Zahtev Srpskim i američkim predsedničkim kandidatima od strane Srpskog svetskog kongresa.
Srpski svetski kongres - Serbian World Congress je uputio javni zahtev predsedničkim kandidatima u Srbiji da se izjane o zahtevu dijaspore da glasa poštom i da ima svojih pet poslanika.
Takođe SSK je uputio otvoreni zahtev da se i Američki predsednički kandidati izjasne u prilog nasavka pregovora u vezi Kosova kako bi brojna srpska, grčka i jermenska, ruska, kineska druge Srbima sklone dijaspore glasale za novog predsednika Amerike i prema njihovom stavu o komadanju Srbije.
SSK će pokrenuti i sajt gde će sakupiti komentare kandidata po pitanjima koje interesuju Srpsku dijasporu u Srbiji i USA kao što to radi jevrejska dijaspora.
Pokrenuće se inicijativu za promenu zakona kojim bi se omogučila da kao u Italiji, Francuskoj i drugim zemljama dijaspora glasa poštom i ima svoje poslanike.
Srpski svetski kongres kao krovna - saborna organizacija dijaspore apeluje na predsedničke kandidate da pomenu u svojim obračanjima trećinu Srba koji žive van Srbije i izjasne se o inicijativi i apelu dijaspore da se:
1. Glasa poštom, a ne samo lično dolaskom u ambasade i konzulate kao do sada. Da se ukine obaveza da se predhodno u domaćoj policiji mora izvršiti odjava jer se to ne očekuje ni od ostalih dijaspora .Tim pre što se večina naše dijaspore odvikla od prijave stana jer u većini zemalja dijaspore nepostoje ni lične karte ni registovano boravka kao što je to slučaj u USA, Kanadi, Australiji, Engleskoj, Južnoj Africi....
2. Da dijaspora ima svoju izborne jedinice to jest da glasa za svojih naprimer pet poslanika kao u Hrvatskoj ili Italiji gde predstavnici dijaspore imaju rezervisanih dvanest poslanika i šest senatora, svakog iz pojedinog svetskog regiona gde žive Italijani.
Pravo glasa teba da imaju svi oni čiji bar jedan roditelj je imao srpsko drzavljanstvo kao što je to slučaj sa Italijanima.
Dijasporu pozivamo da glasa u drugom krugu i na osnovu toga kako se predsednički kandidati i njihove odnose prema izbornom pravu dijaspore.
Smatramo da je Srbiji još potrebnija dijaspora od jedne velike Italije ili Francuske. Takođe i Hrvatska ima posebnu 11-tu izbornu jedinicu za Hrvate koji žive van Hrvatske koji su u ovim izborima dobili svojih pet mesta.
Obrazlozenje inicijative
Kada su pre šest godina dobili pravo na svoje poslanike i senatore to je jako aktiviralo dijasporu Italije i dovelo do toga da se čak tri miliona Italijana i njihovih potomaka registruje za glasanje i dobije državljanstvo od kojih je polovina i glasala na zadnjim parlamentarnim izborima. U dijaspori su kandidati iz dijaspore organizovali velike kampanje, prvo za registraciju birača, a zatim za same izbore što je jako ojačalo Italijansku dijasporu i zaustavio proces asimilcije. Najvažniji rezultat je da je mnogo potomaka Italijana uzelo Italijansko državljanstvo povodom jake kampanje uglednih Italijana iz dijaspore kojim je bila velika zelja i čast da postanu senatori ( & mesta ) i li Poslanici (12 rezevisanih mesta za dijasporu).
Takođe, izbori su aktivirali najuglednije italijane iz svih struktura Italijanske dijaspore da se aktiviraju u Italijanskim klubovima i da ih pomognu kako bi dobili kandidature i glasove. Mnogi bogati ili na drugi način uspešni Italijani koji su se skoro potpuno asimilirali su se vratili u Italijansku dijasporsku zajednicu i postali kandidati za senatore ili poslanike italijanskog parlamenta. Tako da danas 18 senatora i poslanika ponosno predstavlja interese italijanske dijapore u Italiji ali što je jos vaznije oni su sada najjači legitimno izabrani lobi za zaštitu Italijanskih ukupnih interesa u njihovoj novoj domovini van Italije . .
Ono što je sve iznenadilo da nije većinu mesta dobio Berluskoni kako se očekivalo neko levo od centra Romano Prodi. Za razliku od Italije u Hrvatskoj su svih pet poslanika dijapore otišli HDZ. Ono što je značajno da su u oba slučaja ti glasovi bili presudni da ponovo HDZ dobije vladu u Hrvatskoj, a Pomano Prodi da dobije većinu u Senatu.
