Na pomolu novi trgovinski rat između Rusije i SAD
Prošlog vikenda je praktično prekinut uvoz mesa u Rusiju iz SAD, Kanade, Brazila i Meksika. Federalna služba za veterinarsku i fitosanitarnu kontrolu („Rosselhoznadzor“) zabranila je uvoz mesa od životinja odgajenih sa primenom raktopamina, rasprostranjenog stočnog aditiva. Na ove mere najburnije su reagovale SAD, za koje je Rusija značajno tržište izvoza mesa (šesto u svetu), vredno oko 500 miliona dolara godišnje.
„Rospotrebnadzor“ je 6. oktobra 2011. prvi put javno izneo stav da je nedopustiva primena raktopamina u proizvodnji namirnica za rusko tržište. Tada je ova služba izrazila zabrinutost u vezi sa korišćenjem pomenutog preparata u brazilskim preduzećima koja isporučuju meso Ruskoj Federaciji. Radi prevazilaženja tog problema delegacije iz Rusije su tokom godine nekoliko puta posetile Brazil. Poslednja takva poseta bila je ove jeseni, posle čega je ruska služba saopštila da je za konačnu odluku o obnavljanju uvoza mesa iz Brazila neophodno proučiti dokumente koje je brazilska strana dala na uvid.
Prema podacima Američke federacije izvoznika mesa, za devet meseci 2012. godine izvoz svinjetine iz SAD u Rusiju ostvaren je u vrednosti od 208 miliona dolara, što je za 14% više nego u istom periodu prošle godine. Isporuka govedine u istom periodu porasla je za 25% i iznosila je 242 miliona dolara.
Beta adrenergički agonist raktopamin koristi se kao aditiv u hrani za svinje i krupnu rogatu stoku. „Rosselhoznadzor“ tvrdi da upotreba takvog mesa štetno utiče na kardiovaskularni sistem. Rusija zapravo ne uvodi zabranu uvoza mesa, nego zahteva da on bude propraćen dokumentacijom koja potvrđuje da životinje nisu hranjene raktopaminom.
Međutim, u SAD ne postoji takav sertifikat, te prema tome ovakav zahtev znači prekid isporuke proizvoda, objasnio je portparol Američke federacije izvoznika mesa Džo Šile, a njegove reči citira Wall Street Journal.
Za zemlje u kojima se ne vrši odgovarajuća ekspertiza „Rosselhoznadzor“ najavljuje prelazni period, otprilike do kraja januara 2013. Za to vreme će ruske laboratorije same proveravati prisustvo raktopamina u uvoznom mesu, i kontingent u kome on bude pronađen biće vraćen proizvođaču.
„SAD apeluju na Rusiju da ukine nova ograničenja i ponovo omogući uvoz svinjetine i govedine iz SAD“, kaže se u zajedničkom saopštenju ministra poljoprivrede SAD Toma Vilsaka i predstavnika SAD Rona Kirka. Ministarstvo poljoprivrede SAD pregovara sa ruskom službom i pri tome se poziva na „Kodeks Alimentarijus“ – dokument Svetske zdravstvene organizacije kojim se dozvoljava neznatno prisustvo raktopamina u mesu. Dokument su u julu 2012. usvojili predstavnici 186 zemalja, dok su Rusija i Evropska unija bile protiv njegovog usvajanja.
Učesnici tržišta i eksperti su odmah povezali ovu odluku „Rosselhoznadzora“ sa politikom. „Ti zahtevi ruske strane su politička osveta za ‘Zakon Magnitskog’ koji je usvojio senat SAD“, citira agencija ITAR-TAS neimenovane analitičare Američke federacije izvoznika mesa. „Apsolutno nema nikakvih dilema da je to upravo tako“, citira agencija Rojters izjavu Ričarda Nelsona, šefa odeljenja za stratešku analizu brokerske firme Allendale Inc. Moja prva reakcija na tu odluku Moskve bio je pokušaj da shvatim koliko je to povezano sa geopolitikom i u kojoj meri Rusija pokušava da reši politička pitanja pritiskom na naše džepove“, istakao je sa svoje strane Majk Zuzolo, predsednik kompanije Global Commodity Analytics & Consulting.
Dan uoči uvođenja ove zabrane američki senat je sa čak 92 glasa „za“ i samo 4 „protiv“ usvojio „Zakon Magnitskog“. Tim aktom se izvesnom broju ruskih građana zabranjuje ulazak na teritoriju SAD, kao i finansijske operacije u toj zemlji.
„
Rusija pokušava da reši politička pitanja pritiskom na naše džepove.
Majk Zuzolo, predsednik američke kompanije Global Commodity Analytics & Consulting
„Rosselhoznadzor“ uverava da „Zakon Magnitskog“ nema nikakve veze sa zabranom. „‘Rosselhoznadzor’ smatra da nije suvišno podsetiti da je on pre više od godinu dana ukazivao na nedopustivost primene raktopamina u proizvodnji namirnica za rusko tržište“, kaže se u specijalnom saopštenju ove službe.
Cijena fjučersa svinjetine na Čikaškoj berzi u petak je opala za 1,4% i dostigla dvonedeljni minimum. „Za tržište su to loše vesti“, kaže Džon Klejst, viši analitičar brokerske kompanije Ebottrading.com. „Kod nas će [u SAD] na tržištu biti više ovih proizvoda, ali ipak se neće pojaviti višak svinjetine“, uveren je Stiv Mejer, stručnjak za tržište svinjetine iz agencije Paragon Economics. „Da je Japan obustavio uvoz, onda bi nastao problem“. Japan je najveći uvoznik američke svinjetine, koji iz SAD uvozi četiri puta veću količinu svinjskog mesa od Rusije.
Na listi zemalja iz kojih Rusija uvozi svinjetinu SAD su na četvrtom mestu. Inače, uvozna svinjetina čini ukupno trećinu ruskog tržišta.
Jekaterina Mereminska,
- Izvor
- Ruska reč, Rosijska gazeta/ vostok.rs
Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost
Ideja o direktnom učešću Zapada u sukobu navodno je ponovo na razmatranju, prema pisanju francuskog lista.
„Sve što je moguće“ mora se učiniti kako bi se sprečila upotreba nuklearnog oružja, izjavila je bivša nemačka kancelarka.
RT prikazuje drugu stranu SAD, skrivenu od strane Vašingtona i Holivuda, izjavio je poznati reditelj
Patrijarh moskovski i cele Rusije Kiril čestitao je 70. rođendan čuvenom srbskom reditelju Emiru Kusturici i odlikovao ga Ordenom Svetog Serafima Sarovskog 1. stepena.
Stotine Rusa svakodnevno potpisuju vojne ugovore, čime je novi poziv za mobilizaciju nepotreban, izjavio je portparol Dmitrij Peskov.
Ostale novosti iz rubrike »
- Prodacu stan kad odem u penziju i preko Solis-a potraziti plac na Fruskoj Gori da napravim sebi nest
- Ako je auto previše star popravke će koštati puno. Bolje ga je prodati i uzeti novi polovni. Loše je
- Gdje idemo sada? Biblija kaže: "U propisano vrijeme [kralj sjevera = Rusija] će se vratiti" (Danij
- Bravo! Vranje je divan grad, Vranje ima dusu... Bravo, Sladjo!
- Pozdrav za umetnicu. Slike su divne i krase moj dom u Beogradu.