BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

„Nijedna zemlja ne može biti uzor demokratije“

01.11.2012. god.

Državna Duma RF nedavno je razmotrila stanje ljudskih prava u SAD i donela negativan izveštaj. O problemima sa demokratijom u SAD govori opunomoćenik za ljudska prava Ministarstva spoljnih poslova RF, Konstantin Dolgov.

Prošle nedelje je Državna Duma razmotrila prvi izveštaj Ministarstva spoljnih poslova RF o situaciji vezanoj za ljudska prava u SAD. Konstantin Dolgov, koordinator izveštaja i opunomoćenik za ljudska prava, demokratiju i vladavinu prava Ministarstva spoljnih poslova RF, ispričao je novinaru „Komersanta“ zašto je Moskva iznenada odlučila da radi ono što je ranije smatrala mešanjem u unutrašnje stvari i zbog čega je uvek kritikovala Vašington.

 

 

Državna Duma RF: SAD grubo krše ljudska prava

Državna Duma RF je 22. oktobra održala sednicu po­svećenu „grubom narušavanju ljudskih prava u SAD, uklju­čujući i prava građana Rusije koji tamo žive“. Deputati su diskutovali o legalizaciji surovih metoda ispitivanja u američkim zatvorima, slu­čaju Viktora Buta, grubo opho­đe­nje sa usvojenom decom iz Ru­sije, primenu sile prema de­monstrantima itd. Deputati su zaključili da mediji u SAD, obzirom na način izve­šta­vanja, nisu slobodni i da grupno, kao po komandi, „slu­že politici vlasti“.

Komersant: Zašto su upravo SAD tema izveštaja?

Konstantin Dolgov: Amerikanci nastavljaju da se nezakonito pozicioniraju kao apsolutni autoritet i neprikosnoveni lider u sferi demokratije i ljudskih prava. Oni pokušavaju da uče druge zemlje kako da grade demokratiju, i ti njihovi pokušaji često se graniče sa otvorenim mešanjem u unutrašnje stvari. Nažalost, sa tim se suočava i Rusija. Međutim, upravo je kod Amerikanaca situacija sa ljudskim pravima veoma složena, kao što se vidi iz našeg izveštaja.

Komersant: Na osnovu kojih izvora ste došli do takvih zaključaka?

K.D.: 
Naš izveštaj je sastavljen na osnovu apsolutno pouzdanih i proverenih informacija. Nismo koristili nekakve trećerazredne izvore.

Komersant: Možete li navesti neki izvor?

K.D.: 
Naši izvori su Savet UN za ljudska prava i visoki komesar UN za izbeglice, Human Rights Watch, Amnesty International, američke NVO i međunarodna udruženja novinara. U januaru je poznata NVO ‘Reporteri bez granica’ u svom godišnjem indeksu slobode štampe upadljivo oborila rejting SAD za celih 27 mesta i postavila ih 47. mesto.

Komersant: Znači li to da SAD ne mogu biti uzor demokratije?

K.D.: 
Upravo tako. Nijedna zemlja ne može biti uzor demokratije! Ni SAD, ni Francuska, ni Švajcarska. Problema ima svuda, samo se razlikuju po razmerama i karakteru. Niko nema monopol na propisivanje kanona o ljudskim pravima.

Komersant: Obzirom da sada Ruska Federacija ukazuje dugim zemljama na propuste u ovoj sferi, da neće to možda poslužiti Zapadu kao opravdanje za još oštriju kritiku Rusije?

K.D.: 
Kud ćete oštrije? SAD i mnoge zemlje EU toliko preteruju u kritikovanju Rusije, da njihova kritika i ne može biti oštrija. Ali mi se toga ne plašimo. Mi uzdržano reagujemo na mnoge izveštaje u kojima nas oni kritikuju.

 

Komersant: Mi govorimo da oni nisu objektivni.

K.D.:
 Mi im skrećemo pažnju na ono što nije objektivno. Evo, recimo, izveštaj Stejt Departmenta o verskim slobodama u svetu svake godine je ponavljao mantru koja odavno ne odgovara pravom stanju stvari u Rusiji. Oni su to u izvesnoj meri i priznali u najnovijem izveštaju.

Komersant
: Tamo je nedvosmisleno rečeno da se RPC stopila sa vlašću.

K.D.: 
Da to je ostalo iz prethodnih izveštaja, ali neke druge ocene su malo ublažene. Mi smo spremni za dijalog i računamo na to da će američka strana biti zainteresovana za naš izveštaj i da će izvući odgovarajuće zaključke.

Komersant: Zar taj izveštaj ne predstavlja mešanje u unutrašnje stvari SAD i povredu njihovog suvereniteta?

K.D.:
 Rusija ne kaže da kritika sama po sebi predstavlja mešanje u unutrašnje stvari, ali određeni potezi, koji proizilaze iz te kritike, mogu da predstavljaju mešanje. Ako bismo mi počeli da dajemo novac nekim američkim NVO koje deluju u političkoj sferi, i ako bi taj novac bio namenjen za određenu vrstu delatnosti, to bi onda moglo da se tretira kao mešanje u unutrašnje stvari.

Komersant: Hoće li Ministarstvo spoljnih poslova RF praviti nove izvešaje o situaciji vezanoj za poštovanje ljudskih prava u svetu?

K.D.: Hoće. Novi izveštaj se može pojaviti ubrzo.

Komersant: A hoće li izveštaji obuhvatati i neke druge regione? Na tapetu su bile zemlje EU i SAD. Ko je sledeći?

K.D.:
 Videćemo. Bićemo fleksibilni, postupaćemo u skladu sa situacijom i prikupljenim informacijama.

Original publikacije

 



  • Izvor
  • Ruska reč, Komersant/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Ideja o direktnom učešću Zapada u sukobu navodno je ponovo na razmatranju, prema pisanju francuskog lista.


„Sve što je moguće“ mora se učiniti kako bi se sprečila upotreba nuklearnog oružja, izjavila je bivša nemačka kancelarka.

RT prikazuje drugu stranu SAD, skrivenu od strane Vašingtona i Holivuda, izjavio je poznati reditelj


Patrijarh moskovski i cele Rusije Kiril čestitao je 70. rođendan čuvenom srbskom reditelju Emiru Kusturici i odlikovao ga Ordenom Svetog Serafima Sarovskog 1. stepena.

Stanje do 20:00, 24.11.2024.


Stotine Rusa svakodnevno potpisuju vojne ugovore, čime je novi poziv za mobilizaciju nepotreban, izjavio je portparol Dmitrij Peskov.


Ostale novosti iz rubrike »