Adem oslobođen, Norcu 7 godina
Prvooptuženi u sudskom procesu za ratne zločine protiv civila u vojnoj akciji Medački džep, Rahim Ademi, oslobođen je optužbe, dok je drugooptuženi Mirko Norac osuđen na sedam godina zatvora.
Presudu je danas, nakon gotovo godinu dana od početka suđenja, objavio predsednik sudskog veća Županijskog suda u Zagrebu, Marin Mrčela, koji je rekao da su oba generala oslobođena odgovornosti po prvoj tački optužnice koja ih je teretila za komandnu odgovornost, a da je Ademi oslobođen i za
ostalih pet tačaka.
Od ukupno šest tačaka optužnice, drugooptuženi Norac je osuđen za dve tačke, i to za svaku od njih na po pet godina zatvora, što je objedinjeno na jedinstvenu kaznu zatvora u trajanju od sedam godina. Sudija Mrčela je, obrazlažući presudu Norcu, rekao da je on kriv zato što je bio upoznat sa zločinima na terenu koji su se dogodili tokom operacije, ali nije preduzeo ništa da ih sankcioniše, te da je znao i za uništavanje imovine civila i postupanje sa ratnim zarobljenicima suprotno ratnom pravu.
Norac nije optužen da je naredio takve postupke, nego zato što ih nije sprečio, objasnio je Mrčela. Sudija je dodao da je sporni 'Sektor 1' - komandno mesto koje je tokom saslušanja spominjalo nekoliko svedoka - postojao, te da mu je zapovednik bio upravo Norac, što ga čini odgovornim za sva događanja u samoj operaciji.
Norac ima pravo žalbe Vrhovnom sudu, a odluku najviše pravne instance u zemlji čekaće u zatvoru, jer već služi kaznu od 12 godina zatvora za ratne zločine protiv srpskih civila u Gospiću 1991. godine.
Obojici penzionisanih generala se u prvom postupku, koji je hrvatsko pravosuđe preuzelo od Haškog suda, po komandnoj odgovornosti sudilo zbog toga što nisu preduzeli predviđene mere da spreče ubistva civila tokom i nakon akcije, pljačku njihove imovine, razaranje kuća i maltretiranja ratnih zarobljenika.
Sve to su, prema međunarodnim konvencijama o ratnom i humanitarnom pravu, bili dužni da učine.
Prema optužnici, u vojnoj akciji 'Medački džep', koja je sprovedena u periodu od 9. do 17. septembra 1993. godine, ubijena su 23 srpska civila i pet zarobljenika. Tužilaštvo je navelo da su u toj akciji počinjena i mučenja, namerna razaranja 300 uglavnom civilnih objekata, trovanja bunara, ubijanja stoke i pljačka vredne civilne imovine.
Tokom jednogodišnjeg suđenja saslušano je više od sto svedoka optužnice i odbrane, a sam proces ostaće upamćen po pokušajima obojice generala da odgovornost za zločine, koji su se dogodili tokom i nakon vojne akcije provedene u septembru 1993. godine, prebace na onog drugog.
- Izvor
- RTS
Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost
Ideja o direktnom učešću Zapada u sukobu navodno je ponovo na razmatranju, prema pisanju francuskog lista.
„Sve što je moguće“ mora se učiniti kako bi se sprečila upotreba nuklearnog oružja, izjavila je bivša nemačka kancelarka.
RT prikazuje drugu stranu SAD, skrivenu od strane Vašingtona i Holivuda, izjavio je poznati reditelj
Patrijarh moskovski i cele Rusije Kiril čestitao je 70. rođendan čuvenom srbskom reditelju Emiru Kusturici i odlikovao ga Ordenom Svetog Serafima Sarovskog 1. stepena.
Stotine Rusa svakodnevno potpisuju vojne ugovore, čime je novi poziv za mobilizaciju nepotreban, izjavio je portparol Dmitrij Peskov.
Ostale novosti iz rubrike »
- Prodacu stan kad odem u penziju i preko Solis-a potraziti plac na Fruskoj Gori da napravim sebi nest
- Ako je auto previše star popravke će koštati puno. Bolje ga je prodati i uzeti novi polovni. Loše je
- Gdje idemo sada? Biblija kaže: "U propisano vrijeme [kralj sjevera = Rusija] će se vratiti" (Danij
- Bravo! Vranje je divan grad, Vranje ima dusu... Bravo, Sladjo!
- Pozdrav za umetnicu. Slike su divne i krase moj dom u Beogradu.