Sokolovi napunili stotu
Srpsko sokolsko društvo "Soko" iz Dobruna, kod Višegrada, proslaviće uskoro stotinu godina osnivanja.
Prema zapisima višegradskog hroničara Đoka Ražnatovića, Sokolsko društvo u ovom gradu nakon Prvog svjetskog rata prerasta u Omladinsko gimnastičko društvo "Soko", a od 1929. godine djeluje kao Jugoslovenski "Soko". Između dva svjetska rata bilo je najveća i najmasovnija organizacija u gradu na Drini.
- Društvo je svoju aktivnost razvijalo kroz više sekcija, a najmasovnija je bila gimnastička. Aktivnosti su provođene pod parolom "U zdravom tijelu, zdrav duh", počev od podmlatka, preko mlađeg naraštaja, pa do starijih članova. Priređivane su razne gimnastičke i kulturne priredbe, a jednom godišnje organizovan je javni gimnastički čas - zapisao je Ražnatović.
Tadašnji višegradski "Soko" pripadao je Užičkoj sokolskoj župi, a njegovi članovi mogli su biti samo stalni stanovnici Višegrada.
Nakon višedecenijske stagnacije, na podsticaj mitropolita dabrobosanskog Nikolaja, u manastiru Dobrun, kod Višegrada, 2004. godine obnovljen je rad Sokolskog društva.
Danas Srpsko sokolsko društvo "Soko" u okviru folklorne, sportske, izdavačke, dramske, recitatorske, građevinske i humanitarne sekcije okuplja oko 400 članova i predstavlja okosnicu kulturnog i sportskog života Višegrada.
Formiran je Odbor za obilježavanje ovog značajnog jubileja, a mitropolit dabrobosanski Nikolaj na njegovom je čelu. Među brojne članove predložen je i predsjednik Republike Srpske, Rajko Kuzmanović.
- Ovaj vrijedan jubilej obilježićemo nizom manifestacija, a centralna će se održati početkom septembra. Tada ćemo upriličiti i svečanu sokolsku akademiju - potvrdio je predsjednik ovog društva, Blagoja Andrić.
Kako je najavljeno, na svečanu sokolsku akademiju biće pozvani predstavnici sokolskih društava iz svih zemalja bivše Jugoslavije i Češke, u kojoj je utemeljen sokolski pokret.
Ovom jubileju biće posvećen i specijalni septembarski broj časopisa za kulturnu i duhovnu prosvjetu "Soko", a najavljeno je i štampanje knjige Višegrađanina Milana Kodža.
Miroslav Tirš rodonačelnik sokolara
Prvo sokolsko društvo osnovao je Miroslav Tirš prije 135 godina u Pragu, u Češkoj, a njegov cilj bio je da podiže nacionalnu sveslovensku svijest, ali i da oplemenjuje društvenu i fizičku snagu ljudi kroz fizičko i moralno vaspitanje.
Sokolska ideja brzo se širila prema slovenskom jugu i 1891. godine i u Beogradu je formirano "Srpsko društvo za gimnastiku i borenje". U Kraljevini Jugoslaviji, u Ljubljani je 1922. godine održan je Prvi sveslovenski sokolski slet, a zakonom iz 1929. godine sva sokolska društva ujedinjuju se u zajedničku vitešku organizaciju "Soko" Kraljevine Jugoslavije.
- Izvor
- Fokus
Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost
Stotine Rusa svakodnevno potpisuju vojne ugovore, čime je novi poziv za mobilizaciju nepotreban, izjavio je portparol Dmitrij Peskov.
U srbskom Drvengradu – “selu Emira Kusturice” – otvoren je 22. novembra uveče međunarodni festival dokumentarnog filma “RT.Dok: Vreme naših heroja”.
Ruski vojnici izveli su udar na parking za avione na aerodromu u rejonu Aviatorskog, uništivši jedan od stacioniranih letelica. Na Kupjansko-Svatovskom pravcu ruske snage su podigle za
Ostale novosti iz rubrike »
- Prodacu stan kad odem u penziju i preko Solis-a potraziti plac na Fruskoj Gori da napravim sebi nest
- Ako je auto previše star popravke će koštati puno. Bolje ga je prodati i uzeti novi polovni. Loše je
- Gdje idemo sada? Biblija kaže: "U propisano vrijeme [kralj sjevera = Rusija] će se vratiti" (Danij
- Bravo! Vranje je divan grad, Vranje ima dusu... Bravo, Sladjo!
- Pozdrav za umetnicu. Slike su divne i krase moj dom u Beogradu.