BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Kina: brodovima u spor sa Japanom

Kina: brodovima u spor sa Japanom
16.09.2012. god.

Teritorijalni spor između Kine i Japana eskalirao je u petak. Šest kineskih patrolnih brodova ušli su u spornu zonu oko ostrva Diaoju ili Senkaku. Vlada Japana je vanredno oformila krizni štab. Ambasador Kine je u vezi sa ovim incidentom uputio usmenu izjavu Ministarstvu spoljnih poslova Japana.

Japanski izvori saopštavaju, da su kineski patrolni brodovi „demonstrativno“ ušli u zonu koju Japan smatra svojim teritorijalnim vodama. Pri tome, oni su ignorisali zahteve japanske strane da napuste zonu. Patrolna služba Japana je stavljena pod režim povišene vojne gotovosti. Kineski brodovi još nisu naputili zonu, a obe strane vrše obostranu razmenu informacija putem megafona. Japanci traže da Kinezi napuste njihove teritoriajlne vode, a kao odgovor Kinezi govore da su to njihove teritorijalne vode.

Zvanična kinska agencija „Sinhua“ je saopštila, da brodovi vrše redovnu patrolu svojih ribarskih zona. Kineski brodovi nisu opremljeni mitraljezima i raketama. Ipak, ovo je demonstracija sile, smatra analitičar Instituta dalekog Istoka Jakov Berger:

- Situacija u ovom regionu je veoma napeta. Možda, čak najnapetija do sada, od normalizacije kinesko japanskih odnosa.

Posmatrači ne isključuju da se situacija u svakom tenutku može oteti kontroli. Mogućnost konfrontacije postala je realna još 11.septembra . Tada su dva kineska patrolna broda ušla u spornu zonu, nakon što je japanska vlada kupila 3 ostrva od privatnih vlasnika. Ranije su ih iznajmljivali. Akt nacionalizacije u Pekingu su označili nezakonitim. I u Kini i u Japanu, patriotska retorika je sve glasnija. U četvrtak su isto vreme 4 kineske društvene organizacije- sindikalna, ženska, omladinska i studentska- tražile od vlade da usvoji sve mere za zaštitu delova kineske zemlje. Čini se da je sve 4 izjave napisao isti autor. A to znači da se cela situacija koordiniše sa istog mesta i ovo je zapravo pokušaj okupiti društvo na narastajućem talasu antijapanskih osećanja. Pred 18. kongres Komunističke partije Kine rukovodstvo zemlje je odlučilo da na taj način odvuče pažnju društa sa sve glasnijih unutarpartijskih skandala i da pokaže da su partija i narod jedno. Japanska vlada je takođe zainteresovana da temu patriotizma eksploatiše koliko god je moguće, u smislu „ventila“ društva zbog narastajućih unutarpolitičkih problema.

Kineski službenici su pozvani da ne putuju službeno u Japan i time pokažu svoju naklonost i nacionalistički duh. Već su otkazane i kulturne manifestacije, a trebalo je da budu održane povodom 40-te godišnjice normalizacije kinesko- japanskih odnosa. Objavljeno je već i da na tradicionalnom karnevalu borodova koji se 1.oktobra održava u Šangaju, japanski brodovi neće učestvovati.

Istovremeno u nekoliko gradova Kine, nastavljaju se protesti protiv akcija japanskih vlasti. Ulazak patrolnih čamaca u spornu zonu, očigledno je, podpiruju patriotska osećanja kod demnstranata, u tom smislu i oko zgrade ambasade Japana u Pekingu. Od juče, oko zdanja diplomatske misije zabranjeno je zaustavljanje javnog prevoza, a blokirane su i biciklističke staze i trotoari.



  • Izvor
  • Golos Rossii, foto: © Flickr.com/xioubin low/cc-by-sa 3.0/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Stotine Rusa svakodnevno potpisuju vojne ugovore, čime je novi poziv za mobilizaciju nepotreban, izjavio je portparol Dmitrij Peskov.


U srbskom Drvengradu – “selu Emira Kusturice” – otvoren je 22. novembra uveče međunarodni festival dokumentarnog filma “RT.Dok: Vreme naših heroja”.

Ruski vojnici izveli su udar na parking za avione na aerodromu u rejonu Aviatorskog, uništivši jedan od stacioniranih letelica. Na Kupjansko-Svatovskom pravcu ruske snage su podigle za


Nova raketa je uspešno testirana, rekao je ruski predsednik na sastanku u Kremlju.


Izjave ruskog predsednika nisu prazne priče kao one evropskih političara, rekao je mađarski lider.


Ostale novosti iz rubrike »