Obilježeno 17 godina od stradanja Srba u Zapadnoj Krajini
Zdravko Karać koji je 3. aprila 1996. godine među 181 tijelom eshumiranim iz zajedničke grobnice u Mrkonjić Gradu prepoznao brata nikako ne može prihvatiti da za ovaj zločin proteklih 17 godina niko nije odgovarao. Posebno jer su patolozi utvrdili da je većina stradalih, uglavnom civila, zvjerski mučena.
''Na samom otvaranju grobnice koju sam lični inicirao, bio je prisutan i jedan predstavnik iz Haga i oni su tada nešto ''obećavali'', ali evo sad nakon 17 godina osjećaj je grozan, jer niko živ se nije pojavio i međunarodna zajednica sve ignoriše i ćuti'', rekao je Karać. Naglašavajući da je njegov brat uhvaćen i vezan sajlom oko ruku, udaren u glavu maljem, u predjelu grudi imao je prostrelnu ranu, što ukazuje ne činjenicu da je mučen, kao i svi ostali.
Načelnica opštine Mrkonjić Grad Divna Aničić naglašava da opština nikada neće odustati od tužbe protiv Republike Hrvatske koja je na ovom području izvršila zločine genocida i urbicida.
''Tek onda kada pojedinac bude osuđen za zločin mi ćemo moći da podnesemo tužbu za nematerijalnu štetu, organizovanu pljačku naših fabrika, javnih institucija i slično'', rekla je Aničićeva. Dodajući da javnost zna da je šteta procijenjena na oko 700 miliona maraka.
Nastojanja da oni koji su zločine počinili budu i procusuirani iskazali su i predstavnici Vlade Republike Srpske. ''Svi u BiH moraju da shvate da se pravda ne može primjenjivati selektivno i oni koji su počinili ratne zločine moraju da budu izvedeni pred lice pravde'', rekao je Duško Milunović, pomoćnik ministra boračko invalidske zaštite. Dodajući da će intitucije Republike Srpske istrajati u svom nastojanju za to, jer ovde se desio stravičan zločin.
Predsjednik Saveza logoraša RS Branislav Dukić vjeruje da će za masovnu grobnicu u Mrkonjić Gradu i za stravične zločine koje su združene snage Hrvatskog vijeća i Petog korpusa Armije BiH počinile na području zapadnokrajiških opština neko konačno odgovarati. On će se sljedeće sedmice sastati sa glavnim državnim tužiocem Hrvatske Mladenom Bajićem u vez sa zločinima koji su se dešavali na ovim prostorima.
''Naredne sedmice imamo sastanak u Zagrebu na kojem ćemo vidjeti dokle se došlo i da li će se išta pokrenuti sa mrtve tačke. Naravno da ćemo tražiti pravdu za ovu masovnu grobnicu u Mrkonjić Gradu. Poslije sastanka u Zagrebu obratićemo se i Međunarodnom sudu u Hagu ponovo, bez obzira što su oni stavili ovo pod oznaku ''A'', jer Sud i Tužilaštvo BiH nisu dosada ništa uradili. Dodajući da će tražiti i putem Ujedinjenoj nacija, da stvari koje su se desile u BiH, da nemože da se nekaže da u ovom sukobu nisu stradali i Srbi'', istakao je Dukić..
Za 117 dana hrvatske agresije na 13 zapadnokrajiških opština 1995.godine protjerano je 120.000 Srba, ubijeno 1650 vojnika i civila i učinjena ogromna materijalna šteta. Do sada je ehumirano 1.214 tijela, a traga se za još 420 tijela ubijenih srbskih sivila i vojnika. Zapaljeno je 2.308 stambenih objekata, dok je oko 3.000 stambenih objekata uništeno i opljačkano, uništeni su gotovo svi privredni kapaciteti, vjerski objekti i škole, tako da se ratna šteta samo u ovoj opštini procjenjuje na oko 700 miliona KM .
Prije 17 godina osim u Mrkonjić Gradu, agresija se desila i u opštinama Ripač, Petrovac, Drvar, Grahovo, Glamoč, Ključ, Sanski Most, Šipovo, Srbobran, Jajce, Kupres i Krupa na Uni.
Nakon parastosa i polaganja vijenaca održana je i duhovna akademija uz prigodan program.
- Izvor
- vijesti.RS
- / www.Mrkonjic-Grad.RS
Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost
Stotine Rusa svakodnevno potpisuju vojne ugovore, čime je novi poziv za mobilizaciju nepotreban, izjavio je portparol Dmitrij Peskov.
U srbskom Drvengradu – “selu Emira Kusturice” – otvoren je 22. novembra uveče međunarodni festival dokumentarnog filma “RT.Dok: Vreme naših heroja”.
Ruski vojnici izveli su udar na parking za avione na aerodromu u rejonu Aviatorskog, uništivši jedan od stacioniranih letelica. Na Kupjansko-Svatovskom pravcu ruske snage su podigle za
Ostale novosti iz rubrike »