašenja ustava.
Član G17 plus Oliver Ivanović tvrdi da će posledice u svakodnevnom životu manje osetiti Srbi na severu Kosova i Metohije, ali će oni u centralnom delu naići na prepreke u odnosu sa pravosuđem i policijom. „Oni će svakodnevno morati da se suočavaju sa određenim radnjama i aktivnostima koje će nastupiti kao posledice novog ustava, jer je donošenjem tog akta i seta zakonskih propisa kosovska vlada upravo i želela da stvori pravni okvir za preuzimanje dela ovlašćenja i odgovornosti od Unmik policije”, rekao je Ivanović. Jedan od lidera kosovskih Srba tvrdi da će Euleks nastojati da svoja ovlašćenja sprovede u delo južno od Ibra, gde niko nema nameru da ih opstruiše.
„Ukoliko se ne nađe neko drugo rešenje, Srbi koji žive na tom području biće prinuđeni da komuniciraju i sarađuju sa Euleksom jer neće postojati neka druga institucija koja bi im garantovala bezbednost i osnovnu pravnu sigurnost”, kaže Ivanović.
I potpredsednica Srpskog nacionalnog već centralnog Kosova Rada Trajković kaže da će se kosovski Srbi susretati sa dnevnom realnošću – poštovati zakone novog ustava ili se sukobljavati sa njima. Trajkovićeva je naglasila da sigurno zna da Srbi nikada neće prihvatiti nezavisnost Kosova, ali da to ne znači da neće morati da poštuju zakon.
Severno od Ibra situacija je drugačija. Predsednik opštine Kosovska Mitrovica Nenad Topličević juče je pozvao građane Kosova i Metohije da ne priznaju „američki ustav koji je donela nepostojeća država Kosovo”. Nepoštovanje novog ustava na severu, gde nisu raspoređeni članovi Euleksa, biće mnogo lakše sprovesti. I sam specijalni izaslanik EU na Kosovu Piter Fejt protumačio je preporuku generalnog sekretara UN kao mogućnost za podelu Kosova. Fejt je za jučerašnji „Fajnenšel tajms” rekao da Ban Ki Munova uveravanja o očuvanju statusa kvo u većinski srpskim delovima Kosova na „ograničen period” ostavljaju prostor Beogradu da vlada severom Kosova i ostvari „funkcionalnu podelu”. Londonski „Tajms” je, analizirajući situaciju posle proglašenja kosovskog ustava zaključio da Beograd, uz podršku Moskve, nikada neće priznati nezavisni status Kosova, „što rasplamsava strahovanje od podele na srpski i albanski deo”. „U stvarnosti puno prebacivanje ovlašćenja sa Misije UN moglo bi da potraje mesecima. Uz to, očekuje se da će UN ostati ključni igrač u delovima u kojim žive Srbi”, piše „Tajms”.
Iako specijalni izaslanik EU tvrdi da plan o uspostavljanju državnosti i nezavisnosti Kosova ide dobrim tokom, uprkos pravnim problemima, 28. juna u Kosovskoj Mitrovici će biti osnovana skupština srpskih opština koja će objediniti rad lokalnih organa vlasti. Iako ova odluka ima veze sa proglašenjem ustava, ona je deo plana o funkcionalnom razdvajanju srpskog i albanskog stanovništva u pokrajini.
Iz perspektive Srba koji žive u centralnom delu pokrajine Trajkovićeva smatra da će skupština značiti psihološku podršku i da će predstavljati odgovor na navonastalu situaciju, ali da ona u izvršnom i zakonodavnom smislu neće značiti ništa jer neće biti institucija. „Ljudi koji će biti u njoj svoj lokalni legitimitet neće moći da podignu na kosovski nivo”, kaže Trajkovićeva. I Oliver Ivanović sumnja da će skupština dobiti podršku međunarodnih organizacija, ali je siguran da njeno osnivanje „neće ostaviti prostor da se ikada stupi u kontakt sa kosovskim Albancima”.
