Uhapšen Stojan Župljanin!
Haški optuženik Stojan Župljanin uhapšen je u sredu u 12.30 u okolini Beograda, saopštilo je Tužilaštvo za ratne zločine. Župljanin je jedan od preostale četvorice optužnih za ratne zločine na prostoru bivše SRFJ koje traži Haški tribunal. Tribunal još traži optužene za ratne zločine Ratka Mladića, Radovana Karadžića i Gorana Hadžića. Stojan Župljanin je tokom rata u BiH bio načelnik Centra javne bezbednosti Banjaluka, a Haški tribunal optužio ga je za ratne zločine počinjene nad nesrpskim stanovništvom na području Bosanske Krajine.
Župljanin je nakon hapšenja priveden istražnom sudiji Veća za ratne zločine Okružnog suda u Beogradu.
Akcijom lociranja i hapšenja rukovodio je tužilac za ratne zločine i koordinator akcionog tima za lociranje, hapšenje i transfer haških optuženika Vladimir Vukčević.
U akciji su učestovali pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova Srbije i Bezbednosno-informativne agencije.
Župljanin je pred Haškim tribunalom optužen da je planirao, podsticao, naredio i počinio zločine protiv čovečnosti kao učesnik u zajedničkom zločinačkom poduhvatu, kao i da je pomagao i podržavao njihovo planiranje, pripremu i izvršenje.
Župljanin je bio načelnik Centra službi bezbednosti u Banjaluci i policijski funkcioner na najvišem položaju u Bosanskoj Krajini i zastupao policiju u Kriznom štabu Autonomne Regije Krajine.
Prema optužnici Haškog tribunala, krizni štab Autonomne Regije Krajina sprovodio je opšti plan kontrole i etničkog čišćenja na teritoriji Banjaluke, Bosanske Krupe, Bosanskog Novog, Bosanskog Petrovca, Čelinca, Donjeg Vakufa, Ključa, Kotor Varoši, Prijedora, Prnjavora, Sanskog Mosta, Šipova i Teslića.
Policija je nakon dojave 26. marta pretresla stan u Nišu u kome su nađeni tragovi koji ukazuju da je u njemu boravio Stojan Župljanin.
Vojnici NATO-a 11. aprila su pretrasli porodičnu kuću Stojana Župljanina u Banjaluci.
Porodica je nedavno putem medija pozvala Stojana Župljanina da se preda navodeći da trpe velike pritiske i da im je zbog izolacije ugrožena egzistencija.
Biografija Stojana Župljanina
Haški optuženik Stojan Župljanin koji je uhapšen u 12.30 u okolini Beograda, tokom rata na području BIH bio je načelnik Centra javne bezbednosti Banja Luka, a Haški tribunal ga tereti za zločine počinjene nad nesrpskim stanovništvom u bosanskoj Krajini.
Župljanin je rođen 1951. godine u selu Maslovare, opština Kotor Varoš, u Bosni i Hercegovini. Završio je Pravni fakultet u Sarajevu 1975. godine.
Po završteku studija zaposlio se u SUP-u u Banjaluci. Tri godine kasnije postavljen je za komandira stanice milicije Mejdan u Banjaluci, a 1985. za načelnika Odeljenja za suzbijanje opšteg kriminaliteta u opštinskom SUP-u u Banjaluci.
Od 1991. bio je načelnik regionalnog Centra službi bezbednosti u Banjaluci.
Od maja do jula 1992. bio je član Kriznog štaba Autonomne regije Krajina (ARK), a 1994. postao je savetnik predsednika Republike Srpske za unutrašnje poslove.
Haški tribunal podigao je optužnicu protiv Stojana Župljanina 14. marta 1999, a otpečatio je 18. jula 2001.
Župljanin je optužen za genocid, zločin protiv čovečnosti i ratne zločine 1992. godine nad Muslimanima i Hrvatima bosanske Krajine, odnosno tzv. Autonomne regije Krajina koja je stvorena septembra 1991. i koja je obuhvatala 16 opština BiH.
Prema optužnici, Župljanin je imao operativnu kontrolu nad opštinskim i regionalnim policijskim snagama, uključujući i one koje su bile zadužene za logore.
Kao član Regionalnog kriznog štaba Župljanin je, prema optužnici, lično i sa drugima, učestvovao u ostavrenju plana etničkog čišćenja ARK, te je 10.000 Muslimana i Hrvata deportovao iz bosanske Krajine, a hiljade su ubijene u napadima na mesta u kojima su živeli i u logorima na tim prostorima.
Od objavljivanja optužnice Župljanin je bio u bekstvu.
U tromesecnom izveštaju Sekretarijata Vlade Republike Srpske za saradnju sa Haškim tribunalom, 17. avgusta 2007., navodi se da je MUP RS došao do saznanja da je haški begunac Stojan Župljanin do kraja 2006. boravio na području Srbije i Rusije.
Župljanin je oženjen i ima dva sina, Pavla i Mladena, koji žive u Banjaluci.
- Izvor
- Beta
Komentara (3) Ostavite Vaš komentar Objavite novost
Stotine Rusa svakodnevno potpisuju vojne ugovore, čime je novi poziv za mobilizaciju nepotreban, izjavio je portparol Dmitrij Peskov.
U srbskom Drvengradu – “selu Emira Kusturice” – otvoren je 22. novembra uveče međunarodni festival dokumentarnog filma “RT.Dok: Vreme naših heroja”.
Ruski vojnici izveli su udar na parking za avione na aerodromu u rejonu Aviatorskog, uništivši jedan od stacioniranih letelica. Na Kupjansko-Svatovskom pravcu ruske snage su podigle za
Ostale novosti iz rubrike »
- Prodacu stan kad odem u penziju i preko Solis-a potraziti plac na Fruskoj Gori da napravim sebi nest
- Ako je auto previše star popravke će koštati puno. Bolje ga je prodati i uzeti novi polovni. Loše je
- Gdje idemo sada? Biblija kaže: "U propisano vrijeme [kralj sjevera = Rusija] će se vratiti" (Danij
- Bravo! Vranje je divan grad, Vranje ima dusu... Bravo, Sladjo!
- Pozdrav za umetnicu. Slike su divne i krase moj dom u Beogradu.