BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Srpski svetski kongres - omogućiti glasanje poštom

Srpski svetski kongres - omogućiti glasanje poštom
29.03.2008. god.

Srpski svetski kongres tromilionske srpske dijaspore traži da se već na ovom glasanju omoguči glasanje poštom, kao što se to radi u ostalim demokratskim državama koje imaju veliku dijasporu.
Mi se protivimo ovim velikim troškovima za izborne komisije koje putuju da bi dežurali po ambasadama već se ponovo zalažemo da kao i ostale dijaspore glasamo poštom.

Tražimo da vlada Srbija, ministarstvo za lokalnu samoupravu i RIK donesu odgovarajuće procedure kojima bi se po međunarodnim standardima OEBS-a omogućeno elementarno demokratsko pravo državljana koji su van granica da glasaju poštom.

Zanimljivo je da su CESID i OEBS to organizovaliglasanje za Albance na Kosovu, te je glasao veliki broj Albanaca iz dijaspore ali CESID nepominje neophodnost da i državljanii Srbije van Srbije glasaju poštom kao u ostalimzemljama (USA, Italija...).

Smatramo da je ovako komplikovan i restriktivan način prijavljivanja i glasanja namerno organizovan da bi se marginalizovala dijaspora, tj da se pokaže kroz mali broj prijavljenih i još manji broj glasali kako je dijasporu ne zanima matica, da je glasanje skupa pa da ga možda treba i ukinuti.

Time se takođe potiskuje i drugo važno demokratsko pravo dijaspore, a to je da ima svoju izbornu listu kao što je imaju manjine, koja je bez cenzusa, sa garantovanih, naprimer pet poslanika koliko ima dijaspora u Hrvatskom parlamentu ili dvanaest poslanika i šest senatora koliko ima dijaspora u Italijanskom parlamentu.

Pokazalo se da je glasanje poštom i uvođenje poslanika iz dijaspore jako ojačavalo dijasporu, dovodilo do naglog zahteva za pasošima i upisom u državljanstvo, ulaganja dijaspore i sprečavanja asimilacije treće i narednih generacija dijaspore.

Blokiranje dijaspore da glasa se ocenjuje u svetu i dijaspori kao zaostatak komunističko-diktatorske-jugoslovenske svesti da je dijaspora pretežno sumnjiva ekstremna, nacionalistička emigracija te joj netreba dati prilike za uključenje u medijsko i političko polje matice..

Baš zbog te ne uključenosti dijaspore u javni život i slabog povratka dijasporaca svet ne veruje da smo se odmakli od komunizma pa nas neće u EU.

Ujedno pozivamo dijasporu da se što masovnije prijavi za ove izbore i da glas samo onim strankama koje obečaju da će omogučiti glasanje poštom i za posebnu listu dijaspore za parlament.

Takođe insistiramo da se odobri postavljanje kutija u klubovima i da budu lokalne komisije.
Stranke bi trebale da imaju svoje ogranke u dijaspori pa da im ti članovi dežuraju na biračkim mestima a ne da ih šalju iz Srbije.
Naprimer HDZ ima jake podružnice u skoro svakom mestu gde ima Hrvata van Hrvatske.

Srpski svetski kongres
Serbian World Congress
predsednik
Zoran Jovičić



  • Izvor
  • www.swc.eurowiki.net
  • Povezane teme


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Pristalice Kijeva savetovale su ga da ne razgovara o tom pitanju tokom pregovora sa Rusijom 2022. godine, otkrio je David Arahamia


Ukrajinske formacije su dronovima napale Voronješku oblast prema nekim izveštajima, u Olhovačkom okrugu gori skladište municije.

Portparol Kremlja Dmitrij Peskov izjavio je da svi predlozi treba da uzmu u obzir „stvarno stanje stvari na terenu“


Francuski lider Emanuel Makron izrazio je želju da „nastavi dijalog“ sa ruskim predsednikom Vladimirom Putinom

Ukrajina ne bi mogla da izvede smrtonosni napad na Krim bez učešća SAD, izjavio je ruski izaslanik Anatolij Antonov


Benjamin Netanjahu tvrdi da Vašington nije promenio svoj stav uprkos apelima na svim nivoima


Ostale novosti iz rubrike »