Ono što je jos zanimljivije je da je bas Berluskoni najviše insistirao da se takav zakon donese, možda verujući u mit da diaspora uvek glasa za desne stranke. Dakle u eri globalizacije i jake merikanizacije i asimilacije jedan od boljih načina očuvanja identideta dijapore je davanje mesta u parlamentu a za opočetak omogućiti prijavljivanje i glasanje pismima kao za Italijane, Amerikance i ostale.
Srpski svetski kongres je veoma nezadovoljan sadašnjim načinom registrovanja dijaspore koji faktički onemogućava pravu dijasporu da se registruje, već je prilagodjen da se registruju uglavnom oni koje je država na razne nacine poslala u inostranstvo. Stoga nije fer iznositi podatke o malom boju registrovanih birača iz dijaspore kada je sadašnji sistem registrovanja i glasanja takav da omogučava glasanje samo državnim činovnicima i radnicicma u dijaspori.
Još neprijatnije za ugled dijaspore je uporno iznošenje podataka o ogromnim troškovima koje država plaća članovima izbornih komišija koje država plaća za nadgledanje izbora u inostranstvu.
Više je novca otišlo za devižne dnevnice političkim aktivistima kontrolorima izbora nego što je prošle godine dato svim organizacijama i medijima dijaspore.
A svi se ti troškovi ukidaju ako se uvede glasanje poštom .
Srpski svetski kongres će tražiti pomoć Italijanskih organizacija dijaspore o detaljima izbornih zakona kako bi predložili promene izbornih zakona u Srbiji.
Možemo garantovati da bi bio fantastičan odziv Srba u dijaspori i njihovih potomaka kada bi nam se omogućilo da imaju svoje poslaničke kandidate naši koji žive van Srbije.. Ti kandidati bi animirali ogroman broj svojih sunarodnika da se registruju, da budu na njihovim predizbornim skupovima i zatim da glasaju.
Tako izabrani poslanici bi zatim imali široko otvorena vrata i uticaj kod ministara u zemljama u kojima zive u dijapori u svojim novim domovinama Americi, Australiji, Nemačkoj gde bi se snagom dobijenih glasova Srba mogli boriti za interese Srbije i Srba.
Dok ze novi zakon ne donese
za početak bi sve zainteresovane stranke mogle odvojiti nekoliko mesta na svojim listama za svoje članove koji žive u dijaspori i prepustiti im da organizuju kampanju za svoju stranku u dijaspori. A zatim doneti i zakon kojim bi se formirala i posebna izborna jedinica sa garantovanim brojem mesta dijaspori kao što se danas niskim cenzusom garantuju mesta nacionalnim manjinama u Srbiji.
Dakle kao što izborni zakon garantuje faktički minimalni broj mesta manjinama kroz nize cenzuse traba slično omogućiti i dijaspori.
Ovo tim pre što dijaspora svojim doznakama više unese deviza nego što neto ostane i od izvoza i od strane pomoći.
Primenimo modele uspešnih zemalja sa uticajnim dijaporama koje su donosili ugled i prosperitet i matici i sebi.
Više o inicijativi i odzivu predsedničkih kandidata i njihovih stranaka na ovu inicijativu na
www.swc.eurowiki.net/PoslaniciDijaspore
A više o Serbian world comgerss-u na www.swc.eurowiki.net
- Izvor
- www.swc.eurowiki.net
Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost
Stotine Rusa svakodnevno potpisuju vojne ugovore, čime je novi poziv za mobilizaciju nepotreban, izjavio je portparol Dmitrij Peskov.
U srbskom Drvengradu – “selu Emira Kusturice” – otvoren je 22. novembra uveče međunarodni festival dokumentarnog filma “RT.Dok: Vreme naših heroja”.
Ruski vojnici izveli su udar na parking za avione na aerodromu u rejonu Aviatorskog, uništivši jedan od stacioniranih letelica. Na Kupjansko-Svatovskom pravcu ruske snage su podigle za
Ostale novosti iz rubrike »
- Prodacu stan kad odem u penziju i preko Solis-a potraziti plac na Fruskoj Gori da napravim sebi nest
- Ako je auto previše star popravke će koštati puno. Bolje ga je prodati i uzeti novi polovni. Loše je
- Gdje idemo sada? Biblija kaže: "U propisano vrijeme [kralj sjevera = Rusija] će se vratiti" (Danij
- Bravo! Vranje je divan grad, Vranje ima dusu... Bravo, Sladjo!
- Pozdrav za umetnicu. Slike su divne i krase moj dom u Beogradu.