Guskova je na otvaranju naučnog skupa "Republika Srbska 20 godina razvoja", povodom 20-ogodišnjice Akademije nauka i umjetnosti Srpske, rekla da put koji je prešla Republika Srbska dokazuje da je volja naroda i podrška sa strane donijela situaciju u kojoj je Srbska postala jak faktor, te sada predstavlja uporište cijele BiH za budućnost.
Prema njenim riječima, prilikom pisanja Dejtonskog sporazuma, računalo se da Republika Srbska neće postojati više od dvije godine, zbog čega je u tekstu sporazuma i ustavu napravljeno mnogo propusta i nedorečenosti.
"Taj sporazum je na brzinu sklopljen misleći da Republika Srbska neće opstati i da će za nekoliko godina BiH postati jedinstvena država sa muslimanskom većinom", napomenula je Guskova.
Predstavnik Istorijskog instituta Srpske akademije nauka i umjetnosti Slavenko Terzić upozorio je da u BiH može nastati opasna kriza, ukoliko neko ponovo bude negirao političku volju srbskog naroda.
"Nikad ne smemo izgubiti iz vida da smo kao narod podeljeni i da imamo pravo kao i drugi evropski narodi da se ujedinimo u jednu srpsku državu. Ne gubim poverenje da će doći istorijski trenutak kada ćemo živeti u jednoj nacionalnoj državi", rekao je Terzić.
Prema njegovim riječima, nesumnjivo je da je BiH priznata od UN i da ima državnost, ali je u posljednjih 20 godina pokazala izrazitu nestabilnost, odnosno nastojanje muslimanskih lidera da je pretvore u muslimansku državu.
On je dodao da je uloga Turske u tom pogledu krajnje destruktivna, jer BiH može da postoji samo ukoliko će poštovati političku volju sva tri konstitutivna naroda.
Terzić je istakao da je Srbska u posljednjih 20 godina pokazala da može da živi i da se razvija kao državotvorni entitet u formalno-pravnom smislu, uz stalnu tendenciju da se BiH unitarizuje suprotno slovu Dejtonskog sporazuma.
U Akademiji nauka i umjetnosti Republike Srpske održava se dvodnevni naučni skup "Republika Srbska 20 godina razvoja", na kojem učestvuje više od 100 eminentnih stručnjaka iz zemlje i svijeta, uz prisustvo velikog broja ambasadora u BiH.
Svečanom otvaranju skupa prisustvovali su i predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik i predsjednik Vlade Aleksandar Džombić.
Na kraju skupa biće objavljen zbornik radova, koji će biti upućen svim zainteresovanim institucijama.