BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Naredba: uništiti, bez krvi i sa distance

Naredba: uništiti, bez krvi i sa distance
11.10.2012. god.

Iran je odbacio kibernetički napad na kompjutersku mrežu pomorskih naftnih platformi, koji je tobože planirao Izrael i vođen je preko teritorije Kine. Bio je narušen rad sistema za vezu, ali sama mreža nije postradala, zato što nije bila priključena na Internet. Uporedo sa tim eksperti podvlače da izolovanost od Interneta ne garantuje zaštitu od napada. 2010. virus Staksnet je oštetio izolovane servere iranskih kombinata za obogaćivanje uranijuma i čak nuklearnu centralu u Bušeru, zbog čega je puštanje centrale u rad kasnilo.

Za vreme kibernetičkog napada na Iran u maju ove godine posledice su takođe bile obziljne: zaustavljeno je nekoliko preduzeća naftnog sektora i osnovni izvozni terminal, bila je paralisana unutrašnja mreža ministarstva za naftu. Od tada Iranci usavršavaju zaštitu od sličnih napada, zato je naneta šteta minimalna, objašnjava ekspert za informatičku bezbednost Aleksandar Pisemski.

- Od proleća ove godine Iranci ulažu mnogo napora da zaštite svoje Aj-Ti aktive, i uklanjaju dostup sa Interneta. Prolećni incident se desio u trenutku kada je pristup mrežama bio moguć. Sada najeverovtnije većina kritičnih sitema je već isključena sa direktnog dostupa.

U ključnim granama, bilo da su to gorivno-enegetski kompleks ili nuklearna industrija, kompjuterske mreže su podeljene na zatvorene segmente sa nekoliko nivoa zaštite, da ne govorimo već o njihovoj potpuoj izolaciji od Interneta. Ipak, po rečima Aleksandra Pisemskog, i u takvim slučajevima virus može da se pusti preko personala.

Saradnik može da na nekom nosaču unese štetni program ili da zarazi otvorene mreže u kojima radi obični personal. I zatim da pronikne sa ovih zaraženih kompjutera u zatvorenije organizovane siteme.

Najverovatnije upravo tako je i uveden čuveni virus Staksent koji je 2010. obustavio iranska preduzeća za obogaćivanje uranijuma, a ovaj virusni napad na iranske nuklearne objekte svetski mediji su povezivali sa Izraelom. Za to postoje indirektne potvrde. Kako je pisao Dejli Telegraf, u februaru 2011. godine odlazio je u ostavku šef generalštaba Izraela Gabi Aškenazi. Na oproštajnoj večeri prikazivan je film o dostignućima generala. Među njegovim zaslugama navedena je i operacija ubacivanja Staksneta.

Ali preuranjeno je tvrditi da iza odbijenog napada stoji opet Izrael bez detaljne istrage. Mada kineska maršruta je sasvim moguća, smatra Aleksandar Pisemski.

- Krajnje je pogodno iskoristiti servere druge države kao što je Kina, pošto to skriva organizatora napada od žrtve. Zato ako su korišteni kineski serveri, to najverovatnije nije usaglašeno ni sa Kinom, ni sa drugim zemljama.

Kibernetički napadi protiv Irana su učestali, poslednjih meseci bilo ih je nekoliko. Izgleda da će virtualni rat bez krvi i sa distance biti nastavljen. Radi zaštite od njega zemlja planira da odustane od Interneta i pređe na zatvorenu nacionalnu mrežu. Obični iranski korisnici su nezadovoljni i vide u tome novu vrstu cenzure.



  • Izvor
  • Golos Rossii, foto: © Flickr.com/kryptyk/cc-by-nc-sa 3.0/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Stotine Rusa svakodnevno potpisuju vojne ugovore, čime je novi poziv za mobilizaciju nepotreban, izjavio je portparol Dmitrij Peskov.


U srbskom Drvengradu – “selu Emira Kusturice” – otvoren je 22. novembra uveče međunarodni festival dokumentarnog filma “RT.Dok: Vreme naših heroja”.

Ruski vojnici izveli su udar na parking za avione na aerodromu u rejonu Aviatorskog, uništivši jedan od stacioniranih letelica. Na Kupjansko-Svatovskom pravcu ruske snage su podigle za


Nova raketa je uspešno testirana, rekao je ruski predsednik na sastanku u Kremlju.


Izjave ruskog predsednika nisu prazne priče kao one evropskih političara, rekao je mađarski lider.


Ostale novosti iz rubrike »