BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Jedan od najzanimljivijih faktora u sastavu evropske reprezentacije

25.09.2012. god.

U utorak premijer Luksemburga Žan-Klod-Junker u toku radne posete Rusiji pregovaraće sa ruskim predsednikom Vladimirom Putinom. Figura premijera Luksembruga jedna je od malobrojnih u današnjoj EU sa čijim imenom javnost vezuje nade u prevladavanje finansijske krize. Temu nastavlja komentator Petar Iskenderov. U kontekstu uzleta i padova većine političara EU Junkerova karijera začuđuje stabilnošću. Dužnost ministra finansija u vladi Luksemburga on je zauzeo daleke 1989. godine u sačuvao je do 2009. godine. Nezamenjivi šef kabineta je od 1995. godine. Za vrme njegovog premijerskog mandata Luksemburg je 2008. bio proglašen za najbogatiju državu EU.

Junkerova samostalnost i njegova vernost idealima evropske integracije nije svima po volji. Među glavnim oponentima je Velika Britanija. 2004. godine, kada se razmatrala kandidatura Junkera na dužnost presednika Evropske komisije, tadašnji britanski premijer Toni Bler blokirao je faktički njegovo imenovanje. Bivši kancelar Nemačke Gerhard Šreder ubeđen je da je upravo ovaj korak, diktiran neželjom Maglovitog Albiona da dobije u rukovodstvu EU jaku ličnost, u mnogo je bio preteča kasnijih teškoća same EU.

Ali aktualne nemačke vlasti nisu previše naklonjene svom sradniku iz Luksemburga i kao između redova ističu mu pretenzije za ishitrenost proširenja EU, izvršenog na osnovu mastrhtskih principa „a-la-Junker“.Ipak ove optužbe u mnogome su neosnovane, uveren je šef sektora za političku integraciju Evropskog instituta RAN Nikolaj Kavešnjikov.

- Inciijativa za integraciju novih članova u EU poticala je od samih zemalja Centralne i Istočne Evrope. Upravo one su pod parolom Vratimo se nazad u Evropu težile da stupe u EU i NATO. Ali ne treba zaboraviti da je proširenju EU na Istok pridavan veliki politički značaj kao sredstvu da se osigura stabilnost i bezbednost u vrlo problematičnom regionu Evrope. Dati zadatak u celini je bio rešen: Istočna Evropa se nije pretvorila u areal međunacionalnih koflikata po uzoru na bivšu Jugoslaviju. A u tome je velika politička zasluga upravo EU i njegovih mehanizama.

Očigledno da sutrašnji pregovarači Putin i Junker neće se ograničavati bilateralnim odnosima. U saopštenju pres-službe predsednika Rusije podvlači se da će strane razmotriti suprotstavljanje svetskoj finanijsko-ekonomskoj krizi, između ostalog u zoni evra, rad na važnim projektima kao što je prelazak na bezvizni režim između Rusije i EU i sklapanje novog bazičnog sporazuma, kao i dalji razvoj međuregionalnih kontakata, stoji u dokumentu.


  • Izvor
  • Golos Rossii, foto: EPA/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

RT prikazuje drugu stranu SAD, skrivenu od strane Vašingtona i Holivuda, izjavio je poznati reditelj


Patrijarh moskovski i cele Rusije Kiril čestitao je 70. rođendan čuvenom srbskom reditelju Emiru Kusturici i odlikovao ga Ordenom Svetog Serafima Sarovskog 1. stepena.

Stanje do 20:00, 24.11.2024.


Stotine Rusa svakodnevno potpisuju vojne ugovore, čime je novi poziv za mobilizaciju nepotreban, izjavio je portparol Dmitrij Peskov.

U srbskom Drvengradu – “selu Emira Kusturice” – otvoren je 22. novembra uveče međunarodni festival dokumentarnog filma “RT.Dok: Vreme naših heroja”.


Ruski vojnici izveli su udar na parking za avione na aerodromu u rejonu Aviatorskog, uništivši jedan od stacioniranih letelica. Na Kupjansko-Svatovskom pravcu ruske snage su podigle za


Ostale novosti iz rubrike »