Asanža podržale zemlje Latinske Amerike
Zemlje Latinske Amerike izrazile su podršku Ekvadoru u konfliktu s Velikom Britanijom u slučaju Džulijana Asanža. Eksperti smatraju to znakom solidarnosti u borbi za suverenitet i osuđuju politiku dvojnih standarda britanskog pravosuđa.
Britanske vlasti su u odgovoru izjavile da neće dozvoliti osnivaču Vikiliksa da napusti Veliku Britaniju. Oni su takođe zapretili da će jurišom da zauzmu ekvadorsku ambasadu u Londonu, na čijoj teritoriji se Asanž krije već dva meseca.
Izjava britanskih vlasti naljutile su Ekvador. Ministarstvo spoljnih poslova te zemlje negativno je odreagovalo na pretnje Velike Britanije, napominjući da „su kolonijalna vremena odavno prošla i da Ekvador nije Britanska kolonija“. Nema ničeg iznenađujućeg u tome što zemlje Latinske Amerike izražavaju solidarnost, naročito kada se radi o suverenitetu, smatra predsednik američkog univerziteta u Moskvi Eduard Lozanski.
- Sve zemlje Južne Amerike, među kojima su mnoge bile kolonije, uključujući i Ekvador, cene svoju nezavisnost i svaki put žele da to naglase, što je i prirodno. Ako su prvo i postojale neke ratoborne izjave o osvajanju ambasade Ekvadora, Engleska je od toga brzo odustala, zato što bi to bilo notorno kršenje mnogih konvencija – Bečke i drugih. Naravno to bi osudile i UN. Ekvador je u tom smislu izašao kao moralni pobednik.
Britanske vlasti planiraju da uhapse i deportuju Asanža, čim on napusti ambasadu Ekvadora u Londonu. Ova spremnost da se ugodi vlastima Švedske i Amerike može se smatrati samo politikom dvostrukih standarda. Ispostavlja se da pravo na azil ne mogu da koiste svi. Rusko ministarstvo spoljnih poslova već je ukazivalo na to da su u Velikoj Britaniji našli utočište i osećaju se sigurno desetine osumnjičenih za ozbiljne zločine, oni čije izručenje traže druge države, uključujući Rusiju, kaže direktor Instituta za međunarodnu političku analizu Jevgenij Minčenko.
- Mislim da je ovde takva logika da postoje zemlje, povodom kojih britansko pravosuđe nema sumnji da je i tamo pravosuđe na visokom nivou, i postoje zemlje, koje po mišljenju britanskih vlasti, ne odgovaraju takvim standardima. Po pravilu ta podela vrlo jasno prati ideološke razloge. Odnosno, postoje zemlje koje podržavamo i zemlje koje ne podržavamo. Smatram da je reč o dvojnim standardima. Na osnovu ličnog kontakta sa britanskim političarima mogu da kažem da oni smatraju da to nisu dvojni standardi nego jednostavno jedinstveni standard, koji oni prosto primenjuju prema različitim zemljama, kažu, nema pritužbi na švedsko pravosuđe, ima pritužbi na rusko pravosuđe.
Ove nedelje situaciju u sporu Ekvadora i Velike Britanije povodom slučaja Asanž razmotriće Organizacija američkih država koja obuhvata 35 zemalja Južne i Severne Amerike. Sastanak će biti održan u Vašingtonu 24. avgusta. Učešće su već odbili Amerika, Kanada, a takođe i Trinidad i Tobago.
- Izvor
- Golos Rossii, foto: EPA/ vostok.rs
Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost
Budući predsednik SAD ranije je bio optužen za subverziju izbora 2020. godine i nepravilno rukovanje poverljivim dokumentima.
Ideja o direktnom učešću Zapada u sukobu navodno je ponovo na razmatranju, prema pisanju francuskog lista.
„Sve što je moguće“ mora se učiniti kako bi se sprečila upotreba nuklearnog oružja, izjavila je bivša nemačka kancelarka.
RT prikazuje drugu stranu SAD, skrivenu od strane Vašingtona i Holivuda, izjavio je poznati reditelj
Patrijarh moskovski i cele Rusije Kiril čestitao je 70. rođendan čuvenom srbskom reditelju Emiru Kusturici i odlikovao ga Ordenom Svetog Serafima Sarovskog 1. stepena.
Ostale novosti iz rubrike »
- Prodacu stan kad odem u penziju i preko Solis-a potraziti plac na Fruskoj Gori da napravim sebi nest
- Ako je auto previše star popravke će koštati puno. Bolje ga je prodati i uzeti novi polovni. Loše je
- Gdje idemo sada? Biblija kaže: "U propisano vrijeme [kralj sjevera = Rusija] će se vratiti" (Danij
- Bravo! Vranje je divan grad, Vranje ima dusu... Bravo, Sladjo!
- Pozdrav za umetnicu. Slike su divne i krase moj dom u Beogradu.