BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Počinje samit o visokim cenama hrane

Počinje samit o visokim cenama hrane
03.06.2008. god.

U Rimu danas pod okriljem UN počinje samit čiji će se učesnici baviti problemom rastućih cena hrane, koje su dostigle najviši nivo u poslednjih 30 godina i izazvale nemire u desetinama zemalja. Generalni sekretar UN pozvaće na momentalnu suspenziju ili eliminaciju politike kontrole cena i ostalih trgovinskih restrikcija, prenosi Bi-Bi-Si. Domaćin konferencije, Organizacija UN za poljoprivredu i hranu, upozorila je industrijski razvijene zemlje da bi mogla da nastupi globalna katastrofa ukoliko one ne pomognu siromašnima. Siromašne zemlje suočene su sa povećanjem troškova uvoza hrane za 40 odsto, a stručnjaci kažu da su u nekim državama računi udvostručeni u poslednjih godinu dana.

Mnogi komentatori pažnju su usmerili i na prisustvo predsednika Zimbabvea Robeta Mugabea na samitu, što su oštro kritikovale Velika Britanija i Australija. Šef australijske diplomatije Stiven Smit izjavio je da je lider Zimbabvea „osoba koja je predsedavala izgladnjivanjem svog naroda”.
Iranski predsednik na samitu u Rimu
Iranski predsednik Mahmud Ahmadinedžad otputovao je danas u Rim gde će prisustvovati samitu UN, čiji će se učesnici baviti problemom rastućih cijena hrane.

„Iran kao uticajna nacija u ekonomiji i poljoprivredi, ima jasna rešenja za ravnomernu proizvodnju i distribuciju prehrambenih namirnica u svetu”, izjavio je Ahmadinedžad pre polaska, a prenosi agencija IRNA.

Ahmadinedžad je već tri puta bio u sedištu UN u Njujorku, gde je prisustvovao generalnoj skupštini UN, ali su njegove posete zapadnim zeljama retke.

On je najavio da će se na marginama samita sastati sa svetskim liderima, ali nije precizirao sa kojima.
„Indipendent”: Skupa hrana - život ili smrt za siromašne
Poskupljenja hrane pogađaju budžete stanovnika bogatijeg dela planete, ali u siromašnim zemljama to je pitanje života ili smrti, ocenjuje danas list „Indipendent” i dodaje da je dobro što će se samit UN o ovoj temi baviti zemljama u razvoju.

Rešenje je, smatra list, u velikim međunarodnim ulaganjima u poljoprivredu država u razvoju, ali i u ukidanju subvencija proizvođačima u bogatim zemljama.

Prilagođavanje kraju ere jeftine hrane trajaće decenijama, ali, smatra „Indipendent”, delegati na samitu u Rimu moraju da se potrude da siromašni danas ne budu gladni.

„Fajnenšel tajms” ocenjuje da priča o rastu cena hrane i energenata ima nezgodnu moralnu dimenziju, jer se Zapad jedva uzdržava da kaže Kini i Indiji da one ne mogu da žive kao bogate zemlje, pošto planeta to ne može da izdrži, kao ni zapadni budžeti.

Srednje klase u Kini i Indiji su u povoju i žele sve ono što mi već imamo - automobile, mašine za pranje veša, pa čak i meso, piše „Fajnenšel tajms”.

U pozadini svetske krize hrane, ali i rasprave o energentima i globalnom otopljavanju, leži pitanje globalne ravnopravnosti, piše list.

Komentator „Fajnenšel tajmsa” zaključuje da će tranzicioni period, u iščekivanju da nove tehnologije reše nagomilane probleme, biti veoma težak, ali da je rešenje po kome bi se od Kine i Indije zahtevalo da ostanu siromašne politički i moralno neodrživo.



  • Izvor
  • Srna
  • Povezane teme


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Stotine Rusa svakodnevno potpisuju vojne ugovore, čime je novi poziv za mobilizaciju nepotreban, izjavio je portparol Dmitrij Peskov.


U srbskom Drvengradu – “selu Emira Kusturice” – otvoren je 22. novembra uveče međunarodni festival dokumentarnog filma “RT.Dok: Vreme naših heroja”.

Ruski vojnici izveli su udar na parking za avione na aerodromu u rejonu Aviatorskog, uništivši jedan od stacioniranih letelica. Na Kupjansko-Svatovskom pravcu ruske snage su podigle za


Nova raketa je uspešno testirana, rekao je ruski predsednik na sastanku u Kremlju.


Izjave ruskog predsednika nisu prazne priče kao one evropskih političara, rekao je mađarski lider.


Ostale novosti iz rubrike »