BitLab hosting
Početna stranica > Novosti
Košarić Aleksandar

Zaoštravanje gasnog konflikta između Rusije i EU!

Konflikt oko cena za gas između Gasproma i EU je prešao s poslovne arene na političku. Kao odgovor na antimonopolsku istragu koju je Evrokomisija započela protiv ruskog koncerna Vladimir Putin je potpisao ukaz koji zabranjuje preduzećima da razglašavaju komercijalnu informaciju i da menjaju uslove ugovora bez dozvole vlasti.
Zaoštravanje gasnog konflikta između Rusije i EU!
18.09.2012. god.
Prema objavljenom dokumentu, strateška preduzeća kao što su Gasprom, Rosnjeft, Aeroflot mogu da daju informaciju o svom radu predstavnicima stranih država i međunarodnih organizacija samo uz pristanak specijalnog organa izvršne vlasti – koji će se stvoriti u roku od mesec dana.
Ukaz ima zadatak da brani interese Gasproma. Ali eksperti naglašavaju da prelazak konflikta na državni nivo komplikuje i odugovlači njegovo rešavanje. Prvi korak u stranu političkog zaoštravanja je ipak učinila Evrokomisija, kaže zamenik generalnog direktora Instituta energetske strategije Aleksej Gromov:
Eksperti nisu očekivali da će se Evrokomisija odlučiti za pogoršavanje odnosa sa Gaspromom jer to de fakto znači pogoršavanje odnosa sa Rusijom i ruskim gasnim monopolom. Mislim da je to još jedan pokušaj Evrope da vrši pritisak na Gasprom zbog cene gasa.
Konflikt oko cena je moguće bilo rešiti i u komercijalnim pregovorima. Tim pre što je, kako kaže direktor Fonda za nacionalnu energetsku bezbednost Konstantin Simonov, Gasprom bio spreman na kompromis:
Uprkos optužbama da Gasprom nije spreman na saradnju, da ne želi da menja ugovore, mnoge evropske kompanije su poslednje tri godine u dva navrata dobile popust. Samo ove godine Gasprom planira da vrati četiri milijarde dolara takozvanih retroaktivnih isplata. Već dobijeni novac se vraća, jer se menjaju uslovi koji su bili na snazi poslednjih godina.
Posle početka antimonopolske istrage demarš je bio praktično neizbežan. I nije se dugo čekalo. Na samitu u Vladivostoku ruska strana je govorila o novom pravcu u ekonomskoj politici. Prioritetni partneri Moskve će biti zemlje Azijsko-pacifičkog regiona. A zatim je predsednik potpisao ukaz koji zabranjuje da se daje informacija o poslovanju ruskih preduzeća strancima.
Prelazak konflikta na državni nivo može biti podjednako štetan za obe strane. Potrošači ruskog gasa više neće moći da se direktno dogovaraju o popustima – to je posebno naglasio šef Gasproma Aleksej Miler. Istovremeno direktna protekcija države će pojačati poziciju onih koji smatraju da je Gasprom oruđe u rukama Kremlja. Slične optužbe se već čuju u ruskim i stranim medijima.
Posle političkih demarša situacija se tako usijala da eksperti ne mogu bilo šta da prognoziraju. Sećamo se gasnog rata između Rusije i Ukrajine, kada su odnosi dve zemlje zašli u ćorsokak. Ali ekonomska uzajamna zavisnost Rusije i EU je isuviše velika. U slučaju eskalacije konflikta obe zemlje će biti u gubitku. Rusija će izgubiti ogromne prihode, a u Evropi će započeti gasna žeđ.


  • Izvor
  • Glas Rusije


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Ideja o direktnom učešću Zapada u sukobu navodno je ponovo na razmatranju, prema pisanju francuskog lista.


„Sve što je moguće“ mora se učiniti kako bi se sprečila upotreba nuklearnog oružja, izjavila je bivša nemačka kancelarka.

RT prikazuje drugu stranu SAD, skrivenu od strane Vašingtona i Holivuda, izjavio je poznati reditelj


Patrijarh moskovski i cele Rusije Kiril čestitao je 70. rođendan čuvenom srbskom reditelju Emiru Kusturici i odlikovao ga Ordenom Svetog Serafima Sarovskog 1. stepena.

Stanje do 20:00, 24.11.2024.


Stotine Rusa svakodnevno potpisuju vojne ugovore, čime je novi poziv za mobilizaciju nepotreban, izjavio je portparol Dmitrij Peskov.


Ostale novosti iz rubrike »