BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Srbska pravoslavna ambasada na Jauzi

Srbska pravoslavna ambasada na Jauzi
20.07.2012. god.
Srbski duhovni kutak u centru Moskve

Više od četiri veka Srbi imaju duhovni kutak u srcu Moskve, koji se danas pretvorio u pravi rusko-srbski kulturni centar. 12. jula, na dan sv. apostola Petra i Pavla, podvorje Srpske pravoslavne crkve (SPC) u istorijskom centru Moskve obeležilo je svoj hramovni praznik.


Srbska pravoslavna ambasada na Jauzi
Srbsko poslanstvo: crkva sv. Petra i Pavla na Jauzi. Izvor: Lori / Legion Media.
 

Kao i svake godine, na dan sv. Petra i Pavla u podvorju SPC okupili su se predstavnici srpske dijaspore i Rusi koji vole srbski narod i kulturu.

 

Ova misija podvorja na zbližavanju dvaju naroda počela je veoma davno. Još sredinom 16. veka u Moskvi je postojalo podvorje srbskog svetogorskog manastira Hilandara. Podvorju je ustupljen hram Uspenja Presvete Bogorodice na ulici Taganka. Danas se tu nalazi predstavništvo Bugarske pravo-
slavne crkve.

 

Sadašnje podvorje osnovano je 1874, kada je Srbskoj crkvi ustupljen hram sv. Kira i Jovana na staroj moskovskoj ulici Soljanka, sagrađen u čast krunisanja Katarine Velike. Čim je otvoreno, podvorje je odmah postalo duhovni i kulturni centar srpske zajednice u Moskvi. Tu je bilo organizovano i prikupljanje priloga za srpske hramove ne samo u Srbiji, nego i u Bosni, Hercegovini, Hrvatskoj, Dalmaciji, Vojvodini i drugim zemljama. Ali, ovo podvorje nije dugo postojalo. Zatvoreno je, kao i sva ostala podvorja, 1918. posle revolucije u Rusiji. Ubrzo zatim je srušena i sama crkva.

 

 

Izuzetno volim da dolazim u podvorje SPC. Inače, mnogo Rusa dolazi na Dan sv. Save da vide šta je krsna slava, zato što u Rusiji nema takve tradicije. Ovde možemo da vidimo kako Srbi slave slavu, kako se sveti kolač i pevaju narodne pesme. Još jedan veliki praznik na koji redovno dolazim jeste Dan sv. apostola Petra i Pavla. Toga dana, svi mi Rusi koji dolazimo kao da se selimo u Srbiju: posle bogosluženja u dvorište se iznose stolovi i postavlja se ručak na koji su pozvani svi prisutni. Ispred hrama tada obično nastupaju ruski muzički ansambli u tradicionalnim nošnjama, koji izvode vesele narodne pesme.


 

Vladislava Filjanova
politikolog

Posle pobede Rusije u Drugom svetskom ratu u Moskvi su ponovo počela da se otvaraju predstavništva raznih pravoslavnih crkava. Godine 1948. patrijarh moskovski i cele Rusije Aleksije I blagoslovio je obnovu rada Srbskog, Antiohijskog i Bugarskog podvorja. Srbsko podvorje, međutim, nije otvoreno zbog neslaganja između Josipa Broza i Josifa Staljina. Tada je građanima Jugoslavije bilo zabranjeno da borave u SSSR-u, i obrnuto.

 

Nova istorija Srbskog podvorja počela je 1999, kada je patrijarh Aleksije II predložio da se ono ponovo otvori. Danas se podvorje Srpske pravoslavne crkve nalazi u istorijskom centru Moskve, u hramu svetih apostola Petra i Pavla, koji se prvi put pominje u 17. veku. Od 2002. nastojatelj podvorja je episkop moravički Antonije Pantelić. „To je bio jedan od malobrojnih hramova u Moskvi u kome su vršena bogosluženja i koji nikada nije bio zatvaran, ali i pored neprekidnih bogosluženja bio je u prilično zapuštenom stanju. Bilo je potrebno dosta truda da se uredi unutrašnjost hrama, njegov spoljašnji izgled, kao i prostor oko hrama. Morali smo da tražimo dozvolu za svaku vrstu radova, jer se radi o spomeniku arhitekture“, seća se vladika Antonije. Ukupno je na restauraciju i renoviranje hrama utrošeno oko 3,5 miliona evra. Sva sredstva su prikupili parohijani, kako Rusi, tako i Srbi.

 

Dvorište podvorja SPC: udobni kutak u centru megapolisa. Fotografija iz slobodnih izvora.

 

Danas se s pravom može reći da je podvorje međunarodni centar. Ovde se na praznična bogosluženja okupljaju predstavnici dijaspore i ambasadori ne samo svih bivših republika Jugoslavije, nego i drugih zemalja. U podvorje ponekad svrate i predstavnici vlasti iz Srbije, kada dođu u zvaničnu posetu Moskvi.

 

Bogosluženja su na crkvenoslovenskom jeziku, mada se ovde vrše i tradicionalni srbski obredi (na primer krsna slava) kojih nema u praksi Ruske Crkve. Na dan spomena srbskih svetitelja vrše se posebne službe na srbskom jeziku. Po rečima nastojatelja, odnedavno Srbi ovde obeležavaju i svoje nacionalne praznike.

 

„U podvorju se organizuju i izložbe, na primer posvećene teškom položaju Srba na Kosovu. Izdajemo knjige i materijale o našoj zemlji namenjene turistima. Kod nas se objavljuju i knjige srbskih autora na ruskom jeziku. Pri podvorju deluje poklonička služba ‘Put vere’, a takođe društvo i fond rusko-srbskog prijateljstva“, priča vladika.

 

Kao i pre 130 godina, današnje podvorje aktivno učestvuje u prikupljanju priloga za Srpsku pravoslavnu crkvu. Tako je 2011. godine naporima parohijana iz srpske dijaspore prikupljena suma od sto hiljada dolara za obnavljanje Hilandara, koji je ozbiljno oštećen u požaru u martu 2004.

Irina Rešetova,

Izvorni link vesti



  • Izvor
  • Ruska reč/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

RT prikazuje drugu stranu SAD, skrivenu od strane Vašingtona i Holivuda, izjavio je poznati reditelj


Patrijarh moskovski i cele Rusije Kiril čestitao je 70. rođendan čuvenom srbskom reditelju Emiru Kusturici i odlikovao ga Ordenom Svetog Serafima Sarovskog 1. stepena.

Stanje do 20:00, 24.11.2024.


Stotine Rusa svakodnevno potpisuju vojne ugovore, čime je novi poziv za mobilizaciju nepotreban, izjavio je portparol Dmitrij Peskov.

U srbskom Drvengradu – “selu Emira Kusturice” – otvoren je 22. novembra uveče međunarodni festival dokumentarnog filma “RT.Dok: Vreme naših heroja”.


Ruski vojnici izveli su udar na parking za avione na aerodromu u rejonu Aviatorskog, uništivši jedan od stacioniranih letelica. Na Kupjansko-Svatovskom pravcu ruske snage su podigle za


Ostale novosti iz rubrike »