B. Mitrinović
-----------------------------------------------------------
Fejt: Euleksu treba prijateljska vlada u Beogradu
Piter Fejt je ove nedelje u razgovoru za „Njujork tajms” rekao da je uveren da će EU biti u stanju da razmesti svoje policijske snage na Kosovu do oktobra, i da će UN ostati na Kosovu tokom tog tranzicionog perioda. Ali upozorio je da će mnogo toga zavisiti od saradnje sa Srbijom.
Prozapadni predsednik Srbije Boris Tadić bori se da osnuje proevropsku koalicionu vladu, nakon skorašnjih izbora na kojima njegova stranka nije osvojila dovoljno mesta da napravi većinu u parlamentu, podseća „Njujork tajms”.
„Ako nas ne prihvate srpske zajednice na Kosovu, imaćemo problema sa primenom naših planova“, rekao je Fejt i dodao da će „mnogo zavisiti od toga hoćemo li u Beogradu imati vladu koja će biti prijateljski nastrojena prema EU“.
U nedelju su već bila očigledna nastojanja vlade u Beogradu da potkopa novi ustav. Ministar za Kosovo Slobodan Samardžić je posetio Mitrovicu i najavio osnivanje skupštine na severu gde uglavnom žive Srbi. To bi dodatno osnažilo de fakto podelu Kosova, piše jučerašnji „Njujork tajms”.
-----------------------------------------------------------
Od 15. jula na Kosovu nove lične karte, važe i stare
Na Kosovu 15. jula počinje izdavanje novih ličnih isprava sa obeležjima republike Kosovo, ali postojeći dokumenti neće morati da budu menjani do isteka roka važenja, rečeno je juče Beti u MUP-u Kosova. MUP će uskoro početi da izdaje i nove vozačke dozvole svima kojima je istekao rok.
Da bi neko na Kosovu mogao da dobije ličnu kartu, ako nema sadašnju Unmikovu, treba prvo da se upiše u Civilni registar građana Kosova, koji je otvoren u opštinskim centrima. Uslov za upis je da živi na Kosovu ili da se vraća na Kosovo.
Povratnici treba da dokumentuju nameru ponovnog nastanjenja na Kosovu, dokažu identitet i stalno boravište na Kosovu u prethodnom periodu dokumentima bivše SRJ, a podrazumeva se lično prisustvo u Centru za civilnu registraciju.
Beta
-----------------------------------------------------------
Srbi nemaju struju više od dva dana
Priština - Na Kosovu su juče nastavljene redukcije električne energije, a u pojedinim srpskim sredinama na centralnom Kosovu struje nema više od dva dana.
Ponovne redukcije električne energije uvedene su zbog nedostatka struje iz uvoza i zbog toga što četvrti generator u Termoelektrani Kosovo A u Obiliću još nije u funkciji, saopštili su nadležni iz Kosovske elektroenergetske korporacije.
U pogonu su trenutno jedan blok Termoelektrane Kosovo A i Kosovo Be, što je nedovoljno za potrebe kosovskog tržišta. Iako iz KEK-a navode da su na snazi uobičajene redukcije, Srbi u Lapljen Selu su bez struje od subote veče.
- Izvor
- Politika
Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost
Stotine Rusa svakodnevno potpisuju vojne ugovore, čime je novi poziv za mobilizaciju nepotreban, izjavio je portparol Dmitrij Peskov.
U srbskom Drvengradu – “selu Emira Kusturice” – otvoren je 22. novembra uveče međunarodni festival dokumentarnog filma “RT.Dok: Vreme naših heroja”.
Ruski vojnici izveli su udar na parking za avione na aerodromu u rejonu Aviatorskog, uništivši jedan od stacioniranih letelica. Na Kupjansko-Svatovskom pravcu ruske snage su podigle za
Ostale novosti iz rubrike »
- Prodacu stan kad odem u penziju i preko Solis-a potraziti plac na Fruskoj Gori da napravim sebi nest
- Ako je auto previše star popravke će koštati puno. Bolje ga je prodati i uzeti novi polovni. Loše je
- Gdje idemo sada? Biblija kaže: "U propisano vrijeme [kralj sjevera = Rusija] će se vratiti" (Danij
- Bravo! Vranje je divan grad, Vranje ima dusu... Bravo, Sladjo!
- Pozdrav za umetnicu. Slike su divne i krase moj dom u Beogradu.