BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Silos proglasiti spomen-obilježjem

Silos proglasiti spomen-obilježjem
26.04.2008. god.

Sekcija Saveza logoraša Republike Srpske iz Čikaga pokrenula je inicijativu o proglašenju logora "Silos" u Tarčinu spomen-obilježjem stradalim Srbima u Otadžbinskom ratu.

Raseljeni logoraši, u svom saopštenju,  podsjećaju da je u "Silosu", od 20. maja 1992. godine do 27. januara 1996. godine, tamnovalo više od 800 Srba i da je na samom početku bilo zatočeno šest žena, među kojima je bila i jedna trudnica koja je u nemogućim uslovima držana sve do navršenog sedmog mjeseca trudnoće.

- Želimo da se proglašenjem "Silosa" spomen-obilježjem za stradale Srbe u tom logoru, objekat, u kojem je do rata skladištena hrana, stavi na raspolaganje zajedničkim organima BiH. U budućnosti "Silos" bi trebalo da bude korišćen u edukativne svrhe, odnosno da dolazeća pokoljenja uče da nikada ne čine sramne i nečovječne greške i postupke čije smo mi žrtve bili - ističe se u saopštenju Sekcije logoraša RS iz Čikaga.

U saopštenju se navodi da se tokom privođenja u "Silos" nije vodilo računa o starosnom dobu i da je među zatočenicima bilo djece, starih i bolesnih, od kojih je jedan osamdesetogodišnji starac preminuo od torture i gladi.

Istaknuto je da su dvije žene, od kojih je jedna bila duševno bolesna, izdržale mučenja puna 44 mjeseca.

 - Kada su pripadnici Međunarodnog komiteta Crvenog krsta, šest mjeseci nakon otvaranja, posjetili "Silos" bili su zapanjeni onim što su vidjeli. Primijetili su da je kalorijska vrijednost hrane, koju su zatočenici dobijali bila ispod one koju su dobijali logoraši u zloglasnom Aušvicu - ističe se u saopštenju Sekcije logoraša iz Čikaga i napominje da je, u krajnje nehumanim uslovima, od gladi i fizičkih zlostavljanja na tom mjestu umrlo dvadeset troje ljudi.

Zatočenici "Silosa", koji žive u Čikagu ističu da to nije konačan broj i podsjećaju da je nekoliko logoraša, poslije puštanja na slobodu, umrlo zbog posljedica unutrašnjih krvarenja usljed povreda izazvanih fizičkim zlostavljanjem.

- Ništa bolje nisu bile okolnosti pod kojima su držani ženski članovi naših porodica, koji nisu dovedeni u taj logor. Zabilježeno je nekoliko ubistava i silovanja u okolnim naseljima. Različiti pripadnici legalnih i paravojnih formacija redovno su vršili torturu, teror i pljačke nad prestrašenim majkama, suprugama i sestrama zarobljenika, koje su sa djecom, bez muških glava, ostale na svojim ognjištima. Bile su prepuštene na milost i nemilost lokalnim vlastima - stoji u saopštenju Sekcije logoraša iz Čikaga.


Opomena za buduća mirna rješenja

U saopštenju Sekcije logoraša iz Čikaga naglašeno je da je veliki broj bivših logoraša, nakon što je dočekao slobodu, iskoristio mogućnost da se iseli u Ameriku i Australiju.

- Nadamo se da će postojanje spomen-obilježja "Silos" uvijek biti opomena i služiti kao sredstvo za iznalaženje mirnih i razumnih odluka i rješenja za prevazilaženje problema, koji mogu nastati u složenoj i multietničkoj zajednici, kakva je BiH - zaključuje se u saopštenju bivših logoraša koji žive u Čikagu.



  • Izvor
  • Glas Srpske
  • Povezane teme


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Stotine Rusa svakodnevno potpisuju vojne ugovore, čime je novi poziv za mobilizaciju nepotreban, izjavio je portparol Dmitrij Peskov.


U srbskom Drvengradu – “selu Emira Kusturice” – otvoren je 22. novembra uveče međunarodni festival dokumentarnog filma “RT.Dok: Vreme naših heroja”.

Ruski vojnici izveli su udar na parking za avione na aerodromu u rejonu Aviatorskog, uništivši jedan od stacioniranih letelica. Na Kupjansko-Svatovskom pravcu ruske snage su podigle za


Nova raketa je uspešno testirana, rekao je ruski predsednik na sastanku u Kremlju.


Izjave ruskog predsednika nisu prazne priče kao one evropskih političara, rekao je mađarski lider.


Ostale novosti iz rubrike »