BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Hilari Klinton – «porodični poslom» na Balkanu

Hilari Klinton – «porodični poslom» na Balkanu
02.11.2012. god.

Četiri dana su predstavnici Evopske unije i SAD pokušavali da završe, kako se izrazila predstavnica Stejt departmenta SAD, «nezavršene poslove»  na Blakanu. Državni sekretar Hilari Klinton i predstavnica EU za spoljnu politiku i bezbednost Ketrin Ešton posetili su prvo Bosnu, Srbiju i Kosovo, a krajem radne nedelje turneju završavaju u Crnoj Gori i Makedoniji.

Za Klintonovu «nezavršeni poslovi» na Balkanu su skoro «porodični poslovi». Za vreme predsedničkog mandata njenog muža Bila Klintona NATO je uz punu podršku EU vodio borbena dejstva na teritoriji, koja se nekada zvala suverena Jugoslavija. Blok je podržavao jednu od strana u građanskom ratu vođenom devedesetih. Za vreme bombardovanja Srbije usavršene su metode «humanitarnih intervencija». Kasnije su one široke primenjivane u Libiji. SAD i NATO bi želeli da ih primene i u Siriji. Samo što ih ruski i kineski veto u Savetu bezbednosti UN onemogućava da ponove «srbski scenario».

Takav snažan «desant» na Balkan izazvan je zabrinutošću Brisela i NATO-a povodom saradnje Srbije i Rusije, naglašava stručnjak Instituta za slovenske studije RAN Aleksandar Karasev.

- Treba naglasiti da je aktuelno srbsko rukovodstvo, posebno novi srbski predsednik Tomislav Nikolić, u velikoj meri okrenut Rusiji. Oni grade aktivnu ekonomsku i političku saradnju. A to se ne dopada nekim krugovima u EU. Ali to je objektivna realnost, s kojom se valja pomiriti

Na Beograd će sada vršiti sve veći i veći pritisak kako bi mu nametnuli scenario rešavanja kosovskog pitanja - mišljenje je vodećeg ruskog stručnjaka za istoriju južnoslovenskih naroda Jelene Guskove.

- Prava navala lidera svih nivoa, iz SAD i EU, na Balkan svedoče o tome da počinje još jedan pritisak na Srbiju. Čime pokušavaju da namame Beograd? Reč je o ulasku u EU. Danas se ne postavlja pitanje NATO-a, jer je oko 60 % stanovništva Srbije protiv ulaska u NATO. A ulazak u Evropsku uniju je glavna tema.

Najveća zabluda o tim krvavim vremenima je da su NATO avioni počeli da bombarduju Srbiju tek 1999 godine. Zbog Kosova. Ni sličajno. Blok je počeo da bombarduje srpske položaje u Bosni i Hercegovini još 1995. godine. I tada su učestvovali avioni VVS Nemačke.

U NATO i EU ni tada, ni sada ne žele da se sete, koliko je sva ta jednostrana podrška koštala Srbe i kakva su sve brutalna etnička čišćenja sprovedena u svim bivšim jugoslovenskim republikama. Iz Hrvatske je proterano 300 hiljada Srba, sa Kosova – 350 hiljada. Spaljeno je hiljade srbskih kuća, crkava i manastira.

Američki listovi pišu da će balkanska poseta za Hilari Klinton biti poslednja za vreme obavljanja dužnosti američkog državnog sekretara. Početkom sledeće godine ona će napustiti ovaj položaj. U Americi se ne isključuje mogućnost da se Klinton kandiduje za predsednika na izborima 2016 godine.

Andrej Fedjašin, Vitalij Radnajev,



  • Izvor
  • Glas Rusije, foto: EPA/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Budući predsednik SAD ranije je bio optužen za subverziju izbora 2020. godine i nepravilno rukovanje poverljivim dokumentima.


Ideja o direktnom učešću Zapada u sukobu navodno je ponovo na razmatranju, prema pisanju francuskog lista.

„Sve što je moguće“ mora se učiniti kako bi se sprečila upotreba nuklearnog oružja, izjavila je bivša nemačka kancelarka.


RT prikazuje drugu stranu SAD, skrivenu od strane Vašingtona i Holivuda, izjavio je poznati reditelj

Patrijarh moskovski i cele Rusije Kiril čestitao je 70. rođendan čuvenom srbskom reditelju Emiru Kusturici i odlikovao ga Ordenom Svetog Serafima Sarovskog 1. stepena.


Stanje do 20:00, 24.11.2024.


Ostale novosti iz rubrike »