Hrvatska nije odbacila ustašku prošlost
Zmago Jelinčić, predsjednik Slovenačke nacionalne stranke, u intervjuu za "Fokus" govori o podizanju velike prašine u hrvatskoj javnosti i na HRT-u nakon njegovog gostovanja u emisiji "Nedjeljom u dva" i tome da li je Hrvatska demokratska zemlja.
- Reakcija Hloverke Novak-Srzić, urednice HRT-a, da će kontrolisati rad novinara, pokazuje da Hrvatska nikako nije demokratska zemlja i da treba još mnogo da uradi kako bi ušla u red evropskih zemalja - ističe Jelinčić.
FOKUS: Zamjeraju vam da se krajnje negativno izražavate o hrvatskoj politici i političarima?
JELINČIĆ: Pogledajte samo kakva je hrvatska politika prema BiH. Ni vama ne dozvoljavaju izlazak na otvoreno more. Zatvaraju vam more kod Neuma, pogotovo s onom svojom tendencijom i odlukom da sagrade most do Pelješca. BiH, kao nasljednica nekadašnje SFRJ, ima pravo na izlazak na otvoreno more, jer Jadransko more nikada u istoriji nije bilo hrvatsko, nego je bilo more raznih zemalja. Bilo je to more koje je, poslije Drugog svjetskog rata, dobila Jugoslavija. Trebalo bi naznačiti da je Hrvatska, u okviru bivše Jugoslavije, bila jedina na strani Hitlera, i to od prvog dana, pa do kraja rata. Ne smijemo to zaboraviti. To pitanje još je otvoreno, pogotovo ako uzmemo u obzir da je, u novembru 1939. godine, tadašnji knez namjesnik Pavle u Beogradu, kao veliki poklonik Hitlera, na želju tadašnjeg ministra spoljnih poslova, Libentropa, promijenio granice kada je stvarao veliku hrvatsku banovinu. Tada su i pojedini dijelovi BiH uzeti iz okvira i poklonjeni Hrvatskoj, što je ostalo do današnjeg dana.
FOKUS: Vaš poznati stav jeste da je u Hrvatskoj trebalo izvršiti deustašizaciju, kao što je učinjena denacifikacija u Njemačkoj?
JULINČIČ: Apsolutno. Sve zločine koje su radile ustaše i koje je radila NDH, kao legitimna i legalna državna tvorevina, niko nije osudio, niti je naplatio Hrvatskoj. To bi trebalo da se naplati, jer ovo što govore hrvatski političari, da se oni ne pozivaju na NDH, kao na svoju preteču, nije istina, jer je to rekao i Franjo Tuđman. Ako uzmete ustanovni akt Hrvatske akademije nauka i umjetnosti, u njemu vidite da je sadašnja Akademija nauka i umjetnosti nasljednica one ustaške akademije. Hrvati nisu odbacili svoju ustašku prošlost, nego je samo nastavljaju.
FOKUS: Na koji način hrvatski političari nanose štetu Sloveniji?
JELINČIČ: Hrvatski političari imaju konstantne agresivne teritorijalne težnje prema Sloveniji, iako smo se, 25. juna 1991. godine, dogovorili da između Slovenije i Hrvatske ostane takozvana republička granica. Hrvati su odmah nakon toga ušli nekoliko kilometara unutar Slovenije i postavili svoje kontrolne tačke, koje su danas međunarodni prelazi. To se desilo na području Istre, kod Savudrije, na dva prelaza i na još nekim mjestima. Poslije toga, Hrvati su čak u nekoliko navrata s oficijelnim notama zahtijevali promjenu granice na štetu Slovenije. Po međunarodnom pravu znači da dogovor između Slovenije i Hrvatske, zapravo, ne važi i da je to pitanje sada otvoreno. Ne bi trebalo zanemariti ni činjenicu da nekadašnje granice između republika SFRJ nikada nisu bile određene nijednim sporazumom, republičkim, međurepubličkim ili državnim, a kamoli međunarodnim, nego je to bio dogovor gospode na poziciji Komunističke partije Jugoslavije. Niko nije uzimao u obzir istorijske i etnološke fakte i činjenice, niti bilo šta drugo.
FOKUS: Takođe, zalažete se za referendum u Sloveniji o prijemu Hrvatske u EU?
