Džon Montagju: aristokratski i demokratski sendvič
Džon Montagju, četvrti grof od Sendviča, britanski državnik 18. veka, živeo je prilično dugo – 1718-1792. Svoju titulu grofa je nasledio od dede Edvarda Montagjua, trećeg grofa od Sendviča kad je imao deset godina. Vršio je različite vojne i političke dužnosti.
Bio je generalni direktor pošte, prvi lord mornarice i državni sekretar Severnog Departmana (tako se tada zvalo britansko diplomatsko predstavništvo) koje se brinulo za odnose sa Rusijom, Svetom Rimskom imperijom i Švedskom. Sendvič je dao ostavku 1782. godine. Savremenici su govorili da nije baš bio kompetentan i da je bilo malo takvih koji su vršili toliko funkcija, a tako malo uradili. Međutim, savremeni istoričari govore da je lord od Sendviča ipak nešto shvatao i da su se istoričari ranije isuviše oslanjali na mišljenje protivnika grofa. Inače, lord Sendvič je podržavao kapetana Džejmsa Kuka. Upravo je on finansirao ekspediciju Kuka za istraživanje Tihog okeana. Upravo je, u čast prvog lorda mornarice Kuk dao ime otkrivenim ostrvima – Sendvička (sada poznata kao Havajska). Još nekoliko ostrva je nazvano po imenu – Montagjua. Četvrti grof od Sendviča je ostao upamćen, pre svega, zahvaljujući hrani.
Smatra se da je sendvič prvi put pismeno pomenut 24. novembra 1762. godine u dnevniku engleskog istoričara i političara Edvarda Gibona, gde je ovaj opisivao ručak na kome su služili komade hladnog mesa, ili sendviče.
Ne znamo kako su se pojavili tačni podaci o sendviču. Postoji o tome nekoliko verzija. Prema jednoj, lord Sendvič je voleo da igra karte, i to je radio satima. Ne želeći prekidati igru da bi nešto pojeo, naredio je da mu se donese parče mesa između dva komada hleba. Ovako je bilo lako u jednoj ruci držati hranu, u drugoj – karte. Ideja se dopala i njegovim partnerima u kartanju, pa su počeli da naručuju „isto što je i Sendvič“.
Druge verzije se pridržava profesor Nikolas Rodžer, autor biografije četvrtog grofa od Sendviča: on smatra da je prvi sendvič napravljen za radnim stolom.
Misli se, takođe, da je Džon Montagju za vreme svojih putovanja po Sredozemnom moru video kako Grci i Turci jedu lepinje sa svim i svačim unutar njih i odlučio da uradi to isto sa hlebom i mesom.
Sendvič nije odmah stekao popularnost. Bilo je potrebno nekoliko decenija da sendviči pređu okean i osvoje Ameriku. Od „aristokratskog“ porekla, sendvič je postao prava hrana. I danas se smatra da nije dobar sa tačke gledišta dijete, ali je ipak udoban i za piknik, i za posao. Pored toga, za sendvič ne treba nikakav pribor.
- Izvor
- Glas Rusije, © Kollaž: «Golos Rossii»/ vostok.rs
- Povezane teme
- hrana
- zanimljivosti
- istorija
Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost
RT prikazuje drugu stranu SAD, skrivenu od strane Vašingtona i Holivuda, izjavio je poznati reditelj
Patrijarh moskovski i cele Rusije Kiril čestitao je 70. rođendan čuvenom srbskom reditelju Emiru Kusturici i odlikovao ga Ordenom Svetog Serafima Sarovskog 1. stepena.
Stotine Rusa svakodnevno potpisuju vojne ugovore, čime je novi poziv za mobilizaciju nepotreban, izjavio je portparol Dmitrij Peskov.
U srbskom Drvengradu – “selu Emira Kusturice” – otvoren je 22. novembra uveče međunarodni festival dokumentarnog filma “RT.Dok: Vreme naših heroja”.
Ruski vojnici izveli su udar na parking za avione na aerodromu u rejonu Aviatorskog, uništivši jedan od stacioniranih letelica. Na Kupjansko-Svatovskom pravcu ruske snage su podigle za
Ostale novosti iz rubrike »
- Prodacu stan kad odem u penziju i preko Solis-a potraziti plac na Fruskoj Gori da napravim sebi nest
- Ako je auto previše star popravke će koštati puno. Bolje ga je prodati i uzeti novi polovni. Loše je
- Gdje idemo sada? Biblija kaže: "U propisano vrijeme [kralj sjevera = Rusija] će se vratiti" (Danij
- Bravo! Vranje je divan grad, Vranje ima dusu... Bravo, Sladjo!
- Pozdrav za umetnicu. Slike su divne i krase moj dom u Beogradu.