BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Odnosi između SAD i Rusije izuzetno su napeti i mogu da dovedu do novog hladnog rata

Odnosi između SAD i Rusije izuzetno su napeti i mogu da dovedu do novog hladnog rata
24.03.2008. god.

– izjavio je profesor Njujorljkog univerziteta Stiven Koen u intervjuu objav-ljenom u danaljnjem broju moskovskog dnevnika «Novije izvestija». Komentar Viktora Jenikejeva.
I Moskva, i Vašington priznaju da u rusko-američkim od-nosima postoje izvesne teškoće. To je, pre svega, ve-zano sa prekookeanske planove razmeštanja elemenata protivraketne odbrane u Poljskoj i Češkoj, te za odbi-janje Vašingtona da, kao i Moskva, i ratifikuje Ugovor o konvencinalnim oružanim snagama u Evropi. Bela kuća ne želi da potpiše ni novi pravno obavezan sporazum o kontroli procesa raketno-nuklearnog razoružanja. A Rusija ne prihvata nastojanje SAD da je uče demokratiji i načinu uvažavanja ljudskih prava. Ujedno, i pred-sednik Vladimir Putin, i predsednik Džordž Buš su više puta govorili da ne može biti vraćanja hladnom ratu. Jer, Rusija i SAD nisu nepomirljivi suparnici, niti ideološki neprijatelji. Osim toga, obe zemlje su za-interesovane za tesnu saradnju u rešavanju globalnih problema. Reč je o borbi protiv terorizma, ekstremizma, šverca droga i organizovanog kriminala, o naporima za sprečavanje širenja oružja za masovna razaranja itd.
Glavno pitanje je, razume se, u tome kako da se izglade rusko-američke suprotnosti i da se poveća međusobno razumevanje i saradnja. Sa tim u vezi, važni su pra-uzroci današnjeh stanja bilateralnih odnosa. Profesor Koen osnovano smatra da Vašington sprovodi jednostranu spoljnu politiku i malo računa sa suverenim interesima Moskve. Uzgred rečeno, istog gledišta pridržavaju se i mnogi američki saveznici u Evropi. Ako se situacija po-gleda u retrospektivi, profesor podseća da su SAD pre-kršile uslove pod kojima je predsednik SSSR-a Mihail Gorbačov pristao na raspuštanje Organizacije Varšavskog ugovora i da se NATO neprekidno širi na istok iako je njegovo rukovodstvo obećalo da to neće činiti. Osim toga, Amerika smatra da je pobedila u hladnom ratu, i pored toga što je njegov završetak rezultat kompromisa između Moskve i Vašingtona.
Ova zapažanja poznatog američkog naučnika aposolutno su objektivna. Prema tome, glavnji razlog neslaganja izme-đu Rusije i SAD je imperijalni karakter spoljne po-litike Vašingtona koja stvarno često podseća na vremena hladnog rata. Što se tiče Koenovih reči o mogućnosti novog rata, hteli bismo da one budu pogrešne. U svakom slučaju, Rusija ćev učiniti sve što je u njenoj moći da do toga ne dođe – zaključuje naš politički posmatrač Viktor Jenikejev.



  • Izvor
  • Glas Rusije
  • Povezane teme


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

To je jedini jezik koji Zapad razume, izjavio je ruski ministar spoljnih poslova


Tokom rata na Kavkazu gorštaci su govorili: «Tvrđava je kamen bačen u polje. Kiša i vetar će ga odneti. «Stanica» je bilje koje će dubokim korenjem ući u zemlju...

Predsednik je predložio nekoliko novih kriterijuma koji bi mogli opravdati nuklearni odgovor


Ako iko ima i pravo i obavezu da se zakonski ogradi od NATO uticaja, onda je to Srbija, kao najveća žrtva NATO zločina. Pokušaji kompromisa i saradnje sa NATO...

Ruske snage drugi dan za redom izvode masovne udare po industrijskim objektima OSU u Zaporožju i Harkovu, kao i u privremeno okupiranoj Slavjansko-Kramatorskoj aglomeraciji.


Margarita Simonjan optužila je SAD da se bave „skrivenom propagandom nacizma“


Ostale novosti iz rubrike »