JELINČIČ: Mi nismo za to da Hrvatska sama uđe u EU, jer bi to onemogućilo da u Evropsku uniju uđe bilo koja druga država s područja EU. U prvom redu, Hrvati bi stavili veto za ulazak Srbije, BiH i Crne Gore u EU.
FOKUS: Kako, sa aspekta zemlje koja predsjedava EU, ocjenjujete odnose u BiH, odnosno RS?
JELINČIČ: Mislim da se Evropa, pa i SAD, previše miješaju u unutrašnje poslove RS. Oni to uzimaju kao svoju koloniju. Moje mišljenje jeste da je i EU neka vrsta neokolonijalističke organizacije koja brine samo o sopstvenim interesima. Ako neko razmišlja na drugi način, onda ga maknu. EU, zajedno s Amerikom ili pod tutorstvom Amerike, ne dozvoljava da se u RS poštuje sopstvena nacionalnost, istorija, a pogotovo nemaju ni veze, ni pojma o mentalitetu ljudi, odnosima ljudi i istoriji.
FOKUS: Kako komentarišete srpsko-hrvatske odnose?
JELINČIČ: Srpsko-hrvatski odnosi podređeni su međunarodnim odnosima. Međunarodna zajednica unutar bivše Jugoslavije napravila je svinjariju bez premca. To što su oni uradili zbog svoje ignorancije, nepoznavanja akata, a prije svega zato što su se neki generali okomili na tadašnju Jugoslaviju, a onda i na svaku državu koja je nastala iz nekadašnje Jugoslavije, jeste iz lične ljutnje. Tu se vide i odnosi između Hrvatske i Srbije, koje bih ja sveo na hrvatske granične probleme sa svim državama u okruženju, jer Hrvatska ima teritorijalne pretenzije i prema BiH, i prema Srbiji, i prema Crnoj Gori, i prema Sloveniji. To je vrlo bitna stvar. Oni imaju osjećaj da su bogom dati za sve, ali samo su izuzetno naduveni i ne poznaju svoju istoriju. Ako uzmemo u ruke hrvatske istorijske knjige, mnogo su različite od ostalih knjiga na Zapadu. Uzmite samo kao primjer njihova slavna Akta-konventa, koja su potpisana 1100. godine s Mađarima, o tome da Hrvati preuzimaju vođstvo unutar svoje države, a cijeli svijet zna da je taj akt iz 16. vijeka, samo Hrvati ne. Oni guraju svoju čistu istinu.
FOKUS: Zašto vas Hrvati nazivaju srbofilom i slovenačkim Šešeljom?
JELINČIČ: Ne znam. To je njihova stvar, to je njihovo mišljenje, koje mi ne stvara neugodnost. Dozvoljavam da svako o svakome misli kako hoće, to je bitan stav demokratije. Ne bih rekao da idem za srbofilstvom, ali moram reći da se sa Srbima teško sklopi ugovor, ali kada se sklopi, onda on ostaje, čak se i riječ više poštuje. S Hrvatima možeš da se dogovoriš, da potpišeš, da signiraš ili udariš pečat, a da to za dan-dva ništa ne vrijedi.
- Izvor
- Fokus
Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost
Stotine Rusa svakodnevno potpisuju vojne ugovore, čime je novi poziv za mobilizaciju nepotreban, izjavio je portparol Dmitrij Peskov.
U srbskom Drvengradu – “selu Emira Kusturice” – otvoren je 22. novembra uveče međunarodni festival dokumentarnog filma “RT.Dok: Vreme naših heroja”.
Ruski vojnici izveli su udar na parking za avione na aerodromu u rejonu Aviatorskog, uništivši jedan od stacioniranih letelica. Na Kupjansko-Svatovskom pravcu ruske snage su podigle za
Ostale novosti iz rubrike »
- Prodacu stan kad odem u penziju i preko Solis-a potraziti plac na Fruskoj Gori da napravim sebi nest
- Ako je auto previše star popravke će koštati puno. Bolje ga je prodati i uzeti novi polovni. Loše je
- Gdje idemo sada? Biblija kaže: "U propisano vrijeme [kralj sjevera = Rusija] će se vratiti" (Danij
- Bravo! Vranje je divan grad, Vranje ima dusu... Bravo, Sladjo!
- Pozdrav za umetnicu. Slike su divne i krase moj dom u Beogradu.