BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Srbija ne priznaje Ustav Kosova

  Srbija ne priznaje Ustav Kosova
15.06.2008. god.

Predsednik Srbije Boris Tadić izjavio je da Srbija ne prihvata proglašenje Ustava Kosova kao pravnu činjenicu, i najavio je da će Srbija tražiti nastavak pregovora o budućnosti Kosova. Ministar spoljnih poslova Vuk Jeremić izjavio je da stupanje na snagu ustava nema nikakvu težinu za Srbiju i da Srbija na to ne bi trebalo ni da se osvrće.

"Mi smo spremni da se vratimo za pregovarački sto i na tome ćemo insistirati na svim međunarodnim forumima. To će biti naša strategija i naš odgovor na proglašenje nelegalne, takozvane države Kosovo i Metohija, tačnije države Kosovo", rekao je Tadić novinarima u Domu skupštine posle otvaranja Svetskog kongresa međunarodnog instituta za štampu (IPI). Tadić je istakao da je proglašenje Ustava Kosova politički događaj sa štetnim posledicama koji za Srbiju "pravno ne važi". "Srbija vidi Kosovo kao svoju južnu pokrajinu i brani svoj integritet brani mirnim sredstvima, upotrebom diplomatije, a ne sile", rekao je Tadić. Predsednik Srbije je naveo da postoji politički konsenzus o konstituisanju srpske skupštine na Kosovu, i dodao da Srbija ne želi nikakvu tenziju i političke sukobe na Kosovu, nego "demokratske principe i demokratska pravila u južnoj srpskoj pokrajini". "Želimo da legitimni predstavnici srpskog naroda imaju priliku da predstavljaju građane koji su za njih glasali. Ne radi se tu o kontraudaru, nego o poštovanju demokratskih principa i volje građana koji su glasali na izborima", rekao je Tadić. Povodom prenošenja ovlašćenja na misiju Euleks, Tadić je rekao da je dao jasan odgovor u pismu generalnom sekretaru UN Ban Ki Munu i razgovoru nekoliko dana ranije, i istakao da "nema nikakve rekonfiguracije međunarodnog civilnog prisustva na Kosovu bez odluke UN". "Jedino je Savet bezbednosti UN nadležan za takvu odluku. Misija Euleks je dobrodošla na Kosovo pod dva uslova - da joj prethodi odluka Saveta bezbednosti UN i da se ne primenjuje Ahtisarijev plan, koji podrazumeva nadgledanu nezavisnost Kosova", rekao je Tadić. Tadić je rekao da nije najveći problem u nelegalnom proglašenju nezavisnosti Kosova kršenje međunarodnog prava, nego je najveći problem to što je takvim aktom ugrožena bezbednost i u drugim regionima sa sličnim problemima. "Srbija, boreći se za očuvanje vlastitog suvereniteta i integriteta, brani bezbednost i u drugim regionima sveta u kojima postoje slični problemi", rekao je Tadić. Predsednik Srbije je apelovao na sve međunarodne poslenike i one koji imaju autoritet i snagu na Kosovu, da se održi mir i zaštite životi svih koji žive na Kosovu, a posebno da se zaštite Srbi i njihove svetinje na Kosovu. Tadić je naveo da su lokalne vlasti Dečana uzurpirale imovinu manastira Visoki Dečani, što je ugrozilo i postojanje manastira i monaštvo, i apelovao na međunarodnu zajednicu da zaštiti monaštvo i manastir i primeni odluke međunarodnih predstavnika o povratku imovine tog manastira.



  • Izvor
  • MTS MONDO
  • Povezane teme


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Pristalice Kijeva savetovale su ga da ne razgovara o tom pitanju tokom pregovora sa Rusijom 2022. godine, otkrio je David Arahamia


Ukrajinske formacije su dronovima napale Voronješku oblast prema nekim izveštajima, u Olhovačkom okrugu gori skladište municije.

Portparol Kremlja Dmitrij Peskov izjavio je da svi predlozi treba da uzmu u obzir „stvarno stanje stvari na terenu“


Francuski lider Emanuel Makron izrazio je želju da „nastavi dijalog“ sa ruskim predsednikom Vladimirom Putinom

Ukrajina ne bi mogla da izvede smrtonosni napad na Krim bez učešća SAD, izjavio je ruski izaslanik Anatolij Antonov


Benjamin Netanjahu tvrdi da Vašington nije promenio svoj stav uprkos apelima na svim nivoima


Ostale novosti iz rubrike »