Palestina - pola koraka na putu u UN
Većinom glasova Generalna skupština UN podržala je pružanje Palestinskoj autonomiji statusa države posmatrača u UN. Za rezoluciju se izjasnilo 138 zemalja članica. Protiv devet država, na čelu sa SAD i Izraelom. Suzdržala se 41 zemalja. Rezultati glasanja govore o tome da se Vašington i Izrael u svom prilazu regulisanju palestinsko-izraelskog problema približavaju izolaciji.
Povećanje statusa Palestine od amorfne državne formacije do statusa države posmatrača u UN sa praktične tačke gledišta malo šta će promeniti. Teško da će Izrael realizovati svoju pretnji u blokirati dostup Palestinaca radu. SAD su pretile da će u slučaju takvog izhoda smanjiti svoju pomoć Palestini – a to je oko 200 miliona dolara godišnje. To je moguće. Ali biće istog trena kompenzovano od strane arapskih saveznika.
Osnivajući svoj stav, Vašington je tvrdio da će takav korak prikočiti mirovni proces. Rezulucija izaziva žaljenje i kontraproduktivna je, izjavila je državni sekretar SAD Hilari Klinton.
- Ona stvara dodatne prepreke na putu ka miru. Mi se pridržavamo stava o tome da samo direktni pregovori između Izraela i Palestine mogu da dovedu do mira, koji žele obe strane. Kada nezavisna Palestina koegzistira u miru i bezbednosti sa demokratskim Izraelom.
Osim toga, Palestina može odmah da započne ulaganje tužbi protiv Izraela u Međunarodnom krivičnom sudu. Novi status joj daje takvo pravo. Ali i ovaj argumetn je takođe za malo upućene. Ni Izrael ni Vašington nisu članovi ovog suda i ne priznaju njegovu jurisdikciju nad svojim građanima.
Usvajanjem rezolucije se stvara nova politička i diplomatska realnost na Bliskom Istoku, smatra šef palestinske posmatračke misije u UN, doktor Rijad Mansur.
- Ovom rezolucijom sistem UN priznaje postojanje dve države. Države Palestine u granicama iz 1967. godine. Sa Istočnim Jerusalimom kao prestonicom. I države Izrael. Ova rezolucija poziva ove dve države da pregovaraju o svim nerešenim problemima. I da sklopi mirovni sporazum koji će označiti kraj okupacije 1967. godine i dati Palestini pravo da postane nezavisna država.
Do potpunog članstva u UN Palestina je još daleko. Mada ju je zvanično priznalo već 60 država. Dok SAD ima veto u SB, Ramalah takvo članstvo neće postići. Prošle godine pokušaj je već neuspeo.
U stvari SAD i Izrael su nezadovoljni time što su UN prvi put tako otvoreno pokazale umor od metoda postizanja mira koje koriste ove dve zemlje. Do sada isključivi monopolista na posredovanje u odnosima Izraela sa svojim arapskim susedima bio je Vašington. Izrael više voli da vodi poslove sa Arapima isključivo ili preko SAD ili oči u oči. I ovde Vašington takođe istupa kao glavni arbitar. Mešanje UN u ovo ekslkuzivno polje smatra se nedopustivim posezanjem na takav monopol.
- Izvor
- Glas Rusije, foto: EPA/ vostok.rs
Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost
Stotine Rusa svakodnevno potpisuju vojne ugovore, čime je novi poziv za mobilizaciju nepotreban, izjavio je portparol Dmitrij Peskov.
U srbskom Drvengradu – “selu Emira Kusturice” – otvoren je 22. novembra uveče međunarodni festival dokumentarnog filma “RT.Dok: Vreme naših heroja”.
Ruski vojnici izveli su udar na parking za avione na aerodromu u rejonu Aviatorskog, uništivši jedan od stacioniranih letelica. Na Kupjansko-Svatovskom pravcu ruske snage su podigle za
Ostale novosti iz rubrike »
- Prodacu stan kad odem u penziju i preko Solis-a potraziti plac na Fruskoj Gori da napravim sebi nest
- Ako je auto previše star popravke će koštati puno. Bolje ga je prodati i uzeti novi polovni. Loše je
- Gdje idemo sada? Biblija kaže: "U propisano vrijeme [kralj sjevera = Rusija] će se vratiti" (Danij
- Bravo! Vranje je divan grad, Vranje ima dusu... Bravo, Sladjo!
- Pozdrav za umetnicu. Slike su divne i krase moj dom u Beogradu.