BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

U Srbiji se pojavila „droga za silovanje”!

U Srbiji se pojavila „droga za silovanje”!
21.04.2008. god.

Nedavno, pod veoma čudnim okolnostima, neželjena trudnoća četiri maloletne devojčice iz Vranja i okoline: N. S, A. R, J. M. i M. I, inače dobre drugarice, pored roditelja, zabrinula je i one u čijoj su „nadležnosti” i delokrugu rada adolescenti i problemi mladih. Kako za „Politiku” kaže iskusni klinički psiholog Vesna Stojanović iz savetovališta, koja je s devojčicama razgovarala, ona pretpostavlja da su devojčice uzele neku „drogu za silovanje”, koja je u poslednje vreme sve prisutnija i na ovom području, a među mladima, naročito starijima, poznata kao „moćno oružje”. „Na tu sumnju me navodi činjenica da se nijedna od njih ne seća nijednog detalja pa ni intimnog kontakta s muškarcima. Takođe, ne sećaju se kako se i gde sve to dogodilo. Nema sumnje da su nas pokvarenjaci (dileri) ´uhvatili na spavanju´. Nismo bili dovoljno budni i obratili pažnju na ´moćno oružje´ koje je, kako čujem, sve prisutnije, pa evo očigledno da je došlo i do Vranja”, kaže Stojanovićeva.

Stojanovićeva objašnjava da se ove „droge za silovanje” koriste za lečenje poremećaja sna, ali izazivaju i brojne druge efekte, uključujući i amneziju i euforiju.

Tako pojedine osobe pod uticajem ove droge postaju nesposobne da se sete dogođaja u kojima su učestvovale.

Posebno što velika količina alkohola može izazvati pomračenje svesti tokom koje se zaboravlja događaj sve dok se ne dogodi nešto što će osobu podsetiti, a može dovesti i do blokiranja svesti i potpunog gubitka sećanja.

„Pod pojmom ´droge za silovanje´ podrazumevaju se psihoaktivna sredstva koja imaju hipnotičko i sedativno dejstvo. Važno je reći da ovi lekovi ne uvode osobu u san – njihovo glavno dejstvo je da se osoba opusti a ne zaspi i da se oslabi moć njenog svesnog rasuđivanja. Psihoanalitičkim rečnikom rečeno, ovi lekovi služe da moralna instanca ličnosti Super ego ´ode na spavanje´, a da komandu nad ponašanjem preuzme raskalašni Id – nagonski deo ličnosti”, slikovito za „Politiku” objašnjava dr Marko Josipović, specijalista kliničke farmakologije.

On ističe da „droge za silovanje” pripadaju farmaceutskoj familiji benzodiazepina, u koju spadaju i valijum, librijum i ksanaks, ali su deset puta jače od njih. Benzodiazepini, podsećanja radi, imaju anksiolitičko, hipnotičko, miorelaksantno i antikonvulzivno dejstvo, koje se pojačava u kombinaciji sa alkoholom, marihuanom i kokainom.

Širom sveta ovi lekovi su poznati po svom fabričkom imenu, koje iz razumljivih razloga ne navodimo. Oni se koriste u kratkoročnom tretmanu nesanice i u pripremi pacijenta za anesteziju i hirurški zahvat, a legalno se prodaju u Latinskoj Americi i Evropi.

Ovi medikamenti nisu registrovani u našoj Agenciji za lekove i medicinska sredstva i ne mogu se dobiti na recept ni u jednoj državnoj ili privatnoj apoteci.

Dejstvo „droga za silovanje” počinje 20 do 30 minuta nakon njihovog uzimanja, a može trajati između osam i dvanaest sati. Ovi lekovi mogu izazvati pospanost, umor, glavobolju, vrtoglavicu, noćne more, suvoću usta, mišićnu slabost, konfuziju, nesanicu, anterogradnu amneziju i halucinacije….

Dr Marko Josipović podseća da su psihijatrijski lekovi ti koji se najčešće zloupotrebljavaju, ali da je veoma dugačka lista lekova koje (zlo)upotrebljavaju sportisti kako bi postigli što bolje rezultate.

„Kada su na tržište psihoaktivnih pilula izbačeni tzv. lekovi za spremanje ispita koji ubrzavaju moždanu aktivnost, povećavaju koncentraciju i smanjuju nesanicu, niko nije ni slutio da će svega deceniju kasnije amfetaminske pilule postati osnovni sastojak ekstazija – droge rejva.

Hormon eritroprotein uveden je u humanu medicinu kao lek koji stimuliše proizvodnju crvenih krvnih zrnaca u koštanoj srži, ali su sportisti vrlo brzo počeli da ga koriste da bi njihova krv postala gušća, a oni postigli bolje rezultate.

Anabolički steroidi koji se u medicini koriste u lečenju bolesti reproduktivnih organa, anemije, karcinoma dojke i nakon oporavka od teških operacija, jedni su od najviše zloupotrebljenih lekova od strane sportista koji ih uzimaju za povećanje mišićne mase.

Slična situacija je i sa Beta agonistima koji se primarno koriste u terapiji astme, a koje sportisti koriste da bi povećali protok kiseonika u plućima”, zaključuje dr Marko Josipović.



  • Izvor
  • Mondo
  • Povezane teme


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

  Ruske trupe su pogodile ukrajinske industrijske objekte u Dnjepropetrovsku i pogodile avion MiG-29 na parkingu za avijaciju na aerodromu Dolgincevo u Dnjepropetrovskoj oblasti. Ukrajins


Postrojenje General Dinamics u Kamdenu napravilo je bojeve glave za rakete Javelin poslate u Ukrajinu

Ambasador Ruske Federacije u Srbiji Aleksandar Bocan-Harčenko, kaže da Zapad, po naređenju SAD, radi na eskalaciji odnosa sa Rusijom. Ruski diplomata dodaje da Zapad na svakom koraku radi protiv...


Više od 40 studenta na praksi u NIS-u


Francuski predsednik je koristio svoja ovlašćenja za imenovanja u poslednjem trenutku, tvrdi bivši lider stranke Nacionalni savez


Ostale novosti iz rubrike »