BitLab hosting
Početna stranica > Novosti
Ivan Trajković

INTERVJU - NEBOJŠA KRSTIĆ

INTERVJU - NEBOJŠA KRSTIĆ
07.09.2012. god.

1. Koliko je u ovom trenutku Srbija bliže - ili dalje - od EU?
Odgovor nije jednostavan. Prethodna vlada, za mandata Borisa Tadića, uhapsila je i poslala u Hag preostale optužene za ratne zločine, Karadžića i Ratka Mladića. Ona je, takođe, omogućila Srbiji status kandidata za čanstvo u EU. Ova nova Vlada, međutim, šalje ambivalentne poruke vezane za spoljnopolitičku orijentaciju zemlje, a nedavno ispitivanje javnog mnjenja pokazalo je značajan pad entuzijazma građana za članstvo u EU. Da bi Srbija išla napred, da bi se reformisala, mora da postoji entuzijazam i energija građana. Tek treba da vidimo da li će nova vlada imati znanja i snage da trenutnu apatiju promeni.

2. Kako gledate na čnjenicu da je DS danas opozicija?

Kao član Demokratske stranke, naravno, nisam zadovoljan zbog toga, ali sam svestan da je Srbiji danas, sa ovakvom Vladom, više nego ikad potrebna snažna, demokratska i proevropska opozicija. Jedina stranka koja to može da bude je DS. Svetska ekonomska kriza traje još uvek, ekonomska situacija u zemlji je ozbiljna, a nova Vlada još uvek nije izašla sa planom i programom za borbu protiv krize i za otvaranje novih radnih mesta. To izaziva zabrinutost. Zato DS mora da se predstavi kao alternativa novoj Vladi koju čine, u najvećoj meri, političari koji su na vlasti bili pre Demokratske revolicije 5. oktobra 2000. godine.

3. Koliko su bitni odnosi Srbije i SAD?
Odnosi između SAD i Srbije su vitalno značajni. U vreme mandata Borisa Tadića, naši bilateralni odnosi bili su na uzlaznoj putanji. Srbija je uspešno okončala saradnju sa Haškim tribunalom, učestvovala je u dijalogu sa Prištinom na način koji je obezbeđivao mir, a odnosi sa susedima su bili bolji nego ikada od vremena raspada bivše Jugoslavije. Poseta potpredsednika Bajdena i gospođe Hilari Klinton Beogradu najbolje su svedočli o dobrim i kvalitetnim odnosima dve zemlje.

4. U javnosti se dosta govori o tome da strani ambasadori vode politiku Srbije, koliko u tome ima istine?
Takve su stvari često tema tabloidnih spekulacija, ali ono u šta sam siguran je da su za mandata prethodne vlade strani ambasadori imali kvalitetan kontakt sa svim državnim organima. Siguran sam da niko od njih nije izlazio iz okvira svojih uobičajenih diplomatskih aktivnosti.

5. Koje su 3 najbitnije stvari koje nova Vlada mora da promeni?
Ova vlada još uvek nije dala odgovor kako će se boriti protiv ekonomske krize i kako će smanjiti nezaposlenost. Nije definisala svoje spoljno-političke prioritete i još uvek nije poznato kako će rešavati Kosovski problem. Pre nego zatražimo da se nešto promeni, morali bi da dobijemo odgovorna pitanje kuda idemo i kako ćemo tamo stići.
 
 


  • Izvor
  • intervju


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Ideja o direktnom učešću Zapada u sukobu navodno je ponovo na razmatranju, prema pisanju francuskog lista.


„Sve što je moguće“ mora se učiniti kako bi se sprečila upotreba nuklearnog oružja, izjavila je bivša nemačka kancelarka.

RT prikazuje drugu stranu SAD, skrivenu od strane Vašingtona i Holivuda, izjavio je poznati reditelj


Patrijarh moskovski i cele Rusije Kiril čestitao je 70. rođendan čuvenom srbskom reditelju Emiru Kusturici i odlikovao ga Ordenom Svetog Serafima Sarovskog 1. stepena.

Stanje do 20:00, 24.11.2024.


Stotine Rusa svakodnevno potpisuju vojne ugovore, čime je novi poziv za mobilizaciju nepotreban, izjavio je portparol Dmitrij Peskov.


Ostale novosti iz rubrike »