BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

SAD u kibernetičkom ratu: jedan vojnik ne čini vojsku

SAD u kibernetičkom ratu: jedan vojnik ne čini vojsku
11.10.2012. god.

Nove globalne pretnje ne ostavljaju šanse SAD-u da im se suprotstavi sama. Avet kibernetičkog rata podstakla je SAD na podršku ruskih predloga o normama ponašanja država na Internetu. Provokacioni materijali vešto izbačeni na Internet mogu da izazovu socijalnu eksploziju, a planirani informativni napad u mreži može da razori pojedinu državu efikasnije od nuklearnog bombardovanja.

Svest o tome navodi na donošenje neophodnim mera bezbednosti, rekao je za Glas Rusije rukovodilac pravca konkurentskog izviđanja kompanije Dijalog Nauka Andrej Masalovič:

- Sada se nastavlja stara priča o postizanju prednosti u kiberentičkom prostoru. Mnoge države žure, pošto se plaše ne toliko masovnih napada na nezaštićenu infrastrukturu, koliko nekontrolisane smene ili slabljenja režima. Onog što smo videli u Tunisu, Egiptu, Libiji, Siriji. Svi ovi događaji praćeni su masovnom pripremom sa Interneta, i toga se sada plaše razvijene zemlje.

Na međunarodnoj konferenciji o kibernetičkom prostoru, održanoj u Budimpešti, državni sekretar SAD Hilari Klinton je podržala predlog Moskve o normama ponašanja država na Internetu. Ovaj korak od strane američke administracije diktiran je u prvom redu sopstvenim interesima, smatra direktor Centra za politička istraživanja Vladimir Jevsejev.

- SAD se slažu sa ruskim stavom, zato što shvataju: ono što one preduzimaju protiv drugih država može da bude preduzeto protiv njih. I sa ove tačke gledišta ruski stav im odgovara. Zato što on povećava bezbednost SAD.

Vladimir Jevsejev uveren je da SAD sada pokušavaju da izbegnu sudbinu svojih oponenata, protiv kojih je sama aktivno koristila kibernetičko oružje, ali od toga SAD nameravaju da se zaštite na račun drugih zemalja.

- One same provociraju kibernetički rat i istovremeno pokušavaju od njega maksimalno da se zaštite. Ali tako ne može, nemoguće je provocirati kibernetički rat i ograditi se od njega. Očigledno one su zaintersovane da iskoriste resursek koji postoje u Rusiji i sa ove tačke gledišta spremne su za saradnju. Ali treba jasno shvatati da je ova saradnja ne zato da u čitavom svetu bude mirnije, reč je o povećanju bezbednosti sopstvene države.

Američka administracija ne izjavljuje prvi put spremnost da sarađuje sa Rusijom po pitanjima globalne bezbednosti, ipak realno učešće Vašingtona u tom radu moglo bi da bude i bolje, smatra Vladimir Jevsejev.

- Prilaz SAD prema kibernetičkom prostoru isti je kao i prema strateškom ofanzivnom naoružanju – one prave globalni sistem PRO i pri tome razgovaraju o razoružanju. Ovaj prilaz nije dobar, zato što ako se takve odluke donose sa jedne strane, druga strana uvek dobija želju da nečim odgovori. Pitanje bezbednosti treba postaviti šire, treba govoriti o tome da ne treba stvarati uslove za vođenje kibernetičkog rata.

I sa ovakvim stavom Rusije u pogledu kibernetičke bezbendosti SAD ne mogu da se ne saglase, smatra ekspert.

Grigorij Milenjin,



  • Izvor
  • Golos Rossii, foto: EPA/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

RT prikazuje drugu stranu SAD, skrivenu od strane Vašingtona i Holivuda, izjavio je poznati reditelj


Patrijarh moskovski i cele Rusije Kiril čestitao je 70. rođendan čuvenom srbskom reditelju Emiru Kusturici i odlikovao ga Ordenom Svetog Serafima Sarovskog 1. stepena.

Stanje do 20:00, 24.11.2024.


Stotine Rusa svakodnevno potpisuju vojne ugovore, čime je novi poziv za mobilizaciju nepotreban, izjavio je portparol Dmitrij Peskov.

U srbskom Drvengradu – “selu Emira Kusturice” – otvoren je 22. novembra uveče međunarodni festival dokumentarnog filma “RT.Dok: Vreme naših heroja”.


Ruski vojnici izveli su udar na parking za avione na aerodromu u rejonu Aviatorskog, uništivši jedan od stacioniranih letelica. Na Kupjansko-Svatovskom pravcu ruske snage su podigle za


Ostale novosti iz rubrike »