Otvorena vrata za strateško partnerstvo između Srbije i Rusije
Pre nekoliko dana je održan susret na najvišem nivou u letnjoj rezidenciji ruskog predsednika „Bočarov ručej“ u Sočiju, pa je zato sada pravi trenutak da se sumiraju utisci i rezultati razgovora između Nikolića i Putina.
U najdužem gradu u Evropi, koji se prostire na preko 100 kilometara duž obale Crnog mora, u kome se nalazi preko 300 hotela ispod brojnih palmi, u vreloj suptropskoj klimi, sastali su se predsednici dve države da razmotre dalje pravce srbsko-ruske saradnje.
U prošlosti su slični razgovori uglavnom bili ograničeni na zajedničku prošlost, kulturu, jezik i religiju, no ovog puta su u razgovoru dominirala sasvim konkretna pitanja zajedničke ekonomske i energetske saradnje, i to na obostranu korist. To se pre svega odnosi na skori početak grandioznog energetskog projekta „Južni tok“ koji će za nekoliko meseci početi da se gradi, a početak radova na celoj njegovoj dužini, biće svečano obeležen upravo u Srbiji. Na poziv, upućen ruskom predsedniku, da svojim ličnim prisustvom uveliča taj događaj, Vladimir Putin je s odobravanjem klimnuo glavom, čime je na diskretan način dao do znanja koju važnost pridaje izgradnji tog megaprojekta.
Podsetimo, gasovod „Južni tok“ će omogućiti energetsku bezbednost Evrope, a kroz Srbiju će prolaziti 411 kilometara tog magistralnog cevovoda. U toku njegove izgradnje biće angažovana srbska građevinska operativa i upošljen značajan deo domaće privrede. Njime će gas za evropske potrošače kretati od crnomorske luke Anapa u Rusiji, a završavaće se u Austriji i Italiji. Kapacitet gasovoda će biti 63 milijarde kubnih metara gasa godišnje, a procenjuje se da bi izgradnja deonice kroz Srbiju mogla privući jednu milijardu i 500 miliona evra direktnih investicija u domaću privredu. Takođe, u sledećih 25 godina, Srbija će samo od transporta gasa preko svoje teritorije zaraditi 4 milijarde evra. Osim čisto materijalne koristi, Srbija će svakako dobiti i na političkoj težini, s obzirom na stratešku energetsku važnost tog projekta.
Na razgovorima dva predsednika, razmatrana je i saradnja u namenskoj industriji, što će za posledicu imati obnovu zapuštenog vojno-industrijskog kompleksa u Srbiji, koji je ranije bio vrlo razvijen, i donosio je državi ogromne prihode. Kao što smo ranije pisali, to je bio jedan od glavnih temelja na kome se zasnivao visoki životni standard u nekadašnjoj Jugoslaviji. U to vreme je izvoz naoružanja, vojne opreme i vojnog inženjeringa, činio više od polovine ukupnog izvoza u tadašnjoj državi. Ponovni razvoj namenske industrije neminovno će dovesti do povećanja zaposlenosti stanovništva i podizanja na noge celokupne privrede u zemlji, zato što je vojna industrija prava lokomotiva privrednog napretka, a to je dokazano u mnogim razvijenim zemljama.
Ono što takođe treba naglasiti kada je reč o održanom susretu Tomislava Nikolića i Vladimira Putina u Sočiju, to je pristanak Rusije da odobri kredit kojim će biti popunjen srbski budžet, kako bi i dalje mogle biti isplaćivane plate i penzije. Važnost tog kredita je ogromna, zato što nasleđeni manjak u srbskom budžetu iznosi 1,5 milijardi evra, i po zvaničnim izjavama, Srbija će se realno suočiti sa bankrotom ako ne uspe da obezbedi spasonosna finansijska sredstva.
Osim toga, nakon ovog susreta se može očekivati i veći priliv ruskih investicija u srpsku privredu u budućem periodu, pored već postojećih ruskih kompanija koje godinama uspešno posluju u Srbiji, a to se pre svega odnosi na Naftnu industriju Srbije, Lukoil i druge kompanije, koje su inače veliki punioci srbskog budžeta, kroz porez koji plaćaju srbskoj državi.
Po rečima predsednika Putina, Ruska Federacija i Srbija će zajedno raditi na produbljavanju svestrane saradnje, što će u budućnosti otvoriti vrata strateškom partnerstvu.
Naposletku, bez preuveličavanja možemo konstatovati da budući ekonomski razvoj Srbije i rešavanje gorućih socijalnih problema stanovništva, u velikoj meri zavise od ozbiljnosti i odgovornosti sa kojom će učesnici razgovora u Sočiju sprovesti u život sve tačke dnevnog reda o kojima je bilo reči. A to je najmanje što građani Srbije očekuju od ovih razgovora.
Ratko paić,
- Izvor
- Golos Rossii, foto: RIA Novosti/ vostok.rs
Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost
Budući predsednik SAD ranije je bio optužen za subverziju izbora 2020. godine i nepravilno rukovanje poverljivim dokumentima.
Ideja o direktnom učešću Zapada u sukobu navodno je ponovo na razmatranju, prema pisanju francuskog lista.
„Sve što je moguće“ mora se učiniti kako bi se sprečila upotreba nuklearnog oružja, izjavila je bivša nemačka kancelarka.
RT prikazuje drugu stranu SAD, skrivenu od strane Vašingtona i Holivuda, izjavio je poznati reditelj
Patrijarh moskovski i cele Rusije Kiril čestitao je 70. rođendan čuvenom srbskom reditelju Emiru Kusturici i odlikovao ga Ordenom Svetog Serafima Sarovskog 1. stepena.
Ostale novosti iz rubrike »
- Prodacu stan kad odem u penziju i preko Solis-a potraziti plac na Fruskoj Gori da napravim sebi nest
- Ako je auto previše star popravke će koštati puno. Bolje ga je prodati i uzeti novi polovni. Loše je
- Gdje idemo sada? Biblija kaže: "U propisano vrijeme [kralj sjevera = Rusija] će se vratiti" (Danij
- Bravo! Vranje je divan grad, Vranje ima dusu... Bravo, Sladjo!
- Pozdrav za umetnicu. Slike su divne i krase moj dom u Beogradu.